H&M

Αξιολογήστε αυτή την εταιρία
Ελλάδα39 αξιολογήσεις

Ταξινόμηση με βάση

ΧρησιμότηταΒαθμολογίαΗμερομηνία
Βρέθηκαν 39 αξιολογήσεις που αντιστοιχούν στην αναζήτησηΔείτε και τις 9.796 ανασκοπήσεις

Χρήσιμο ανάλογα την περίπτωση

Επιλεγμένη αξιολόγηση Indeed

Επιλέχθηκε ως πιο χρήσιμη από την Indeed
Καλό ίσως και χρήσιμο για εντελώς φρέσκο άτομο στο χώρο εργασίας ή για άτομο που ψάχνει έξτρα εισόδημα.Όλοι οι υπόλοιποι... εκτός και αν μπορείτε να μονιμοποιηθείτε με 8ωρο,να αποφεύγετε

Μόνο άγχος και τρέξιμο ν μάθεις μονός την δουλεία

Σε πετάνε στα βαθειά σου τ λεν χωρίς λόγο το πρόγραμμα αλλάζει από ώρα σε ώρα ότι ν ναιιιι σου ταζουν παπάδες και τίποτα μόνο η δουλειά τους ν γίνει για μισθό ψίχουλαααααα

Έκπτωση εργαζόμενου

Αυστηρό και απαιτητικό περιβάλλον με καλές αποδοχές βεβαίως

Δεν δώσαν προοπτική εξέλιξης και δεν υπήρχε καμία εκπαίδευση κατά την πρόσληψη σε περίοδο εορτών που είχε τεράστιο φόρτο εργασίας.

Άγχος ανταγωνισμός ίντριγκες κουτσομπολιά και καμμιά διάθεση για ανθρωποκεντρικό.

To ΗR άσχετο μιας κ κάνεις τους δεν έχει σπουδάσει κάτι που να είναι σχετικό με HR!!! Άσε που όποιος κάνει visit σε κατάστημα από τους μάνατζερς έχουν όλοι άποψη για το visual merchandising και πάντα αρνητική! Δεν ακούς ποτέ μπράβο για τίποτα, πεθαίνεις στη δουλειά, κάνεις κ ταμείο κ δοκιμαστηριο και ξυπνάς από τις 4.30 το πρωί για να είσαι 6 στη βιτρίνα! Ούτε σε φούρνο να δούλευα! Επίσης ο store manager τα φορτώνει όλα στο visual team. Χτυπάς κάρτα για να φύγεις στις 2 η στις 3 το μεσημέρι και αν κάτσεις μισή ώρα παραπάνω-γιατί Μ όλα αυτά που σου βάζουν δεν προλαβαίνουν να βγουν- το σβήνουν απ' το σύστημα για να μη φανεί η υπερωρία στα κεντρικά. Γιατί αν φανεί τους παίρνει όλους ο διάολος, store manager και visual μαζί. Και σου λένε ότι κανείς κακό πλάνο κ δεν ξέρεις να οργανώνεις το χρόνο σου. Τρως και feedback. Και κερατάς και δαρμένος δηλαδή. Αυτό απορώ γιατί ενώ το ξέρουν όλοι δεν κάνουν ομαδική αναφορά σε εργατολογο είναι φουλ παράνομο. Γενικά απαράδεκτοι γιατί όσοι είναι μάνατζερ κάνουν κατάχρηση εξουσίας και δεν λένε καλό λόγο σε κανένα κατάστημα. Τρέμουν όλοι όταν γίνεται βιζιτ λες και πάει ο βελζεβουλ

Μισθός στην ώρα του.

