ΑΒ ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ

ΑΒ ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ Ανασκοπήσεις Υπαλλήλου σε Αθήνα

Αθήνα17 αξιολογήσεις
Βρέθηκαν 17 αξιολογήσεις που αντιστοιχούν στην αναζήτηση
Δείτε και τις 71 ανασκοπήσεις
Ξεκίνησα στον ΑΒ πριν από ως η πρώτη μου δουλειά. Ο μισθός ήταν στα 320 ευρώ καθαρά (μισθός για γέλια), αλλά τότε σκεφτόμουν πως αφού βρήκα δουλειά σε μια τέτοια δύσκολη εποχή, δεν θα έπρεπε να είχα και πολλές απαιτήσεις. Κλασσικά όπως σχεδόν σε όλες τις δουλειές, τον πρώτο καιρό ο διευθυντής είχε βάλει τη μάσκα του καλοπροαίρετου ανθρώπου που ήθελε όλοι μας εκεί μέσα να εργαζόμαστε ομαδικά και αρμονικά. Βέβαια αυτό κράτησε για λίγο καιρό. Ευτυχώς ο πρώτος μου προϊστάμενος ήταν καλό και ξηγημένο άτομο χωρίς κόμπλεξ και ρουφιανιλίκι μέσα του. Κάτι το οποίο δυστυχώς δεν μπορώ να πω και για την προϊσταμένη που τον αντικατέστησε μετά από κάνα χρόνο. Κομπλεξική, διπρόσωπη και την είχε δει αυτοκράτειρα σε σημείο που να σου ζητά να της φέρεις τα τσιγάρα και τον καφέ της. Αλλά και πάλι δεν μπορούσα να καταπιώ το γεγονός πως ο διευθυντής που είχα, έκανε πράξεις που ζημίωναν το κατάστημα και παρόλο που για αυτό ενημερώθηκε η περιφερειακή διευθύντριά, την γλύτωσε μόνο με μια απλή επίπληξη (να 'ναι καλά η γνωριμία του συγκεκριμένου διευθυντή με πολύ μεγάλο κεφάλι στον ΑΒ). Και βεβαίως κοιτούσε πάντα να βάζει τους προισταμένους του καταστήματος να δουλεύουν 12ωρα. Γενικώς σαν εταιρία, δεν θα μπορούσα να μην αναφέρω το μεγάλο της "ευχαριστώ" προς τους εργαζομένους της για το τρέξιμο που έριχναν τις μέρες του κορωνοιού με επιταγές τροφίμων και 2 μπουκάλια κρασί... (εις υγείαν των κορόιδων που λέει και ο λαός). Όλα αυτά σε συνδυασμό πως ποτέ δεν υπήρχε περίπτωση να με κάνουν 6ωρο ή να με περάσουν από ckeck list για υπεύθυνο στο τμήμα μου (παρόλο που το άξιζα), επειδή ήδη άλλα άτομα που πέρασαν - περισσότερα...
Τυπικός εργοδότης στις πληρωμές του.
Κατά
Μισθός ντροπής, άκρως ακατάλληλο για τη θέση του διευθυντή άτομο.
4,0
Είναι καλή εταιρεία και η εργασία είναι μονιμη.Οι προϊστάμενοι είναι συνήθως πολύ καλοί.Σε κάποια πόστα όμως η εργασία είναι εξαντλητική.Ο μισθός είναι απλώς επαρκής.Πληρωνουν όμως όλα και στην ώρα τους.
Μονιμότητα, ευγένεια.
Κατά
Μικρός μισθός.
Η χειριστή γνώμη μου για τα ΑΒ Βασιλόπουλος! Άθλια κατάσταση φοβερό στρες λες και εκεί μέσα είναι όλοι πυρηνικοι επιστήμονες!
Πληρωμή στην ώρα τους
Κατά
Αναγωγή συμπεριφορά υπαλλήλων και προϊστάμενων
η καθημερινότητα στην εταιρεία ΑΒ ηταν συνεχόμενο τρέξιμο πολλές φορές χωρίς διάλειμμα με απαράδεκτες συμπεριφορές απο διευθύντρια και υποδιευθυντή και πάντα με υφάκι Βασιλικότερο του Βασιλέως...άτομα γεμάτα κόμπλεξ και τρελά ψυχολογικά προβλήματα που μέσα απο την υποτιθέμενη καρεκλίτσα τους, ζούνε το όνειρο τους,πατώντας υπαλλήλους στον λαιμό και έχοντας άσχημες συμπεριφορές και σε πελάτες...η αγαπημένη ατάκα που την θυμάμαι και γελάω με τα χάλια τους, είσαι 6ώρος έχουμε απαιτήσεις...θεωρούνε τους 4ώρους πλήρης απασχόληση και τους 6ωρους προνομιούχους...μιλάμε για καραγκιόζηδες χαμηλού επιπέδου
Ολα καλα.ειχα μια καλη θεση μεσα στο καταστημα.ημουνα ταμιας.το περιβαλλον εξαιρετικο
4ωρες συμβάσεις με μισθούς πείνας ενώ όλοι οι παλιοί παίρνουν τα τριπλά. Έτσι μόνο αυτοί μένουν όλοι οι υπόλοιποι με συμβάσεις μετά το 2014 φεύγουν κάνεις εσύ τη δουλειά και αυτοί πίνουν καφέδες στη καντίνα. Κανείς τα πάντα μέσα στο τετραωρο λες και σε κυνηγάνε. Δεν υπάρχει αξιοκρατια αν δεν έχεις κολλητό στέλεχος μη πας.
