H&M Αξιολογήσεις Υπαλλήλων

Ελλάδα32 αξιολογήσεις
Βρέθηκαν 32 αξιολογήσεις που αντιστοιχούν στην αναζήτηση
Δείτε και τις 7.950 ανασκοπήσεις
Μεγαλος ανταγωνισμος μεταξυ των υπαλληλων,αλλα και με το εποχικο προσωπικο.Ειδικα αν καποια κοπελα ειναι καλη στη δουλεια της δεν τη θελουν γιατι φοβουνται για τη θεση τους.Υπευθυνες μονιμα κλεισμενες σε ενα γραφειο που δε δουλευουν σχεδον ποτε,ενω εσυ εξυπηρετεις ταυτοχρονα δυο οροφους.
Περισσοτερα χρηματα απο το βασικο.
Κατά
Πολυ τρεξιμο και κουραση.
4,0
Έτυχε το κατάστημα που εργαζόμουν οι συνάδελφοι να είναι καταπληκτικοί!!

Γενικά πετυχαίνουν την εξέλιξη μόνο όσοι έχουν γνωστούς στα κεντρικά ή όσοι συνάπτουν ερωτικες και φιλικές σχέσεις με μάνατζερς!!!

Αν ψάχνετε για εργασία για να ξεκινήσετε από καπου τότε είναι μια χαρά!! Τα λεφτά όμως δεν βοηθανε για καμί ανάγκη με συμβάσεις να είναι μόνο 4ωρο με χρήματα 400€ μεικτά και καθαρά να μένουν 293€!!!!!
Περιβάλλον !
Κατά
Όλα τα υπόλοιπα !!
Από την πρώτη μέρα μου είπαν "σκάσε και κολυμπα". Και εκπαίδευση δεν έγινε. Ο,τι μάθαινα μόνη μου ρωτώντας, που τους ενοχλούσε κιόλας, ενώ εξ αρχής μου μιλουσαν με όρους της δουλειάς. Η πρόσληψη μέσω Randstandt, για να πληρωνουν ψίχουλα. Όσο ήμουν Randstandt με έχωναν 8ωρα κάθε μέρα και έπαιρνα 300κατι ευρώ. Μετά μου έκαναν 2 μήνες συμβαση της εταιρείας και με έβαζαν μόνο 4ωρα, όποτε παλι τα ίδια λεφτά έπαιρνα. (Και στο τετράωρο δεν είναι ότι περνάς καλά..τρέχεις αδιακοπα και παλι σου τη λένε!). Μηνιάτικο δεν βγάζεις με τίποτα και δυσκολα μπορείς να κρατήσεις δευτερη δουλειά, γιατί σε βάζουν περιεργα ωράρια και όχι στάνταρ κάθε εβδομάδα. Στην περιοδο της εξεταστικής δεν με διευκόλυναν με το προγραμμα. Οι παλιες μιλουσαν παντα αφ'υψηλού και υποτιμητικά. Τα είχαν κάνει πλακακια με manager και διευθύντρια και περνουσε ωραία η ζωή.. Εμείς οι καινούργιοι στο περιθωριο... Άσχημο εργασιακό περιβάλλον, ενώ το διαφημίζουν ως νεανικο και cool... Εκεί μέσα η μια είχε τη μεση της, η άλλη το ποδι της (οι παλιες) και όλο δεν μπορουσαν να κάνουν κάτι, κι εμείς οι νέες τρέχαμε πάνω κάτω όλη μέρα, (για να μας διώξουν στο τέλος). Σου δίνουν και μεγάλες ευθυνες πχ ταμείο, κοψιμο δελτίων αποστολής κλπ, χωρίς εκπαίδευση.. Απαράδεκτοι με λίγα λόγια...
Πληρωμή στην ωρα της, τυπικοί στο θεμα του ωραρίου, φευγεις μολις σχολάς
Κατά
Μηδαμινή εκπαίδευση, πολυ τρέξιμο, μικρός μισθός, κλίκες απο παλιες
Ενώ στην συνέντευξη μίλησαν για 2μηνη σύμβαση και έταξαν προοπτικές εξέλιξης και παραμονή στην εταιρία, οι συμβάσεις όλων (πλην 2-3 συγκεκριμένων ατόμων) έληξαν απροειδοποιητα στον πρώτο μήνα. Δεν έγινε ποτέ καμία εκπαίδευση από τους υποτιθέμενους managers, οι οποίοι μιλουσαν και αστειεύονταν μόνο με τους παλιούς υπαλλήλους ενώ οι