Κατά

Όλα τα υπόλοιπα. Worst place to work

Γρήγοροι ρυθμοί, τυπικοί όμως και νόμιμοι

Ξεκίνησα ως Randstand πριν δύο χρόνια, μια εταιρία που νοικιάζει εργαζόμενους και όπου η σταθερότητα τυπικά δεν υπάρχει. Κάτι που συμφέρει την H&M καθώς μπορούν να σε απολύσουν οποιαδήποτε στιγμή αφού η σύμβαση μέσω Randstand είναι εβδομαδιαία και οι μισθοί χαμηλότεροι των μονίμων (3,2€ την ώρα ως Randstand και 4-6€ ως H&M). Οι πρώτες συμβάσεις στην εταιρία είναι τετραώρου για δύο ή τρείς μήνες και κάθε φορά υπογράφεις προσωρινές. Όταν αυτές ξεπεράσουν τις τρεις ή τέσσερις συμβάσεις, η εταιρία έχει υποχρέωση να σε προσλάβει ως μόνιμο. Ξεκινάς ως σύμβουλος πωλήσεων (sales advisor) και μια τυπική μέρα στη δουλειά έχει παραλαβή εμπορευμάτων, μοίρασμα στον όροφο και ταμείο. Συνήθως όλα γίνονται σχετικά ταυτόχρονα για αυτό και υπάρχουν λάθη όταν ειδικά δεν υφίσταται καλή συνεργασία με τους υπόλοιπους. Το πνεύμα ομαδικότητας δεν θα το βρει κανεις σε όλα τα υποκαταστήματα, αλλά γενικά υπάρχει και σε κάποια είναι μάλιστα πολύ οικογενειακό και υπάρχουν store managers χρυσάφι που μπορείς να τους εμπιστευτείς πραγματικά. Υπάρχουν περιθώρια ανέλιξης αλλά θέλει χρόνια αυτό για να επιτευχθεί εκτός αν έχει κάποιος τόσο ψωμωμένο βιογραφικό ή τέτοιο ταλέντο που δύσκολα ξεφεύγει από κάποιον. Κατά τα άλλα σου παίρνει αρκετό καιρό ως sales για να γίνεις visual (τα περιστατικά που έχω ακούσει είναι συνήθως 4-6 χρόνια) και όταν γίνεις visual ο μισθος είναι καλύτερος αλλά έχει δικαίωμα η εταιρία να σε στείλει σε όποιο παράρτημα θέλει αυτή (αυτό συμβαίνει σε όλες σχεδόν τις θέσεις πέραν του sales advisor). Θέλει υπομονή, ικανότητες επικοινωνίας και multitasking και αρκετή εξωστρέφεια, και με τους -

έκπτωση 25%, bonus Πάσχα, Χριστουγέννων, τυπικοί σε μισθό, ωράρια, ένσημα

Κατά

σχετικά χαμηλός μισθός σε σχέση με το στρες, δυσκολία στην μονιμότητα, περίεργα ωράρια

Ωραιος εργοδοτης

Η δουλειά περιλαμβάνει αρκετα καθηκοντα τιποτε ομως που να ειναι δυσκολο η να προκαλει αγχος. Τακτοποιηση καταστηματος, αποθηκη, ταμειο, εξυπηρετηση πελατων στις ωρες λειτουργιας.Θελει αρκετη σωματικη αντοχη. Φυσικα σε ημερες που η κινηση στο καταστημα ειναι μεγαλυτερη υπαρχει μεγαλυτερο στρες ωστε να γινουν ολες οι διαδικασιες σωστα. Η πληρωμη ειναι πολυ ικανοποιητικη και ειναι μια καλη ιδεα για δουλεια στο πλαισιο των σπουδων. Υπαρχει επισης σεβασμος απεναντι σε αλλες υποχρεωσεις (πχ μαθηματα) οποτε το προγραμμα εργασιας ειναι κομμενο και ραμμενο για τον καθενα ξεχωριστα.Το μονο αρνητικο που παρατηρησα εγω ειναι οτι δημιουργουνται πολυ ευκολα κλικες μεταξυ εργαζομενων και ειδικα εαν καποιες κλικες εχουν επαφη με καποιον ανωτερο τοτε η ζωη των "εκτος της κλικας" γινεται αρκετα δυσκολη και οι παρατηρησεις για τη δουλεια γινονται επιλεκτικα μονο σε καποιους κι οχι σε ολους.

Μέτρια

Είναι μια πολύ καλή εταιρία που σου ανοίγει πολλές δυνατότητες για βελτίωση. Συνεργάζεσε με άτωμα που έχουν την θέληση να σε βοηθήσουν.

Κάλη συνεργασία και φιλικό περιβάλλον

Κατά

Λίγα λεφτα

Καταστημα Πατρας

Μεγαλος ανταγωνισμος μεταξυ των υπαλληλων,αλλα και με το εποχικο προσωπικο.Ειδικα αν καποια κοπελα ειναι καλη στη δουλεια της δεν τη θελουν γιατι φοβουνται για τη θεση τους.Υπευθυνες μονιμα κλεισμενες σε ενα γραφειο που δε δουλευουν σχεδον ποτε,ενω εσυ εξυπηρετεις ταυτοχρονα δυο οροφους.

Περισσοτερα χρηματα απο το βασικο.

Κατά

Πολυ τρεξιμο και κουραση.

Εξέλιξη που ποτέ δε γίνεται !!!

Έτυχε το κατάστημα που εργαζόμουν οι συνάδελφοι να είναι καταπληκτικοί!! Γενικά πετυχαίνουν την εξέλιξη μόνο όσοι έχουν γνωστούς στα κεντρικά ή όσοι συνάπτουν ερωτικες και φιλικές σχέσεις με μάνατζερς!!! Αν ψάχνετε για εργασία για να ξεκινήσετε από καπου τότε είναι μια χαρά!! Τα λεφτά όμως δεν βοηθανε για καμί ανάγκη με συμβάσεις να είναι μόνο 4ωρο με χρήματα 400€ μεικτά και καθαρά να μένουν 293€!!!!!

