ΑΒ ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ

ΑΒ ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ Αξιολογήσεις Υπαλλήλων

Εμφανίζονται και οι 59 ανασκοπήσεις
Παραγωγικο περιβαλον
Η καθημερινοτητα σε γενικες γραμμες ηταν να παραλαβεις την συσκευη PICKING σου το bt σου και να αρχισεις να pickareis.
Απαιτητική εργασία με αποδοχές μικρότερες από τον ανταγωνισμό
Θετικά : Συνάδελφοι , παροχή μικρού γεύματος στο διάλειμμα, ευλαβική τήρηση ωραρίου.

Αρνητικά : Ποσότητα δουλείας και κουβαλήματος, καθημερινό ξύρισμα (Άνδρες) , μικρός μισθός σε σχέση με τον ανταγωνισμό (Π.Χ. Lidl και My Market) σε συνάρτηση με την ποσότητα και ποιότητα δουλειάς, μη ξεκάθαρη η όποια προοπτική αναβάθμισης.

Συνολική εμπειρία :Δεν αξίζει τον κόπο εφόσον έχεις συνεχείς απαιτήσεις από τον εαυτό σου για προσωπική επαγγελματική ανάπτυξη.
Οδηγός καταστήματος
Εάν μου δινοντα η ευκαιρία να δουλέψω στο ΑΒ θα ήθελα κάνω αυτό που έκανα οδηγός διαμονή τροφίμων στους πελάτες.
Χαλια!!!!
Χαλια εργασιακο περιβαλλον.
Τρελη εκμεταλλευση.Προσπαθουν να βγαλουν δουλεια 3 ατομων μ ενα!