υπόλοιποι σαν να μην υπήρχαν γ αυτούς. Η εκπαίδευση των καινούργιων ήταν στην ευχέρεια των παλιών υπαλλήλων, οι περισσότεροι απρόθυμοι να βοηθήσουν βέβαια, η μύτη στο ταβάνι με το ζόρι έλεγαν καλημέρα. Στο τέλος απλά ανακοίνωσαν ότι σε διώχνουν, τελευταία στιγμή, χωρίς καμία ενημέρωση και φυσικά χωρίς καμία εξήγηση, όταν ρώτησα γιατί, ο manager μ ειπε ότι δεν γνωρίζει γιατί δεν είναι αρμόδιος γ αυτό.... Γενικά στρεσογονο περιβάλλον, κλικες, ελάχιστη βοήθεια από συναδέλφους και manager... Δουλεύουν άτομα χρόνια εκεί μέσα οι οποίοι δεν ξέρουν τα βασικά και διώχνουν καινούρια άτομα π είναι πολύ πιο ικανά. Το μόνο θετικό ήταν τα χρήματα και το εργασιακό περιβάλλον π ήταν σύγχρονο και ότι ήταν στο κέντρο της πόλης. Επίσης δεν ήταν ιδιαίτερα κουραστική δουλειά, πιστοί στο ωράριο μέχρι και στο 1 λεπτό. Κατά τα άλλα μακριά, γιατί το πιθανότερο είναι να σε κρατήσουν γ ένα μήνα που έχουν ανάγκη κ μετά να σε διώξουν.
Σχετικά καλά χρήματα, πάντα στην ώρα τους, καλά ωράρια, διαλείμματα, ένσημα
Κατά
Κακο κλίμα, καμία εκπαίδευση, εύνοια σε συγκεκριμένα άτομα, απόλυση χωρίς προειδοποίηση κ χωρίς εξήγηση
Πολ΄θ γρήγοροι ρυθμοί. Σχολείο για κάθε εργαζόμενο. Κακή ισοροπία εργασίας-ζωής.
Πολυ καλο κλιμα μεταξυ συναδελφων και υπευθηνων,καλες αποδοχες
Είναι απαραίτητη η συνέπεια. Υπάρχει πολύ τρέξιμο και άγχος , δεν υπάρχει χρόνος για ξεκούραση , έκτος απο το0- τηρούμενο- διάλειμμα.
Αν δεν έχεις εργαστεί ξανα στην εταιρία υπάρχει η διαδικασία της εκπαίδευσης -επι πληρωμή-. Όλα είναι πολύ τυπικά και σύμφωνα με τον νόμο.
Ένα ευχάριστο περιβάλλον εργασίας, ομαδικό.
Αλλά δυστυχώς αν θέλεις να εξελιχθείς στην εταιρία πολλές φορές δεν το αναγνωρίζουν ή δεν θέλουν να το αναγνωρίσουν.
Οι μάνατζερ προωθούν τους δικούς τους και γενικώς αν σε έχουν στο μάτι (ιδίως αν είσαι γυναίκα και εμφανίσιμη κι αυτές κακασχημες) θα περάσεις άσχημα με τα χειρότερα ωράρια 6 το πρωί ή 9 το βράδυ αρχή της βάρδιας. Η δουλειά στην αποθήκη είναι η χειρότερη, στο ταμείο είναι αγχωτική και θέλει πολύ προσοχή και συγκέντρωση.
Εργασία
Κατά
Ωράρια, μισθός, περιβάλλον
Έχουν σταματήσει πλέον να κάνουν προσλήψεις ως H&M και βάζουν εταιρίες ευρέσεως εργασίας (adecco) ως μεσάζοντες για να τους βρουν υπαλλήλους (δούλους ουσιαστικά). Με αυτό τον τρόπο οι μισθοί είναι χαμηλότεροι, δεν πληρώνουν δώρα κτλπ. Οι αγγελίες στο site τους ειναι εικονικές. Δεν σε κανλουν καν για συνέντευξη. Δεν προτείνω σε κανεναν να δουλεψει ουτε να αγορασει απο εκει.
Ήταν πολύ ανταγωνιστικό το περιβάλλον μεταξύ των εργαζομένων και κυρίως μεταξύ των μανατζερ. Η δουλειά θέλει πολύ γρήγορες κινήσεις κάτι πολύ άσχημο διότι δεν σε αντιμετωπίζουν ως άνθρωπο αλλά ως μηχανή
Κανένα
Κατά
Μανατζερ, περιβάλλον
Θετικά:
Πολύ καλή εκπαίδευση