Η καθημερινοτητα σε γενικες γραμμες ηταν να παραλαβεις την συσκευη PICKING σου το bt σου και να αρχισεις να pickareis.
Πέρασα συνέντευξη στα Open Days που διοργάνωσε η εταιρεία, κατέθεσα βιογραφικό δυνατό για τις θέσεις που είχαν, τα είπα τέλεια, πήγα ευπαρουσίαστος, ενω αλλοι παρουσιάστηκαν με μούσια, έδειξα οτι ξέρω το χώρο του λιανεμπορίου, οτι θέλω τη δουλειά και οτι θα κάνω τα πάντα για την εταιρεία, μου έδειξαν οτι τα έλεγα καλά, γενικά είχαμε μια καλή γνωριμία και συζήτηση και ούτε ένα μαζικό email δεν έστειλαν να πουν "ευχαριστούμε για τη συμμετοχή" ή τι γίνεται με την πορεία της αίτησης και με κρατάνε δεσμευμένο χωρίς να ξέρω τι γίνεται.

Τώρα μαθαίνω οτι όλα ήταν marketing, για να γίνει διαφήμιση στην εταιρεία και να "φάνε" οι εταιρείες με τα συστήματα διαχείρισης προσλήψεων. Δεν έχουν πάρει κανέναν αλλα και ότι αν πάρουν θα είναι φίλοι, γνωστοί και συγγενείς που θα σκάσουν τηλέφωνα και βύσματα γενικά και οτι μέσα στην εταιρεία δεν υπάρχει καμμία εξέλιξη και αν δεν έχεις μέσον και γλύψιμο δεν προχωράς πουθενά.

Ο ανταγωνισμός .ομως έχει ενταθεί και πλέον πολλοί πάικτες διεκδικούν μερίδιο απο την αγορά και με τέτοιες τακτικές δε πρόκειται να πάνε μακριά, στα περισσότερα καταστήματα που πηγαίνω υπάρχουν λάθη και προβλήματα, τα προιόντα δεν είναι ευπαρουσίαστα και υπάρχουν τρύπες στα ράφια. Όλοι λειτουργούν με νοοτροπία δημοσίου και με στύλ εμένα δε με κουνάει κανείς. Μάλλον το πάθημα του Μαρινόπουλου και άλλων αλυσίδων δεν έχει γίνει μάθημα σε κάποιους και δεν έχουν καταλάβει οτι το δύσκολο είναι να κρατηθείς ψηλά και οχι απλώς να ανέβεις.
Από που να αρχίσω και που να τελειώσω. Μερικοί (συνάδελφοι) ρουφιάνοι και ένας από αυτούς ηχογραφεί με το κινητό του τις συνομιλίες άλλων και τις πηγαίνει στον διευθυντή διευθύντρια να τα ακούσει. Αγχος και φωνές για το τίποτα. Μη μιλάς γιατί ξέρεις που θα βρεθείς. Προϊστάμενοι στα πόστα αυτά με μέσον. Συνάδελφοι με γνωστούς μεγάλους που δεν τους κουναει ούτε ο θεός ο ίδιος τετράωρα παντού απο 260 έως 350 ανάλογα την προϋπηρεσία αξιοκρατία ούτε λόγος μόνο άμα γλύφεις και είσαι τσάτσος του διευθυντή διευθύντριας. Παραμύθι του τύπου θα σε κάνω εξαωρω προϊστάμενο. Ακριβώς όπως τα χρόνια που δούλευαν οι γονείς μας την δεκαετία 60 στα εργοστάσια
Αυτα τα λιγα χρηματα στην ωρα τους.