Μακρια!!!!!
ομαδικό και συνεργάσιμο περιβάλλον
Γρήγοροι, έντονοι ρυθμοί. Ομαδικό πνεύμα και καλή συνεργασία.
Ότι χειρότερο..
Σκεφτείτε το χειρότερο εργασιακό σενάριο που μπορείτε!
Τώρα πολλαπλασιάστε το επι 100. That's it !
Μια χαρα εργοδοτης
Ολα καλα.ειχα μια καλη θεση μεσα στο καταστημα.ημουνα ταμιας.το περιβαλλον εξαιρετικο
Παρα πολλες απαιτησεις με πολυ λιγα χρηματα
Υψηλο αγχος και στρεσ.Πολυ λιγα χρηματα ως ανταμοιβη για μια παρα πολυ δυσκολη δουλεια
Εκμεταλλευτές
Διαρκής πίεση, πολλές δουλειές λίγο προσωπικό. Σε καταναγκάζουν με έμμεσο τρόπο σε καθημερινές υπερωρίες, τις οποίες ποτέ δεν στις πληρώνουν. Αν δεν μείνεις παραπάνω ώρες, σε προειδοποιούν ότι θα σε διώξουν. Δουλειά κάποιες Κυριακές, χωρίς να πληρωνόμαστε.
Τεράστια πίεση και άσχημες συμπεριφορές
Δούλεψα για κάποιους μήνες σε κεντρικό κατάστημα της Αττικής ως «λύση» -νόμιζα- μέχρι να βρω κάτι καλύτερο. 4ωρος, 3 κατοστάρικα (λίγα χρήματα για όσα προσφέρεις). Μεγάλη πίεση για να βγει πολλή δουλειά -με το ζόρι- μέσα σε 4 ώρες (ο ΑΒ -ή μάλλον η ξένη εταιρεία που τον έχει- εδώ και χρόνια έχει καθιερώσει στα καταστήματα την μερική απασχόληση, έτσι σχεδόν όλοι είναι 4ωροι και 6ωροι εργαζόμενοι). Καθημερινά οι ανώτεροι και οι παλιοί συνάδελφοι (που νόμιζαν ότι είναι ανώτεροί σου) σε μάλωναν και σου μιλούσαν μες τα νεύρα και τον θυμό, ακόμα και αν ήταν για κάτι πολύ απλό. Φωνές ακόμα και για πράγματα που δεν σου είχαν δείξει ποτέ (!) -υποτίθεται το πρώτο διάστημα είσαι εκπαιδευόμενος και μαζί με τον υπεύθυνο, αλλά εκείνοι θέλουν από την πρώτη βδομάδα να δουλεύεις στο φουλ και δεν προλαβαίνουν να στα δείξουν όλα όπως πρέπει με αποτέλεσμα να έχεις κενά-. Υπήρχαν μέρες που πήγαινες το πρωί για δουλειά και σε έπιαναν απ’ τα μούτρα. Πιο πολύ τους ένοιαζε το φαίνεσθαι του καταστήματος παρά οι συνθήκες της δουλειάς, που ήταν πολύ άσχημες. Ωράρια πρωί, μεσημέρι και βράδυ την ίδια βδομάδα, με μοναδικό κριτήριο πως βολεύονται εκείνοι (ανάλογα με άδειες, ρεπό, επισκέψεις περιφεριακών διευθυντών κλπ). Τη μία μπορεί να ήσουν απόγευμα, την επόμενη μέρα καπάκι πρωί ή να γίνονταν αλλαγές της τελευταίας στιγμής. Επίσης άδεια δήλωνες τυπικά, αλλά στην έδιναν όταν και όποτε ήθελαν εκείνοι. Παλιοί συνάδελφοι τσιράκια των διευθυντών με πολύ χαμηλό επίπεδο να σου μιλάνε απότομα, να σου φωνάζουν ακόμα και μπροστά σε πελάτες και να σε διατάζουν διαρκώς κάνοντάς σου ψυχολογικό πόλεμο (επίσης πολλοί σε - περισσότερα...
τυπικοί στο ωράριο και τον μισθό
Κατά
άγχος, επιθετικοί συνάδελφοι, πολύ άσχημο περιβάλλον εργασίας
Απρόσωπη Πολυεθνική χωρίς αξιες
4ωρες συμβάσεις με μισθούς πείνας ενώ όλοι οι παλιοί παίρνουν τα τριπλά. Έτσι μόνο αυτοί μένουν όλοι οι υπόλοιποι με συμβάσεις μετά το 2014 φεύγουν κάνεις εσύ τη δουλειά και αυτοί πίνουν καφέδες στη καντίνα. Κανείς τα πάντα μέσα στο τετραωρο λες και σε κυνηγάνε. Δεν υπάρχει αξιοκρατια αν δεν έχεις κολλητό στέλεχος μη πας.
Παραγωγικο και χαλαρος χωρος εργασιας
Ειναι μια εταιρία των προτιμήσεων μου και σαν πελάτης και γενικά είναι μια καλή δουλειά!
,πολλές ώρες υπερωρία χωρίς λόγο ,χωρίς να θες και αν σου αρέσει αλλιώς σου λένε δεν σε κρατάμε. Άδεια οπότε γουστάρουν αυτοι, ρεπό οπότε θέλουν και ας έχει ζήτηση κάτι,βάρδιες απο βράδυ την άλλη μέρα πρωί. Πολλές κρατήσεις στο σύνολο και στις ώρες επίσης Ούτε επίδοματα ταμείου...
Κατά
Μισθος, υπερωρίες, διαχείριση προγραμματος, άσχημη συμπεριφορά προς τους εργαζόμενους
4,0
Αυστηρωτητα
Πολύ αυστηρότητα καλλεσ αποδοχές
Πολλεσ απαιτήσεις καλλεσ τιμεσ
Επαναπροσληψη
Εχω εργασθει στην εταιρία και ειμουν και ειμαι ευχαριστημένος. Δυστηχως ανοιξα επιχείρηση, καί εφυγα. Ομως ειμαι ετοιμος να ξαναγυρισω σε αυτην οποτε θελησουν.
1 μήνα
Καλό περιβάλλον εργασίας. Ποικίλες εργασίες. Εξυπηρέτηση πελατών με χαμόγελο.
Μετάνιωσα που εργάστηκα εκεί
Αν και υπήρξαν πολλοί αξιόλογοι άνθρωποι σε αυτά τα 6 χρόνια που δουλεψα σε αυτους δυστυχως όλα τα υπόλοιπα ηταν πολύ άσχημα.
Αναφέρω επιγραμματικα:

Μισθοι τόσο όρο και πολλές οι ώρες. Σου κουνανε το καροτο και εσύ τρεχεις να το πιασεις.

