ΑΒ ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ
Αξιολογήσεις εργαζομένων για ΑΒ ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ

Open Days

29 Μαΐου 2019
Πέρασα συνέντευξη στα Open Days που διοργάνωσε η εταιρεία, κατέθεσα βιογραφικό δυνατό για τις θέσεις που είχαν, τα είπα τέλεια, πήγα ευπαρουσίαστος, ενω αλλοι παρουσιάστηκαν με μούσια, έδειξα οτι ξέρω το χώρο του λιανεμπορίου, οτι θέλω τη δουλειά και οτι θα κάνω τα πάντα για την εταιρεία, μου έδειξαν οτι τα έλεγα καλά, γενικά είχαμε μια καλή γνωριμία και συζήτηση και ούτε ένα μαζικό email δεν έστειλαν να πουν "ευχαριστούμε για τη συμμετοχή" ή τι γίνεται με την πορεία της αίτησης και με κρατάνε δεσμευμένο χωρίς να ξέρω τι γίνεται.

Τώρα μαθαίνω οτι όλα ήταν marketing, για να γίνει διαφήμιση στην εταιρεία και να "φάνε" οι εταιρείες με τα συστήματα διαχείρισης προσλήψεων. Δεν έχουν πάρει κανέναν αλλα και ότι αν πάρουν θα είναι φίλοι, γνωστοί και συγγενείς που θα σκάσουν τηλέφωνα και βύσματα γενικά και οτι μέσα στην εταιρεία δεν υπάρχει καμμία εξέλιξη και αν δεν έχεις μέσον και γλύψιμο δεν προχωράς πουθενά.

Ο ανταγωνισμός .ομως έχει ενταθεί και πλέον πολλοί πάικτες διεκδικούν μερίδιο απο την αγορά και με τέτοιες τακτικές δε πρόκειται να πάνε μακριά, στα περισσότερα καταστήματα που πηγαίνω υπάρχουν λάθη και προβλήματα, τα προιόντα δεν είναι ευπαρουσίαστα και υπάρχουν τρύπες στα ράφια. Όλοι λειτουργούν με νοοτροπία δημοσίου και με στύλ εμένα δε με κουνάει κανείς. Μάλλον το πάθημα του Μαρινόπουλου και άλλων αλυσίδων δεν έχει γίνει μάθημα σε κάποιους και δεν έχουν καταλάβει οτι το δύσκολο είναι να κρατηθείς ψηλά και οχι απλώς να ανέβεις.
Παρόμοιες αξιολογήσεις
8 Σεπτεμβρίου 2019
Ίδιος ρόλος
Υποψήφιος (Πρώην Υπάλληλος) - Λάρισα, Θεσσαλία
Μην σας ξεγελούν οι διαφημίσεις στην TV με χαμογελαστούς ανθρώπους και ανέμελα παιδάκια που τρέχουν στους διαδρόμους.
Έχω εργασιακή εμπειρία χρόνων σε μάρκετ κατέχοντας διευθυντικές θέσεις αναγκάστηκα όμως να κυνηγήσω οποιοδήποτε θέση εργασίας ακόμα και 4ωρο.

Πέρασα 2 φορές την διπλή συνέντευξη πέρα απο τις κλασικές μπούρδες των μανατζαρέων για το πόσο μεγάλη ευκαιρία συνάντησα μιλώντας μαζί τους και τις προοπτικές που μου ανοίγονται με ενόχλησε ο απαξιωτικός τρόπος που μιλούν για τους ανταγωνιστές τους καθώς και για το επίπεδο των άλλων συνυποψηφίων σου για την θέση.

Χαλαρώστε παιδιά κάνει μπάμ είναι η πρώτη σας δουλειά και δεν έχετε απλά ιδέα απο λιανεμπόριο,δεν χρειάζεται να μιλάτε το brand στις γόβες σας τα λέει όλα...