Οργάνωση σε θέματα ασφάλειας

Συνεργασία κ ομαδικότητα απο τους περισσότερους

Καλή έκπτωση προσωπικού

Αρνητικά:

Χαμηλός μισθός

Υποκειμενική εξέλιξη για το προσωπικό

Γενικά:

Καλή εμπειρία σε πολυεθνική αλλά για λίγο διάστημα
Seeing the people working together its fun and energetic cause they will cheer you up.
Καλύτερη εκπαίδευση,σεμινάρια ομαδικότητας,περισσότερη οργάνωση,θα έπρεπε να επιλέγονται πιο κατάλληλοι υπεύθυνοι
Το κλίμα με του υπόλοιπους υπάλληλους πάρα πολύ καλό
Τέλεια συνεργασία

Δεν είχε κανένα δύσκολο μέρος

Και πολύ κλίμα γενικά σαν εταιρία
Απο που να ξεκινησω και απο που να τελειωσω. Στην αρχη ολα καλα,ολοι φιλικοί,σε ριχνουν στα βαθια με το καλημερα σας και απαιτουν απο σενα να τα κανεις ολα μηχανικα και ολα στην εντέλεια. Απο άποψη συναδέλφων,μερικοί αξιζουν και βοηθάνε αλλοι παλι ειναι καθολου ευγενικοι μαζι σου,οπψς παντου αυτο άλλωστε. Στα θετικα ειναι η εκπτωση των ρούχων,ασφαλεια κλπ κλπ,απο αποψη εργασίας στο μαγαζι τρεις λαλουν..και 2 χορευουν,αν θέλετε δουλεια ουσιαστική και οχι φοιτητική για το χαρτζιλίκι,μονο αν ειστε σε τεραστια αναγκη..αλλιως εκμετάλλευση. Ωρες και ωρες εισαι όρθιος μεχρι να θυμηθει ο υπευθυνος να σου πει να πας διάλλειμα. Νιε νιε πολυ καλες συνθηκες
Έκπτωση, ασφαλεια
Κατά
σχεδον ολα
4,0
The stuff, including the managers, were extremely helpful and kind and the offered proper guidance. Unfortunately, most positions are about part-time jobs and the salary is quite low. Thus, it is the ideal environment for a student who looks for a balance between working and studying hours.
Friendly environment
Κατά
Money
4,0
Σαν εταιρια δινει πολλες ευκαιριες για εξελιξη και μαθηση.Η καθημερινοτητα μου αφορουσε την υλοποιηση των στοχων μεσω σωστων κατευθηνσεων εδινα στην ομαδα μου,εξασφαλιζοντας σωστες πωλησεις κερδοφορια και συνεχεις εξελιξη των ανθρωπων.
Ομαδικη εργασια
Κατά
Balance work life
4,0
Διαχειρηση καθημερινων παραλαβων με συγκεκριμενο χρονο ολοκληρωησης. Πρωινα καθημερινα meeting με ολο το προσωπικο με στοχους ημερας και πλανο πως να επιτεθχουν.Εβδομαιδαιο news letter με πληροφοριες και οδηγιες τι δουλειες επρεπε να γινουν και ποτε.

Οδηγιες και αλλαγες παρουσιασης εμπορευματων αναλογα με τις διαφορες καμπανιες η καποια προσφορα για να πετυχουν οι προβλεπομενες πωλησεις.

Παρακολουθηση καθημερινων, εβδομαιδαιο, μηνων, KPIs για πωλησεις, προσφορων, καμπανιων, πελατων δεικτες.
5ημερη 8ωρη εργασια. ελεθευρη εκφραση
Κατά
οι πολλαπλες μη ρεαλιστικες προσθεμιες της καθημερινοτητας
4,0
Ταχείς ρυθμοί εργασίας, rotation πόστων, επαγγελματική εξέλιξη. Μεγάλο σχολείο, όσον αφορά το ταμείο.
Σεμινάρια επιμόρφωσης
4,0
Η κουλτούρα της εταιρείας είναι πάρα πολλή καλή και πρωτοπόρα.
Ασφάλεια υγείας, διαλείμματα ευέλικτα requests
Κατά
Αλλαγή προγράμματος συχνά και αργή εξέλιξη