Τρεχεις συνεχώς χωρίς λογο και αιτία γιατι ερχεται.επίσκεψη. πολλοι ροφιανοι.πολλοι αμορφωτοι σε υψηλες θεσεις λογω βυσματος. Μια εταιρία που ειναι χωρισμένη σε τρία κομμάτια. Δοιηκηση καταστήματα και αποθήκες. Καμία επαφή κανένα κομμάτι με το άλλο. Συνεχής απειλή απολυσης. Αυτά και άλλα τόσα. Δενχωρανε να γράψω.
Τιποτα
Κατά
Θα πεθάνεις και θα αφησεις τα κοκκαλά σου εκει μεσα και ουτε ενα ευχαριστω.
Επιτομή αναξιοκρατίας.
Μην σας ξεγελούν οι διαφημίσεις στην TV με χαμογελαστούς ανθρώπους και ανέμελα παιδάκια που τρέχουν στους διαδρόμους.
Έχω εργασιακή εμπειρία χρόνων σε μάρκετ κατέχοντας διευθυντικές θέσεις αναγκάστηκα όμως να κυνηγήσω οποιοδήποτε θέση εργασίας ακόμα και 4ωρο.

Πέρασα 2 φορές την διπλή συνέντευξη πέρα απο τις κλασικές μπούρδες των μανατζαρέων για το πόσο μεγάλη ευκαιρία συνάντησα μιλώντας μαζί τους και τις προοπτικές που μου ανοίγονται με ενόχλησε ο απαξιωτικός τρόπος που μιλούν για τους ανταγωνιστές τους καθώς και για το επίπεδο των άλλων συνυποψηφίων σου για την θέση.

Χαλαρώστε παιδιά κάνει μπάμ είναι η πρώτη σας δουλειά και δεν έχετε απλά ιδέα απο λιανεμπόριο,δεν χρειάζεται να μιλάτε το brand στις γόβες σας τα λέει όλα...

Τα σχόλια άκρως ενθαρρυντικά και έχεις την αίσθηση πως θα επιλεγείς αλλά εις μάτην.Κάποια στιγμή σαν πελάτης συνάντησα εντός καταστήματος εναν εκ των κυρίων που μου κανε την συνέντευξη και μετά απο επιμονή μου ξεφούρνισε πως η περίπτωση μου ήθελε και λίγο σπρώξιμο είναι σύνηθες η εταιρία να δέχεται ''προτεινόμενους'' απο πολιτικά γραφεία της περιοχής!!!

Μιλάμε για 4 ώρες 300€ έτσι; πρέπει να σαι προτεινόμενος απο Βουλευτή!

Ντρέπομαι πραγματικά για λογαριασμό σας.
Open Days
Πέρασα συνέντευξη στα Open Days που διοργάνωσε η εταιρεία, κατέθεσα βιογραφικό δυνατό για τις θέσεις που είχαν, τα είπα τέλεια, πήγα ευπαρουσίαστος, ενω αλλοι παρουσιάστηκαν με μούσια, έδειξα οτι ξέρω το χώρο του λιανεμπορίου, οτι θέλω τη δουλειά και οτι θα κάνω τα πάντα για την εταιρεία, μου έδειξαν οτι τα έλεγα καλά, γενικά είχαμε μια καλή γνωριμία και συζήτηση και ούτε ένα μαζικό email δεν έστειλαν να πουν "ευχαριστούμε για τη συμμετοχή" ή τι γίνεται με την πορεία της αίτησης και με κρατάνε δεσμευμένο χωρίς να ξέρω τι γίνεται.

Τώρα μαθαίνω οτι όλα ήταν marketing, για να γίνει διαφήμιση στην εταιρεία και να "φάνε" οι εταιρείες με τα συστήματα διαχείρισης προσλήψεων. Δεν έχουν πάρει κανέναν αλλα και ότι αν πάρουν θα είναι φίλοι, γνωστοί και συγγενείς που θα σκάσουν τηλέφωνα και βύσματα γενικά και οτι μέσα στην εταιρεία δεν υπάρχει καμμία εξέλιξη και αν δεν έχεις μέσον και γλύψιμο δεν προχωράς πουθενά.

