ΑΒ ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ

ΑΒ ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ Αξιολογήσεις Υπαλλήλων

Ελλάδα62 αξιολογήσεις
Εμφανίζονται και οι 62 ανασκοπήσεις
Μέτρια εταιρεια
Άγχος για ένα μισθό που δεν ανταποκρινόταν σε αυτά που εκανα
Σταθερός μισθος
Κατά
Καμία εξελιξη
Open Days
Πέρασα συνέντευξη στα Open Days που διοργάνωσε η εταιρεία, κατέθεσα βιογραφικό δυνατό για τις θέσεις που είχαν, τα είπα τέλεια, πήγα ευπαρουσίαστος, ενω αλλοι παρουσιάστηκαν με μούσια, έδειξα οτι ξέρω το χώρο του λιανεμπορίου, οτι θέλω τη δουλειά και οτι θα κάνω τα πάντα για την εταιρεία, μου έδειξαν οτι τα έλεγα καλά, γενικά είχαμε μια καλή γνωριμία και συζήτηση και ούτε ένα μαζικό email δεν έστειλαν να πουν "ευχαριστούμε για τη συμμετοχή" ή τι γίνεται με την πορεία της αίτησης και με κρατάνε δεσμευμένο χωρίς να ξέρω τι γίνεται.

Τώρα μαθαίνω οτι όλα ήταν marketing, για να γίνει διαφήμιση στην εταιρεία και να "φάνε" οι εταιρείες με τα συστήματα διαχείρισης προσλήψεων. Δεν έχουν πάρει κανέναν αλλα και ότι αν πάρουν θα είναι φίλοι, γνωστοί και συγγενείς που θα σκάσουν τηλέφωνα και βύσματα γενικά και οτι μέσα στην εταιρεία δεν υπάρχει καμμία εξέλιξη και αν δεν έχεις μέσον και γλύψιμο δεν προχωράς πουθενά.

Ο ανταγωνισμός .ομως έχει ενταθεί και πλέον πολλοί πάικτες διεκδικούν μερίδιο απο την αγορά και με τέτοιες τακτικές δε πρόκειται να πάνε μακριά, στα περισσότερα καταστήματα που πηγαίνω υπάρχουν λάθη και προβλήματα, τα προιόντα δεν είναι ευπαρουσίαστα και υπάρχουν τρύπες στα ράφια. Όλοι λειτουργούν με νοοτροπία δημοσίου και με στύλ εμένα δε με κουνάει κανείς. Μάλλον το πάθημα του Μαρινόπουλου και άλλων αλυσίδων δεν έχει γίνει μάθημα σε κάποιους και δεν έχουν καταλάβει οτι το δύσκολο είναι να κρατηθείς ψηλά και οχι απλώς να ανέβεις.
Κρίμα
Πολλά βύσματα
Μηδαμινή εξέλιξη

4ωρο 3 κατοστάρικα

Πολλές ευθύνες σε υπάλληλους 4ώρου

πίεση χωρίς λόγω

παραμύθι γενικά από τους ανώτερους

ξύρισμα για αυτούς που είναι άντρες σε καθημερινή βάση ( χειρότερα απο στρατό)

πολλές ώρες επι πλέον εργασίας χωρίς να σε ρωτήσουν (υποτίθεται σύμφωνα με τον νόμο κάθεσαι αν θέλεις καλή πίστη), επι πληρωμή βέβαια

άδειες όποτε θέλουν (έχει τύχει να γυρίσω από άδεια 14 Αυγούστου και 15-16 ρεπό)

παίζουν περισσότερο ρόλο οι σχέσεις με τους από πάνω παρά η ικανότητα

διαχωρισμός 4-ωρων με άλλους στο κολατσιό(οι 4 ωροι δεν δικαιούνται φαΐ)

η φιλοσοφία ότι εντάξει χάρη σε κάνουμε που δουλεύεις

ανισότητα στα φύλλα με την έννοια οτι πάνω από το 65 % των εργαζόμενων είναι γυναίκες (καλό εν μέρη)

κάθε χρόνο υπάρχει αξιολόγηση-βαθμολόγηση του εργαζόμενου, χαρακτηριστικό είναι ότι όλοι λένε την φράση: 5 παίρνει μόνο ο θεός στις κατά μέρους αξιολογήσεις

