ICAP GROUP Αξιολογήσεις Υπαλλήλων

Ελλάδα26 αξιολογήσεις
Βρέθηκαν 26 αξιολογήσεις που αντιστοιχούν στην αναζήτηση
Δείτε και τις 28 ανασκοπήσεις
είναι πολύ ευχάριστο το περιβάλλον και οι πληρωμές γίνονται στην ώρα τους!!!
Το μόνο μου παράπονο με την Icap Group και ναι θα το πω να το μάθουν και αλλοι είναι ποτέ δεν είναι συνεπείς σε ότι σου λένε π.χ. πας σε μια συνέντευξη σου λενε θα σας πάρουμε τηλέφωνο την τάδε ημερομηνία να σας ενημερώσουμε ποτέ δεν το κάνουν αυτό ποτέ δεν σε παίρνουν τηλέφωνο την ώρα που σου λένε αλλά αρκετά μετά ένα αυτό και το δεύτερο ότι τα ωράρια είναι πολύ μικρά άρα και τα λεφτά για αυτό και δεν έχει νόημα να πάει κάποιος να δουλέψει εκεί τετράωρο!!!
ΜΕΙΝΕΤΕ ΜΑΚΡΙΆ! Εργαζόμενοι σε εποχή χούντας
Από τα χειρότερα περιβάλλοντα εργασίας. Εκμετάλλευση προσωπικού , κάκιστη μεταχείριση και υποτιθέμενοι supervisors της κακία ώρας να προκαλούν τρομοκρατία και να απειλούν τους εργαζόμενους χωρίς να υπερβάλλω ! Είναι πραγματικά γεγονότα.Τα λεφτά δεν θα τα σχολιάσω καν ούτε για τσίχλες στο περίπτερο δεν φτάνουν .
χάσιμο χρόνου
ανταγωνισμός, επιτήρηση και συνεχόμενος έλεγχος, κακή συμπεριφορά από προϊσταμένους, απαξιωτική προσέγγιση στους πελάτες, δουλειά μέσα σε αγχωτικό περιβάλλον, μόνο για μικρό χρονικό διάστημα με μισθό ψίχουλα.
Φιλικο περιβάλλον
Οι απαιτήσεις είναι υψηλές ομως προσφέρουν εκπαίδευση για να μάθεις. Επισης σε βοηθουν και κατα την εργασία.
Κακή φήμη & τεράστιο turn over (hr)
Είχα πάει για συνέντευξη παλαιότερα. Από τις χειρότερες εταιρίες του χώρου. Δυστυχώς μένω δίπλα και γνωρίζω πολλούς εργαζόμενους. Κατα καιρούς ήθελα να εργαστώ αλλά τόσο τα ανίκανα στελέχη όσο και πλήρως βαθιά νυχτωμένο top management δεν μου άφησαν πολλά περιθώρια.
Μόνο αρνητικά σχόλια ακούω από όσους εργάστηκαν εκεί. Ο CEO πρέπει να ενημερωθεί ότι το Center της ICAP είναι μια σκέτη αποτυχία της εταιρείας. Απορώ πώς αυτοί οι άνθρωποι ασκούν επιχειρηματικότητα. Κοίταξτε τις αγγελίες. Κάθε βδομάδα ζητάνε τα ίδια άτομα. Τεράστια κινητικότητα. Πλήρως ανίκανη η διοίκηση της εταιρείας.