Κατά
Φαμπρικα
4,0
Διανύω το 4ο έτος στην εταιρεία ΑΒ Βασιλόπουλος, στο τυποποιημένο τμήμα. Είναι η πρώτη μου κύρια εργασιακή εμπειρία, μετά την αποφοίτηση μου και μετά απο την εκπλήρωση των στρατιωτικών μου υποχρεώσεων. Είναι ένας τομέας που μου γέννησε ένα ιδιαίτερο ενδιαφέρον, διότι βρίσκεται σε συνεχή εξέλιξη σε όλους τους τομείς και σε όλα τα επίπεδα. Είναι πολύ σημαντικό για εμένα, το οτι βρίσκομαι σε μια πολύ μεγάλη και σταθερή εταιρεία, που παρέχει τις καταλληλότερες αρχές και κατευθύνσεις για μια ολοκληρωμένη και επιτυχή εκπαίδευση.
Συνεχής εξέλιξη, τήρηση ωραρίου, δωροεπιταγές, προκαταβολή μέρους του μηνιαίου μισθού, τήρηση ημερομηνιών πληρωμής, ευέλικτο πρόγραμμα-ωράριο.
Κατά
Εργασιακή κουλτούρα, αργή εξέλιξη, χαμηλός μισθός, μερική απασχόληση .
Είναι κρίμα ότι υπάρχουν ακόμη στην ελληνική πραγματικότητα τέτοιες εταιρίες αυτού του μεγέθους όπου ο εργαζόμενος είναι εκτεθειμένος και απροστάτευτος. Καμία μέριμνα για τον εργαζόμενο, τις συνθήκες εργασίας του και την εξέλιξή του. Εργάστηκα 4 χρόνια στην εταιρία. Ήταν το χειρότερα της ζωής μου.
Γνωρίζω ότι η ανεργία είναι το σημαντικό πρόβλημα αλλά σκεφτείτε πολύ καλά τις επιλογές σας πριν αποφασίσετε.
τυπικοί στη μισθοδοσία
Κατά
εργασιακό περιβάλλον
Στην εταιρεια εργαζεται ο συντροφος μου απο το 2016. Το τι εχει ζησει δεν περιγραφεται. Στο καταστημα της επαρχιας απο οπου ξεκινησε ηταν εξαωρος με την υποσχεση του Διευθυντη οτι σε 3 μηνες θα εχει γινει υπευθυνος (δηλαδη 8ωρος). Στο μισθο δεν του αναγνωρισαν το πτυχιο. Εκπαιδευτηκε σε ενα ποστο και κατεληξε να κανει ψυγεια,μαναβικο,καβα,τυποποιημενα και στο τελος και οδηγος! Σε ενα ατυχημα μαλιστα πληρωσε ο ιδιος το γερανο γιατι η εταιρεια δεν ειχε ασφαλεια. Καμια εξελιξη δεν ειδε προφανως ενω τα εκανε ολα μαζι, ενω οι υποδιευθυντες δεν ειχαν πτυχιο η προυπηρεσια στον αβ αλλα διαλεγονταν με βαση καποια συγγενεια η πολιτικο μεσο.
Πηρε μεταθεση σε πολη, οπου η υπευθυνη του δημιουργουσε προβληματα με φρασεις τυπου "θα παρεις αδεια οταν θελω εγω". Συνεχεις παραιτησεις, αλλαγες διευθυντων κτλ σε ολα τα καταστηματα, κατι δειχνουν. Τεμπεληδες συναδελφοι που δεν ολοκληρωνουν τη δουλεια στο ωραριο τους,ανικανοι ανωτεροι να παρουν ευθυνες,να ειναι δικαιοι και να μπορουν να οργανωσουν το οτιδηποτε. Ληγμενα πραγματα που πεταγονται γιατι κανεις δεν τα ειδε και πολλα αλλα που δε μπορω να πω καν. Δυο χρονια μετα ακομα περιμενει να γινει εστω 8ωρος τη στιγμη που γνωστη μου με προυπηρεσια σε τελειως αλλο τομεα εγινε δεκτη για υποδιευθυντρια.
Ο μισθος ειναι πολυ μικρος αλλα τουλαχιστον δεν ειναι ακριβως ο βασικος
Κατά
Τα παντα ολα
κακο επαγγελματικο περιβάλλον με χαμηλες αποδοχες και κακους ανωτερους
21 χρονια δουλειας σε αυτην εταιρια δε θα μπορουσε παρα να εχω τα καλυτερα σχολια για την συνεργασια μας.Στην Εταιρια δουλεψα σαν υπευθυνος παραλαβης, αποθηκαριος με την γενικη ευθυνη του χωρου των καταστηματων που εργαστηκα, με συνεπεια και εργατικοτητα για 21 συναπτα ετη
Αψογη συνεργασια...Εξαιρετικοι ολοι οι συνεργατες..
Δυσκολη δουλεια..σταθερος μισθος αλλα το περιβαλλον απαιτητικο και οι συναδελφοι δυσκολοι
δεν θέλουν να είσαι πολύ καλός στη δουλειά σου και να μιλάς πολύ σε θέματα της δουλειάς και για το πόστο που είσαι
Δείτε περισσότερες αξιολογήσεις για την εταιρεία ΑΒ ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