Αλλαγή καταστημάτων χωρίς επιλογή

το βάρος των επισκέψεων το σηκώνουν οι εργαζόμενοι

πίεση για να βγει πολύ δουλειά σε λίγη ώρα και αν δεν γίνει σωστά φταίνε οι υπάλληλοι

έχω ακούσει να δίνονται μπόνους σε περιπτώσεις στόχων τους οποίους δεν έχω δει ποτέ και ποτέ κανείς δεν ξέρει ποιος τους ορίζει και ποιοι είναι

τυχαίο ωράριο άλλοτε βράδυ άλλοτε πρωί στην ίδια εβδομάδα

Σίγουρα θα έχει και άλλα που δεν μου έρχονται τώρα σίγουρα αυτό που μένει είναι οτι επειδή δεν εξελίσσεσαι μάλλον ποτέ πρέπει να ξέρεις όσο το δυνατόν λιγότερα για να μην φορτώνεσαι πολλά.
μισθός στην ώρα του πάντα, τυπικοί σε θέματα εγκυμοσύνης, άδειες λοχείας, κάποιες φοιτητικές( τα υποχρεωτικά δλδ), δεν σε διώχνουν πολύ εύκολα παρόλα τα αρνητικά και το κλίμα
Κατά
όλα αυτά στην κριτική
παραγωγικό και ευχάριστο εργασιακό περιβάλλον
παραγωγικό και ευχάριστο εργασιακό περιβάλλον.
φιλικό προσωπικό και ευγενικό προς τους πελάτες.
Χαλια μαυρα
Από που να αρχίσω και που να τελειώσω. Μερικοί (συνάδελφοι) ρουφιάνοι και ένας από αυτούς ηχογραφεί με το κινητό του τις συνομιλίες άλλων και τις πηγαίνει στον διευθυντή διευθύντρια να τα ακούσει. Αγχος και φωνές για το τίποτα. Μη μιλάς γιατί ξέρεις που θα βρεθείς. Προϊστάμενοι στα πόστα αυτά με μέσον. Συνάδελφοι με γνωστούς μεγάλους που δεν τους κουναει ούτε ο θεός ο ίδιος τετράωρα παντού απο 260 έως 350 ανάλογα την προϋπηρεσία αξιοκρατία ούτε λόγος μόνο άμα γλύφεις και είσαι τσάτσος του διευθυντή διευθύντριας. Παραμύθι του τύπου θα σε κάνω εξαωρω προϊστάμενο. Ακριβώς όπως τα χρόνια που δούλευαν οι γονείς μας την δεκαετία 60 στα εργοστάσια
Αυτα τα λιγα χρηματα στην ωρα τους.
Κατά
Φαμπρικα
4,0
Μια υγιής εταιρεία και σημαντική εργασιακή εμπειρία .
Διανύω το 4ο έτος στην εταιρεία ΑΒ Βασιλόπουλος, στο τυποποιημένο τμήμα. Είναι η πρώτη μου κύρια εργασιακή εμπειρία, μετά την αποφοίτηση μου και μετά απο την εκπλήρωση των στρατιωτικών μου υποχρεώσεων. Είναι ένας τομέας που μου γέννησε ένα ιδιαίτερο ενδιαφέρον, διότι βρίσκεται σε συνεχή εξέλιξη σε όλους τους τομείς και σε όλα τα επίπεδα. Είναι πολύ σημαντικό για εμένα, το οτι βρίσκομαι σε μια πολύ μεγάλη και σταθερή εταιρεία, που παρέχει τις καταλληλότερες αρχές και κατευθύνσεις για μια ολοκληρωμένη και επιτυχή εκπαίδευση.
Συνεχής εξέλιξη, τήρηση ωραρίου, δωροεπιταγές, προκαταβολή μέρους του μηνιαίου μισθού, τήρηση ημερομηνιών πληρωμής, ευέλικτο πρόγραμμα-ωράριο.
Κατά
Εργασιακή κουλτούρα, αργή εξέλιξη, χαμηλός μισθός, μερική απασχόληση .
Απάραδεκτο εργασιακό περιβάλλον
Είναι κρίμα ότι υπάρχουν ακόμη στην ελληνική πραγματικότητα τέτοιες εταιρίες αυτού του μεγέθους όπου ο εργαζόμενος είναι εκτεθειμένος και απροστάτευτος. Καμία μέριμνα για τον εργαζόμενο, τις συνθήκες εργασίας του και την εξέλιξή του. Εργάστηκα 4 χρόνια στην εταιρία. Ήταν το χειρότερα της ζωής μου.
Γνωρίζω ότι η ανεργία είναι το σημαντικό πρόβλημα αλλά σκεφτείτε πολύ καλά τις επιλογές σας πριν αποφασίσετε.
τυπικοί στη μισθοδοσία
Κατά
εργασιακό περιβάλλον
Ταμιας
Πας για την δουλειά του ταμείου ενώ στην συνέντευξη σου δίνουν να καταλάβεις ότι την πήρες την θέση και χαίρεσαι κιόλας που βρήκες δουλειά έστω με λίγα λεφτά δεν σε παίρνουν ΠΟΤΕ τηλέφωνο ...... ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ !
εργασιακο περιβαλλον
πολυεθνικη εταιρεια.Ζουλεψα πριν χρονια εκει για 8 μηνες.το εργασιακο περιβαλλον δεν ηταν καλο.Απαιτητικοι λες και βρισκομασταν σε πυρινικο εργοστασιο.
Αγχος για το τιποτα.