Στην ICAP το καλύτερο είναι να είσαι εργαζόμενος μέσω πολύ υψηλόβαθμου στελέχους και να εργάζεσαι είτε στις ερυνες κλαδικές και αγοράς είτε στην διοίκηση/υποστήριξη. Τίποτε άλλο. Όπου βλέπετε αγγελία ICAP να μην πηγαίνετε. Είναι απλά χάσιμο χρόνου. Μακάρι να αντιληφθούν οι διοικήσεις πόσο λάθος πάει η εταιρεία τους και πόσο καταστρέφεται η φήμη της.
Σταθερός χαμηλός μισθός
Κατά
Χώρος εργασίας, στελέχη, οργάνωση
Εν μέρει αξίζει
Είμαι έναν μήνα περίπου στην εταιρεία, στο κομμάτι της διαχείρισης των τεχνικών βλαβών της WIND.
Εκ πρώτης όψεως θα έλεγα ότι είναι ΟΚ αλλά χρίζει βελτίωσης, όπως παράδειγμα ή συμπεριφορά των αμέσως προϊστάμενων τον οποίον μάλλον η μοναδική μέριμνα ήτανε να υπενθυμίζουν στους υφιστάμενους τους φωνάζοντας συνεχόμενα ότι πρέπει να λένε τα παρεχόμενα της εταιρείας λεκτικα. Πληρωμή κάθε τελευταία εργάσιμη του μήνα στην Εθνική Τράπεζα, αν και δεν με βολεύει προσωπικά δεν έχω επιλογή. Επιπλέον, έχουν την συνήθεια να "κλέβουν" ώρα, κυρίως μέσω του να σε πείθουν να καθήσεις λίγο παραπάνω. Ίσως επειδή κατά την δική τους άποψη η εργασία δεν εμπεριέχει το κομμάτι της ρύθμισης του υπολογιστή. Βέβαια τα παράπονα τους δεν είναι σε αυτό.
Καλη εταιρεία μόνο κατα το φαίνεσθαι
Ανίκανοι supervisors που μόνο με απειλεί απόλυσης μπορούν να επιβλυθούν για να κάνουν παρατηρήσεις. Καμία συνεργασία, ειδικά όσοι είναι ανώτεροι δεν έχουν καμία επικοινωνιακή ικανότητα, συνήθως χωρίς ιδιαίτερη μόρφωση απλά είναι στη θέση αυτή κατά πάσα πιθανότητα λόγω παλαιότητας. Σου μιλάνε και φέρονται λες και είσαι σκουπίδι και το μόνο για το οποίο νοιάζονται είναι να πιάσουν νούμερα και όχι να γίνει σωστά η δουλειά. Όσοι έχουν αναλάβει το ρόλο leader προσπαθούν με νύχια και με δόντια να βοηθήσουν όσο καλύτερα μπορούν. Κακοσυντηρημένος χώρος με κακές υποδομές που θυμίζουν ότι έχει μείνει δεκαετίες πίσω. Καμία πιθανότητα εξέλιξης εκτός κι αν έχεις μέσο.
Κάτω του μετρίου
Συχνή ανακύκλωση υπαλλήλων. Η εκπαίδευση είναι 12 μέρες. Μετά την εκπαίδευση σε εξομοιώνουν σαν να είσαι έμπειρος. Αξιολογούνται μόνο οι κακές κλήσεις που χρησιμοποιούνται ως όπλο. ΝPS Στόχοι ανέφικτοι και ανεκπλήρωτοι. Θόρυβος στο κέντρο. Εχθρικό περιβάλλον. Απειλές. Διαλείμματα που δεν είναι σταθερά και δεν τα παίρνεις (μου έχει συμβεί) . Καμία παροχή.
Κοροϊδία
Το έχουν σύστημα καθώς φαίνεται στις αγγελίες τύπου Back Office να τις έχουν ως κράχτη για να σου προτείνουν θέση Agent. Άτομο από εκεί μέσα μου εκμυστηρεύτηκε πως για θέσεις Back Office προωθούν άτομα που είναι ήδη χρόνια σε τηλεφωνικό κέντρο, οπότε μην χάνεται τζάμπα τον καιρό σας για αγγελίες στην συγκεκριμένη εταιρεία.
Icap
Στην εταιρεία εγώ πέρασα αντικειμενικά καλά αν εξαιρέσουμε το αντικείμενο που ήταν απαιτητικό και οι άνθρωποι του αντικειμένου αρκετά έως πολλή να τους χαρακτηρίσω Ευγενικα απόλυτους.Με τους linder μου δεν είχα κανένα προβλημα
Σκέτη κοροιδια
Κάνεις ένα μήνα εντατική εκπαίδευση. Η εκπαίδευση τους χωρίζεται σε 3 τεστ λες και είσαι σε πανεπιστήμιο. Πλήθος πληροφοριών, δύσκολο σύστημα εκπαιδευτές κάτω του μετρίου. Βοήθεια δεν παρέχεται τόσο ώστε στις πρώτες μέρες να παίρνεις τα πάνω σου. Οι team leaders είναι σχεδόν αφαντοι στις οθόνες των κινητών τους και βοηθούν με το ζόρι. Πληρώνουν πάρα πολύ λίγα χρήματα. Δουλεύουν τους πρώτους 4 μήνες με συμβάσεις ορισμένου χρόνου. Εκμεταλλευονται το κάθετι και στο τέλος δεν σου ανανεωνουν την σύμβαση. Παρουσιαζουν τέλειο περιβάλλον με προοπτικές και εξέλιξη, πράγμα που δεν υφίσταται. Vodafone customer care υπάλληλος πρέπει να γνωρίζει τα πάντα σε ένα περιβάλλον που με το ζόρι σου απαντάνε σε τυχόν σου απορία που θα σου δημιουργηθεί. Ανεχεσαι κάθε είδους συμπεριφορά από πελάτη ως προς ανώτερο. Αδιαφορία φουλ. Διόλου παράξενο που οι αγγελίες αναρτωνται κάθε δεκαπενθημερο.
Κανένα
Κατά
Έλλειψη εκπαίδευσης από ανωτερους, Αντιεπαγγελματικη συμπεριφορά σε κάθε μέτρο
Εξαιρετικά πιεστικό περιβάλλον
Χειρότερο εργασιακό περιβάλλον δεν υπάρχει.. μακριά...θα σας συμπεριφέρονται άσχημα θα σας βρίζουν ,δεν θα πηγαίνετε ποτέ για διάλειμμα... μεσαίωνας! ΜΑΚΡΙΆ!
Μισθός στην ώρα του
Κατά
Όλα τα υπολοιπα
Απαραδεκτοι
Εστειλα βιογραφικο πριν 2 μηνες περιπου με πηραν τηλεφωνο στις 2 μερες κιολας. Εκλεισα ραντεβου με την υπευθυνη, πηγα για την θεση τεχνικη υποστηριξη της wind (με πηραν λογω του πτυχιου μου απο επαλ πληροφορικη) μετα απο συζυτηση ομως καταληξαμε πως με την σχολη δεν θα μπορουσα να ανταπεξελθω και ετσι με εβαλε στην απλη εξυπηρετηση πελατων της ιδιας εταιρειας. Ολα καλα ολα ωραια μου ειπε ωραρια, μισθο χαρτια κτλπ και κλησαμε πως η εκπαιδευση θα γινει μια μερα μετα την καθαρα δευτερα αντε τεταρτη. Εφτιαξα το προγραμμα της σχολης μου οπως ηθελαν και περιμενα. Ερχεται η τριτη τπτ λεω νταξει αυριο ερχεται τεταρτη με περνει ο γραμματεας της κυριας και μου ξεφουρναει οτι ο καθηγητης για την εκπαιδευση αρρωστησε και πως θα ακυρωθει για μια εβδομαδα. Και πως θα ενημερωθω με νεο τηλεφωνο την επομενη εβδομαδα για το ποτε. Δεν με πηραν ποτε και ετσι αποφασισα να παρω εγω την κυρια στο γραφειο της η οποια ποτε δεν σηκωσε το τηλεφωνο της μα ποτε ομως. Ξαναπερνω τον γραμματεα της μιας και ειχα κρατησει το νουμερο του και του λεω. Συγνωμη κυριε μου θα γινει η εκπαιδευση εχω ακυρωσει τοσες συνεντευξεις τι θα γινει. Η απαντηση του δεν γνωριζω εγω η κυρια.... ταδε γνωριζει και του λεω πως ακριβως θα μαθω καλε μου δεν το σηκωνει ποτε. Α θα το μεταφερω εγω τοτε το προβλημα σας και θα σας παρει η ιδια σημερα. Ε περιττο να πω πως ποτε δεν ελαβα τηλεφωνο. Απλα απαραδεκτοι , αθλιοι αντιεπαγγελματιες οτι χειροτερο εχω συναντησει ποτε μου. Θα μπορουσαν απλα αν δεν με ηθελαν να με ειδοποιησουν ακομα και με ενα email. Αλλα τιποτα πραγματικα λυπαμαι για την εν λογω εταιρεια και την καθε εταιρεια που εκμεταλευεται - περισσότερα...
Τιποτα
Κατά
ΟΛΑ
Vodafone customer service, Thessaloniki, cosmos
Μετα απο 2,5 χρονιά συνεργασίας με την icap μπορω να πω πως λιγοι θα σε νοιαστούν ετσι. Εργαζόμουν για την icap στο hub της Vodafone στην Θεσσαλονίκη. Μετα απο την αψυχολογιτη απόλυση μου, απο την τοτε supervisor, που ήρθε κόντρα στα υψηλά στατιστικά μου η icap ηταν διπλα μου ωστε να με εμπιστευτεί και να μου προτείνει καποια αλλη θέση σε άλλη εταιρία που συνεργαζετε. Αν και δεν προχώρησε, σε ευχαριστώ icap.