Ο ανταγωνισμός .ομως έχει ενταθεί και πλέον πολλοί πάικτες διεκδικούν μερίδιο απο την αγορά και με τέτοιες τακτικές δε πρόκειται να πάνε μακριά, στα περισσότερα καταστήματα που πηγαίνω υπάρχουν λάθη και προβλήματα, τα προιόντα δεν είναι ευπαρουσίαστα και υπάρχουν τρύπες στα ράφια. Όλοι λειτουργούν με νοοτροπία δημοσίου και με στύλ εμένα δε με κουνάει κανείς. Μάλλον το πάθημα του Μαρινόπουλου και άλλων αλυσίδων δεν έχει γίνει μάθημα σε κάποιους και δεν έχουν καταλάβει οτι το δύσκολο είναι να κρατηθείς ψηλά και οχι απλώς να ανέβεις.
Κρίμα
Πολλά βύσματα
Μηδαμινή εξέλιξη

4ωρο 3 κατοστάρικα

Πολλές ευθύνες σε υπάλληλους 4ώρου

πίεση χωρίς λόγω

παραμύθι γενικά από τους ανώτερους

ξύρισμα για αυτούς που είναι άντρες σε καθημερινή βάση ( χειρότερα απο στρατό)

πολλές ώρες επι πλέον εργασίας χωρίς να σε ρωτήσουν (υποτίθεται σύμφωνα με τον νόμο κάθεσαι αν θέλεις καλή πίστη), επι πληρωμή βέβαια

άδειες όποτε θέλουν (έχει τύχει να γυρίσω από άδεια 14 Αυγούστου και 15-16 ρεπό)

παίζουν περισσότερο ρόλο οι σχέσεις με τους από πάνω παρά η ικανότητα

διαχωρισμός 4-ωρων με άλλους στο κολατσιό(οι 4 ωροι δεν δικαιούνται φαΐ)

η φιλοσοφία ότι εντάξει χάρη σε κάνουμε που δουλεύεις

ανισότητα στα φύλλα με την έννοια οτι πάνω από το 65 % των εργαζόμενων είναι γυναίκες (καλό εν μέρη)

κάθε χρόνο υπάρχει αξιολόγηση-βαθμολόγηση του εργαζόμενου, χαρακτηριστικό είναι ότι όλοι λένε την φράση: 5 παίρνει μόνο ο θεός στις κατά μέρους αξιολογήσεις

Αλλαγή καταστημάτων χωρίς επιλογή

το βάρος των επισκέψεων το σηκώνουν οι εργαζόμενοι

πίεση για να βγει πολύ δουλειά σε λίγη ώρα και αν δεν γίνει σωστά φταίνε οι υπάλληλοι

έχω ακούσει να δίνονται μπόνους σε περιπτώσεις στόχων τους οποίους δεν έχω δει ποτέ και ποτέ κανείς δεν ξέρει ποιος τους ορίζει και ποιοι είναι

τυχαίο ωράριο άλλοτε βράδυ άλλοτε πρωί στην ίδια εβδομάδα

Σίγουρα θα έχει και άλλα που δεν μου έρχονται τώρα σίγουρα αυτό που μένει είναι οτι επειδή δεν εξελίσσεσαι μάλλον ποτέ πρέπει να ξέρεις όσο το δυνατόν λιγότερα για να μην φορτώνεσαι πολλά.
μισθός στην ώρα του πάντα, τυπικοί σε θέματα εγκυμοσύνης, άδειες λοχείας, κάποιες φοιτητικές( τα υποχρεωτικά δλδ), δεν σε διώχνουν πολύ εύκολα παρόλα τα αρνητικά και το κλίμα
Κατά
όλα αυτά στην κριτική
παραγωγικό και ευχάριστο εργασιακό περιβάλλον
παραγωγικό και ευχάριστο εργασιακό περιβάλλον.
φιλικό προσωπικό και ευγενικό προς τους πελάτες.
Κάντε μια ερώτηση σχετικά με την εργασία ή τις συνεντεύξεις στην ΑΒ ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ. Η κοινότητά μας είναι έτοιμη να απαντήσει.
3,1
2,8