Ξυρισμενοι οι αντρες(το πιο χαζο κανονα που μπορεις να δεις σε σουπερ μαρκετ) χωρις λογο

Αν θες να δουλεψεις εκει, σκεψου το πολυ πολυ καλα.

Με ολο τον σεβασμο προς την διοικηση και την εταιρεια!
πληρωμες στην ωρα τους
Κατά
εργασιακο περιβαλλον
παραγωγικό περιβάλλον
όλα όπως έπρεπε να είναι. παραγωγικά τυπικά σωστά.
Πολυ καλο περιβαλλον
Καλες κριτικες σε ολους τους τομεις πολυ καλη ασφαλεια και η πληρωμη παντα στην ωρα τους
ΑΡΚΕΤΑ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ
Κατά
ΚΑΚΟΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ
Αίσχος
Τεράστιες απαιτήσεις προς τους εργαζομένους και μηδαμινές αποδοχές 300 ευρώ για την εργασία, την ευθύνη και το στρές που σου δημιουργούν οι ανώτεροι. Σχεδόν όλοι μπαίνουν απο γνωστούς με αποτέλεσμα να εχει γίνει σε πολλά καταστήματα κλίκα που μονο προβλήματα δημιουργεί. Δεν υπάρχει αξιοκρατία και λένε ψέματα στους ανθρώπους για να κάνουν μονο την δουλειά τους, δεν ανεβάζουν εύκολα κόσμο και αν γίνει είναι για τα τσιράκια του εκάστοτε διευθυντή. Η πλειοψηφία των εργαζομένων είναι κατά για πολλους λόγους όμως φοβούνται να μιλήσουν και να πουν αλήθειες για να μην τους διωξουν, ας στείλουν άτομα σε ολα τα καταστήματα και να τους δωσουν την ευκαιρία να μιλήσουν ελεύθερα για ολα τα θέματα που εχουν και τότε θα δείτε ποσο μεγάλο προβλημα υπάρχει. Κρίμα για αυτη την εταιρία και αν τα διαβάσει καποιος απο την διοίκηση ας ψαχτεί λίγο και θα καταλάβει.
Όλα καλα
Σχεδόν καλές οι συνθήκες οι μισθοί πολύ χαμηλοί για την δουλειά που κάνεις
Απαραδεκτοι
Στην εταιρεια εργαζεται ο συντροφος μου απο το 2016. Το τι εχει ζησει δεν περιγραφεται. Στο καταστημα της επαρχιας απο οπου ξεκινησε ηταν εξαωρος με την υποσχεση του Διευθυντη οτι σε 3 μηνες θα εχει γινει υπευθυνος (δηλαδη 8ωρος). Στο μισθο δεν του αναγνωρισαν το πτυχιο. Εκπαιδευτηκε σε ενα ποστο και κατεληξε να κανει ψυγεια,μαναβικο,καβα,τυποποιημενα και στο τελος και οδηγος! Σε ενα ατυχημα μαλιστα πληρωσε ο ιδιος το γερανο γιατι η εταιρεια δεν ειχε ασφαλεια. Καμια εξελιξη δεν ειδε προφανως ενω τα εκανε ολα μαζι, ενω οι υποδιευθυντες δεν ειχαν πτυχιο η προυπηρεσια στον αβ αλλα διαλεγονταν με βαση καποια συγγενεια η πολιτικο μεσο.