Αναφορικά ωστοσο με το cs της Vodafone στην Θεσσαλονίκη, ιδανική δουλεια για να ξεκινήσεις και εφοσον μένεις

ακομα με τους γονεις σου. Τα λεφτά ειναι τα στάνταρ, τα πέρνεις στις 30 καθε μηνα. Ωστοσο προοπτικές εξελίξεις δεν υπαρχουν, το φόρτο εργασίας και οι συνθήκες μετα απο ενα σημείο δεν παλευοντε. Μετα το πρώτο 3μηνο γυρνάς καθε μερα σπιτι με νεύρα. Οι team leaders κανουν οτι μπορουν οι άνθρωποι ωστοσο ολα περνανε απο την supervisor η οποια τσιρίζει για το παραμικρό και θα σε κανει ξεφτίλα για το ποιο ασήμαντο πράγμα μπροστα σε ολους τους συναδελφους σού, ετσι γιατι μπορεί. Δεν θελει να σε βοηθήσει και τον μονο τροπο που θα χρησιμοποιήσει ωστε να σε κανει να καλυτερευσεις τα στατιστικά σου ειναι να σε απειλήσει. Θα την παλεψεις μονο αν εισαι κολλητός της οπότε και εισαι εκτός του πεδιου βολής τής.
Βασικος μισθός, λεωφορείο για την μεταφορα σου απο το κέντρο της Θεσσαλονίκης, καλη περίπτωση για πρωτη επαφη με τον εργασιακό τομέα
Κατά
Καμία προοπτική εξέλιξης, ο προϊστάμενος (της Vodafone) οτι χειρότερο εχεις δει σε supervisor.
Παραγωγικο περιβαλλον εργασιας
Κλήσεις σε υφιστάμενο πελατολόγιο Wind για ανανέωση ή αναβάθμιση παροχών.
Άψογο περιβάλλον, ήρεμο σε γενικές γραμμές χωρίς μεγάλη πίεση.