Περιβάλλον !

Κατά

Όλα τα υπόλοιπα !!

Πολλες ώρες, πολυ τρέξιμο, καμια εκπαίδευση

Από την πρώτη μέρα μου είπαν "σκάσε και κολυμπα". Και εκπαίδευση δεν έγινε. Ο,τι μάθαινα μόνη μου ρωτώντας, που τους ενοχλούσε κιόλας, ενώ εξ αρχής μου μιλουσαν με όρους της δουλειάς. Η πρόσληψη μέσω Randstandt, για να πληρωνουν ψίχουλα. Όσο ήμουν Randstandt με έχωναν 8ωρα κάθε μέρα και έπαιρνα 300κατι ευρώ. Μετά μου έκαναν 2 μήνες συμβαση της εταιρείας και με έβαζαν μόνο 4ωρα, όποτε παλι τα ίδια λεφτά έπαιρνα. (Και στο τετράωρο δεν είναι ότι περνάς καλά..τρέχεις αδιακοπα και παλι σου τη λένε!). Μηνιάτικο δεν βγάζεις με τίποτα και δυσκολα μπορείς να κρατήσεις δευτερη δουλειά, γιατί σε βάζουν περιεργα ωράρια και όχι στάνταρ κάθε εβδομάδα. Στην περιοδο της εξεταστικής δεν με διευκόλυναν με το προγραμμα. Οι παλιες μιλουσαν παντα αφ'υψηλού και υποτιμητικά. Τα είχαν κάνει πλακακια με manager και διευθύντρια και περνουσε ωραία η ζωή.. Εμείς οι καινούργιοι στο περιθωριο... Άσχημο εργασιακό περιβάλλον, ενώ το διαφημίζουν ως νεανικο και cool... Εκεί μέσα η μια είχε τη μεση της, η άλλη το ποδι της (οι παλιες) και όλο δεν μπορουσαν να κάνουν κάτι, κι εμείς οι νέες τρέχαμε πάνω κάτω όλη μέρα, (για να μας διώξουν στο τέλος). Σου δίνουν και μεγάλες ευθυνες πχ ταμείο, κοψιμο δελτίων αποστολής κλπ, χωρίς εκπαίδευση.. Απαράδεκτοι με λίγα λόγια...

Πληρωμή στην ωρα της, τυπικοί στο θεμα του ωραρίου, φευγεις μολις σχολάς

Κατά

Μηδαμινή εκπαίδευση, πολυ τρέξιμο, μικρός μισθός, κλίκες απο παλιες

Άλλα λένε άλλα κάνουν

Ενώ στην συνέντευξη μίλησαν για 2μηνη σύμβαση και έταξαν προοπτικές εξέλιξης και παραμονή στην εταιρία, οι συμβάσεις όλων (πλην 2-3 συγκεκριμένων ατόμων) έληξαν απροειδοποιητα στον πρώτο μήνα. Δεν έγινε ποτέ καμία εκπαίδευση από τους υποτιθέμενους managers, οι οποίοι μιλουσαν και αστειεύονταν μόνο με τους παλιούς υπαλλήλους ενώ οι υπόλοιποι σαν να μην υπήρχαν γ αυτούς. Η εκπαίδευση των καινούργιων ήταν στην ευχέρεια των παλιών υπαλλήλων, οι περισσότεροι απρόθυμοι να βοηθήσουν βέβαια, η μύτη στο ταβάνι με το ζόρι έλεγαν καλημέρα. Στο τέλος απλά ανακοίνωσαν ότι σε διώχνουν, τελευταία στιγμή, χωρίς καμία ενημέρωση και φυσικά χωρίς καμία εξήγηση, όταν ρώτησα γιατί, ο manager μ ειπε ότι δεν γνωρίζει γιατί δεν είναι αρμόδιος γ αυτό.... Γενικά στρεσογονο περιβάλλον, κλικες, ελάχιστη βοήθεια από συναδέλφους και manager... Δουλεύουν άτομα χρόνια εκεί μέσα οι οποίοι δεν ξέρουν τα βασικά και διώχνουν καινούρια άτομα π είναι πολύ πιο ικανά. Το μόνο θετικό ήταν τα χρήματα και το εργασιακό περιβάλλον π ήταν σύγχρονο και ότι ήταν στο κέντρο της πόλης. Επίσης δεν ήταν ιδιαίτερα κουραστική δουλειά, πιστοί στο ωράριο μέχρι και στο 1 λεπτό. Κατά τα άλλα μακριά, γιατί το πιθανότερο είναι να σε κρατήσουν γ ένα μήνα που έχουν ανάγκη κ μετά να σε διώξουν.