Πηρε μεταθεση σε πολη, οπου η υπευθυνη του δημιουργουσε προβληματα με φρασεις τυπου "θα παρεις αδεια οταν θελω εγω". Συνεχεις παραιτησεις, αλλαγες διευθυντων κτλ σε ολα τα καταστηματα, κατι δειχνουν. Τεμπεληδες συναδελφοι που δεν ολοκληρωνουν τη δουλεια στο ωραριο τους,ανικανοι ανωτεροι να παρουν ευθυνες,να ειναι δικαιοι και να μπορουν να οργανωσουν το οτιδηποτε. Ληγμενα πραγματα που πεταγονται γιατι κανεις δεν τα ειδε και πολλα αλλα που δε μπορω να πω καν. Δυο χρονια μετα ακομα περιμενει να γινει εστω 8ωρος τη στιγμη που γνωστη μου με προυπηρεσια σε τελειως αλλο τομεα εγινε δεκτη για υποδιευθυντρια.
Ο μισθος ειναι πολυ μικρος αλλα τουλαχιστον δεν ειναι ακριβως ο βασικος
Κατά
Τα παντα ολα
κακο επαγγελματικο περιβαλλον
κακο επαγγελματικο περιβάλλον με χαμηλες αποδοχες και κακους ανωτερους
Καλο περιβαλλον. Σοβαρη διοικηση
21 χρονια δουλειας σε αυτην εταιρια δε θα μπορουσε παρα να εχω τα καλυτερα σχολια για την συνεργασια μας.Στην Εταιρια δουλεψα σαν υπευθυνος παραλαβης, αποθηκαριος με την γενικη ευθυνη του χωρου των καταστηματων που εργαστηκα, με συνεπεια και εργατικοτητα για 21 συναπτα ετη
Λίγες ώρες εργασιας
Μια εργασία με ασφάλεια με σχετικά καλό περιβάλλον με μεγάλο φόρτο εργασιας μέσα σε λίγες ώρες ,αλλά με την ευκαιρία να μάθεις για ταχυκίνητους κωδικούς προϊόντων και να δίνεις παραγγελίες χωρίς να κρατάς ιδιαιετερο στοκ.
Ασφάλεια μιας μεγάλης εταιρείας
Κατά
Λίγες ώρες εργασιας
Παραγωγικο και ευχαριστω περιβαλον
Πολοι καλο και ευχαριστω προσοποικο χαρουμενο και παντα με καλη διαθεση απεναντη στον πελατη
ΔΙΑΛΛΕΙΜΜΑ ΚΑΙ ΓΕΥΜΑΤΑ
Κατά
ΜΙΝΙ ΑΔΙΕΣ ΙΓΕΟΝΟΜΙΚΗ ΚΑΛΙΨΗ
σχετικά καλό περιβαλον εργασίας
αγχώδης
σημαντικά

σωστό

σχετικά καλά

ωράριο

ομάδα ατόμων
σεμινάρια εξελίξεις
Κατά
πολλές ώρες εργασίας
δεν θελω
δεν θέλω να γράψω κριτική ,
είναι μια πολύ καλή εταιρία .
Αψογη συνεργασια
Αψογη συνεργασια...Εξαιρετικοι ολοι οι συνεργατες..
Κάντε μια ερώτηση σχετικά με την εργασία ή τις συνεντεύξεις στην ΑΒ ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ. Η κοινότητά μας είναι έτοιμη να απαντήσει.
3,1
2,7