Οι συνεχόμενες καθημερινές κλήσεις στον ίδιο πελάτη το δύσκολο κομάτι της ημέρας.

Η μελοντική ανανέωση ή αναβάθμιση του πελάτη δίνει τον ευχάριστο τόνο μέσα σε δεκάδες αρνήσεις και η επίτευξη των στόχων, ειναι τα ευχάριστα για τον εργαζόμενο.
Bonus παραγωγικότητας
Κατά
Εξέλιξη
Κάτεργα
Τα γραφεία είναι τόσο μικρά που σε πιάνει η ψυχή σου. Δεν θα ήθελα να εργαστώ σε τέτοιο περιβάλλον
4,0
Business focussed
Worked several years,
demanding but learned a lot of new technologies which helped me with my next mission.

I recommend this company if you want to work in big organisations
Απαραδεκτοι
Στην συνέντευξη σου λένε ότι δεν θα βρεις καλύτερο εργασιακό περιβάλλον.. Μάλλον αυτή που τα έλεγε δεν ήξερε τι της γίνεται.
Πίεση από τους πάνω, βγαίνεις διάλειμμα και αν το κρίνουν οι από πάνω σου όταν δεν θα έχει αναμονες(μπορεί να είσαι 7 ώρες συνεχόμενα χωρίς διάλειμμα) και όταν πας να ρωτήσεις κάτι που δεν γνωρίζεις στην λένε. Για την οργάνωση καλύτερα να μην μιλήσω.. Για καταγελια είστε και δεν αργει
Κάτεργο!!!!!
Άθλια συμπεριφορά supervisor και team leader ...πίεση για πιάσιμο στόχων , άθλια διαχείριση ανθρώπινου δυναμικού ( οι προϊστάμενοι απολυτήριο λυκείου και οι απλοί agent που καθημερινά ακούνε τα εξ αμάξης πτυχιούχοι ΑΕΙ ,,, 520 βασικός που σε κάνουν να αισθάνεσαι και ... τυχερός που τα παίρνεις στην ώρα σου ,,,, ΔΕΝ ισχύει το 8ωρο ,, για κάποιον λόγο ισχύει το 9-17:15 .... αν πέφτει το σύστημα εξαναγκάζεσαι να αναπληρώσεις το ωράριο ... εξέλιξη ισον να έχεις γνωστό από διοίκηση ..... ΜΑΚΡΥΑ!!!!!!
Κανένα
Κατά
Όλα τα παραπάνω και ακόμη περισσοτερα
Λίγο πίεση
Με άριστα το 10 05 στο επαγγελματικό της wind !!!!
Όταν πηγαίνεις στην εταιρεία .: Λες επιτέλους βρήκα δουλειά της προκοπής..... Δυστυχώς !!!! Δεν είναι έτσι !!!
Δεν παίρνεις προαγωγή, αν φυσικά προλάβεις να βγάλεις το μήνα. Δεν σε αφήνουν , φέρονται πολύ άσχημα, φωνάζουν παράλογα !! ( Σε αντιμετωπίζουν σαν εχθρό " ήρθες για να τους πάρεις τη δουλειά" κ όχι σαν συνάδελφο /συνεργάτη ( έχοντας πάντα την καλύτερη διάθεση για δουλειά))
Πληρώνουν στην ώρα τους με tickets τα μπόνους.

Αφού η εταιρεία επιτρέπει τέτοιες συμπεριφορές σήμαινει ότι η διοίκηση το γνωρίζει κ δεν κάνει τίποτα ,μάλλον όχι κάνει κάτι ...

τους δίνει βραβεία κ εκείνοι τα επιδεικνύουν με κάθε φωνή / αφορμή. "" εσύ δεν είσαι τίποτα εγώ έχω κ βραβείο""
Κάντε μια ερώτηση σχετικά με την εργασία ή τις συνεντεύξεις στην ICAP GROUP. Η κοινότητά μας είναι έτοιμη να απαντήσει.
2,7
2,7