Σχετικά καλά χρήματα, πάντα στην ώρα τους, καλά ωράρια, διαλείμματα, ένσημα

Κατά

Κακο κλίμα, καμία εκπαίδευση, εύνοια σε συγκεκριμένα άτομα, απόλυση χωρίς προειδοποίηση κ χωρίς εξήγηση

Γρήγοροι ρυθμοί

Πολ΄θ γρήγοροι ρυθμοί. Σχολείο για κάθε εργαζόμενο. Κακή ισοροπία εργασίας-ζωής.

Η καλυτερη εταιρια

Πολυ καλο κλιμα μεταξυ συναδελφων και υπευθηνων,καλες αποδοχες

πνευμα ομαδικότητας και συνεργασίας σε ενα απαιτητικό και αγχωτικό περιβάλλον

Είναι απαραίτητη η συνέπεια. Υπάρχει πολύ τρέξιμο και άγχος , δεν υπάρχει χρόνος για ξεκούραση , έκτος απο το0- τηρούμενο- διάλειμμα. Αν δεν έχεις εργαστεί ξανα στην εταιρία υπάρχει η διαδικασία της εκπαίδευσης -επι πληρωμή-. Όλα είναι πολύ τυπικά και σύμφωνα με τον νόμο.

Συνεργασία και ομαδικό πνεύμα μεταξύ συναδέλφων

Ένα ευχάριστο περιβάλλον εργασίας, ομαδικό. Αλλά δυστυχώς αν θέλεις να εξελιχθείς στην εταιρία πολλές φορές δεν το αναγνωρίζουν ή δεν θέλουν να το αναγνωρίσουν.

Μόνο αν δεν βρίσκετε αλλού εργασία κι έχετε ανάγκη

Οι μάνατζερ προωθούν τους δικούς τους και γενικώς αν σε έχουν στο μάτι (ιδίως αν είσαι γυναίκα και εμφανίσιμη κι αυτές κακασχημες) θα περάσεις άσχημα με τα χειρότερα ωράρια 6 το πρωί ή 9 το βράδυ αρχή της βάρδιας. Η δουλειά στην αποθήκη είναι η χειρότερη, στο ταμείο είναι αγχωτική και θέλει πολύ προσοχή και συγκέντρωση.

Εργασία

Κατά

Ωράρια, μισθός, περιβάλλον

απλα απαραδεχτοι

Έχουν σταματήσει πλέον να κάνουν προσλήψεις ως H&M και βάζουν εταιρίες ευρέσεως εργασίας (adecco) ως μεσάζοντες για να τους βρουν υπαλλήλους (δούλους ουσιαστικά). Με αυτό τον τρόπο οι μισθοί είναι χαμηλότεροι, δεν πληρώνουν δώρα κτλπ. Οι αγγελίες στο site τους ειναι εικονικές. Δεν σε κανλουν καν για συνέντευξη. Δεν προτείνω σε κανεναν να δουλεψει ουτε να αγορασει απο εκει.

Μεγάλος ανταγωνισμός

Ήταν πολύ ανταγωνιστικό το περιβάλλον μεταξύ των εργαζομένων και κυρίως μεταξύ των μανατζερ. Η δουλειά θέλει πολύ γρήγορες κινήσεις κάτι πολύ άσχημο διότι δεν σε αντιμετωπίζουν ως άνθρωπο αλλά ως μηχανή

Κανένα

Κατά

Μανατζερ, περιβάλλον

Παραγωγικό και δημιουργικό περιβάλλον εργασίας

Θετικά: Πολύ καλή εκπαίδευση Οργάνωση σε θέματα ασφάλειας Συνεργασία κ ομαδικότητα απο τους περισσότερους Καλή έκπτωση προσωπικού Αρνητικά: Χαμηλός μισθός Υποκειμενική εξέλιξη για το προσωπικό Γενικά: Καλή εμπειρία σε πολυεθνική αλλά για λίγο διάστημα

Teamwork makes the Dreamworks

Seeing the people working together its fun and energetic cause they will cheer you up.

Ελλιπής εκπαίδευση,όχι ομαδικό περιβάλλον

Καλύτερη εκπαίδευση,σεμινάρια ομαδικότητας,περισσότερη οργάνωση,θα έπρεπε να επιλέγονται πιο κατάλληλοι υπεύθυνοι

Κάντε μια ερώτηση σχετικά με την εργασία ή τις συνεντεύξεις στην H&M. Η κοινότητά μας είναι έτοιμη να απαντήσει.Κάντε μια Ερώτηση

Βασισμένο σε 9.796 αξιολογήσεις

3,6 από 5 αστέρια για το θέμα Μόρφωση
  • Εταιρείες
  • H&M
  • Αξιολογήσεις εργαζομένων
Πείτε μας πώς μπορούμε να βελτιώσουμε αυτήν τη σελίδα
Τι θα θέλατε να προσθέσετε ή να αλλάξετε;