Τα σχόλια άκρως ενθαρρυντικά και έχεις την αίσθηση πως θα επιλεγείς αλλά εις μάτην.Κάποια στιγμή σαν πελάτης συνάντησα εντός καταστήματος εναν εκ των κυρίων που μου κανε την συνέντευξη και μετά απο επιμονή μου ξεφούρνισε πως η περίπτωση μου ήθελε και λίγο σπρώξιμο είναι σύνηθες η εταιρία να δέχεται ''προτεινόμενους'' απο πολιτικά γραφεία της περιοχής!!!

Μιλάμε για 4 ώρες 300€ έτσι; πρέπει να σαι προτεινόμενος απο Βουλευτή!

Ντρέπομαι πραγματικά για λογαριασμό σας.
4,0
14 Σεπτεμβρίου 2020
Ίδια τοποθεσία
Οδηγός Διανομής (Πρώην Υπάλληλος) - Αθήνα
Είναι καλή εταιρεία και η εργασία είναι μονιμη.Οι προϊστάμενοι είναι συνήθως πολύ καλοί.Σε κάποια πόστα όμως η εργασία είναι εξαντλητική.Ο μισθός είναι απλώς επαρκής.Πληρωνουν όμως όλα και στην ώρα τους.
Μονιμότητα, ευγένεια.
Κατά
Μικρός μισθός.
20 Αυγούστου 2020
Ίδια τοποθεσία
Τυποποιημένο (Πρώην Υπάλληλος) - Αθήνα, Αττική
Ξεκίνησα στον ΑΒ πριν από ως η πρώτη μου δουλειά. Ο μισθός ήταν στα 320 ευρώ καθαρά (μισθός για γέλια), αλλά τότε σκεφτόμουν πως αφού βρήκα δουλειά σε μια τέτοια δύσκολη εποχή, δεν θα έπρεπε να είχα και πολλές απαιτήσεις. Κλασσικά όπως σχεδόν σε όλες τις δουλειές, τον πρώτο καιρό ο διευθυντής είχε βάλει τη μάσκα του καλοπροαίρετου ανθρώπου που ήθελε όλοι μας εκεί μέσα να εργαζόμαστε ομαδικά και αρμονικά. Βέβαια αυτό κράτησε για λίγο καιρό. Ευτυχώς ο πρώτος μου προϊστάμενος ήταν καλό και ξηγημένο άτομο χωρίς κόμπλεξ και ρουφιανιλίκι μέσα του. Κάτι το οποίο δυστυχώς δεν μπορώ να πω και για την προϊσταμένη που τον αντικατέστησε μετά από κάνα χρόνο. Κομπλεξική, διπρόσωπη και την είχε δει αυτοκράτειρα σε σημείο που να σου ζητά να της φέρεις τα τσιγάρα και τον καφέ της. Αλλά και πάλι δεν μπορούσα να καταπιώ το γεγονός πως ο διευθυντής που είχα, έκανε πράξεις που ζημίωναν το κατάστημα και παρόλο που για αυτό ενημερώθηκε η περιφερειακή διευθύντριά, την γλύτωσε μόνο με μια απλή επίπληξη (να 'ναι καλά η γνωριμία του συγκεκριμένου διευθυντή με πολύ μεγάλο κεφάλι στον ΑΒ). Και βεβαίως κοιτούσε πάντα να βάζει τους προισταμένους του καταστήματος να δουλεύουν 12ωρα. Γενικώς σαν εταιρία, δεν θα μπορούσα να μην αναφέρω το μεγάλο της "ευχαριστώ" προς τους εργαζομένους της για το τρέξιμο που έριχναν τις μέρες του κορωνοιού με επιταγές τροφίμων και 2 μπουκάλια κρασί... (εις υγείαν των κορόιδων που λέει και ο λαός). Όλα αυτά σε συνδυασμό πως ποτέ δεν υπήρχε περίπτωση να με κάνουν 6ωρο ή να με περάσουν από ckeck list για υπεύθυνο στο τμήμα μου (παρόλο που το άξιζα), επειδή ήδη άλλα άτομα που πέρασαν - περισσότερα...
Τυπικός εργοδότης στις πληρωμές του.
Κατά
Μισθός ντροπής, άκρως ακατάλληλο για τη θέση του διευθυντή άτομο.