Inditex

Αξιολογήστε αυτή την εταιρία
Ελλάδα36 αξιολογήσεις

Ταξινόμηση με βάση

ΧρησιμότηταΒαθμολογίαΗμερομηνία
Βρέθηκαν 36 αξιολογήσεις που αντιστοιχούν στην αναζήτησηΔείτε και τις 2.007 ανασκοπήσεις

Ευχάριστη εμπειρία εργασίας

Επιλεγμένη αξιολόγηση Indeed

Επιλέχθηκε ως πιο χρήσιμη από την Indeed
Εργάστηκα σε ένα από τα μεγαλύτερα σε πωλήσεις καταστήματα της εταιρείας στην Ελλάδα και έμεινα απόλυτα ευχαριστημένη. Ο μισθός ήταν ικανοποιητικός με όλα τα νόμιμα και πάντα στην ώρα του. Τόσο η διευθύντρια όσο και η υποδιευθύντρια στο κατάστημα που εργαζόμουν είναι δυο άνθρωποι με κατανόηση και σεβασμό για όλα τα παιδιά που δουλευουν εκεί. Προσπαθούσαν να ικανοποιούν τα αιτήματα μας και να προσαρμόζουν το πρόγραμμα πάνω στις ανάγκες μας, το οποίο ήταν αρκετά δυσκολο όταν το προσωπικό είναι περίπου 100 άτομα!! Το μόνο αρνητικό στην συνολική εμπειρία μου ήταν οι κλίκες που υπάρχουν ήδη μεταξυ των συναδέλφων, αλλά και αυτό είναι κατανοητό καθώς τα περισσότερα κορίτσια δουλευουν πολλα χρονια στην εταιρεία και έχουν δεθεί μεταξυ τους.

Συνεπείς στις πληρωμές, αλλά πολύ κακές συμπεριφορές

Το θετικό είναι ότι η ώρα πληρώνεται ελαφρώς καλύτερα από ότι σε άλλες μεγάλες αλυσίδες ένδυσης. Ωστόσο η νοοτροπία της εταιρείας είναι να προσλαμβάνει κόσμο με συμβάσεις χαμηλών ωρών (16ωρη ή 20ωρη) την εβδομάδα. Ο μηνιαίος μισθός επαρκεί μόνο αν είσαι φοιτητής και μένεις με τους δικούς σου. Η αμοιβή ωστόσο είναι πάντα στην ώρα της.Στα αρνητικά, οι υπεύθυνοι ως επί το πλείστον έχουν κάκιστες συμπεριφορές, αρκετά υποτιμητικές και προσβλητικές σε όσους δεν ανήκουν στις κλίκες που δημιουργούν, και είθισται να είναι άτομα τα οποία δεν έχουν βρεθεί αξιοκρατικά σε αυτές τις θέσεις. Δεν υπάρχει καμία προοπτική εξέλιξης, εκτός κι αν έχεις γνωστό στα κεντρικά ή γλείφεις σε μόνιμη βάση. Πολύ άγχος χωρίς κανέναν ουσιαστικό λόγο, και κυλιόμενο ωράριο που αλλάζει πόσες φορές μέσα στην εβδομάδα χωρίς καν να σε ρωτήσουν αν μπορείς. Δεν νοείται να έχεις ζωή εκτός από τη δουλειά σου και πρέπει να είσαι πάντοτε διαθέσιμος. Η πλειοψηφία των καταστημάτων τους είναι ανοιχτή κάθε Κυριακή κατά την τουριστική περίοδο, οπότε κάποιος πρέπει να είναι διατεθειμένος να δουλέψει και 4-5 Κυριακές σερί.

Συνέπεια στις πληρωμές

Κατά

Άγχος, κακές συμπεριφορές, ωράριο

Τοξικό περιβάλλον με έντονες διακρίσεις σε συμπάθειες/αντιπάθειες!!

Εντελώς λανθασμένη συμπεριφορά από τους υπεύθυνους της εταιρίας αυτής . Δεν υπάρχει κανένας σεβασμός ως προς τους νέους υπαλλήλους , και καμία απολύτως αναγνώριση προσπάθειας κατά το χρονικό διάστημα της υποχρεωτικής εκπαίδευσης . Υπεύθυνοι χωρίς τρόπους και με κακο χαρακτήρα , μη γνωρίζοντας να αντιμετωπίσουν ορισμένες καταστάσεις . Απίστευτο άγχος και πίεση χωρίς ουσιαστικό λόγο , υποψίες για οποιαδήποτε λανθασμένη ενέργεια στους καινούριους υπαλλήλους δίνοντας εντολές με πολύ άσχημο υφάκι , και ρήξη ευθυνών σε αυτούς . Εκμετάλλευση ιεραρχίας (για αδειες , ωράρια και δωρα ) . Κλίκες μεταξύ των ανώτερων και εντελώς λανθασμένη αντιμετώπιση σε ΟΛΑ τα φυσιολογικά προβλήματα του μαγαζιού (συμπλήρωμα εμπορίου , τοποθέτηση , δοκιμαστηρια ) . Τρελές και απάνθρωπες απαιτήσεις σε ώρες / ημέρες αιχμής . Παρατηρήσεις μπροστά σε όλο το προσωπικό ακόμα και σε πελάτες . Υπήρξαν στιγμές που ένιωθα άχρηστη και ανίκανη , και πλέον δεν θέλω καν να υποστηρίζω την εταιρία αυτή ψωνίζοντας από τα καταστήματα της . Τέλος , καμια βοήθεια από τα κεντρικά , και κάλυψη των υπευθύνων εις βάρος των απλών υπαλλήλων .

Πληρωμές στην ώρα τους, αναγνώριση υπερωρίας

Κατά

Τοξικό περιβάλλον, πίεση, άγχος, κανένας σεβασμός . Έντονες συμπάθειες και αντιπάθειες . Κανενα περιθώριο εξέλιξης .

Δύσκολο περιβάλλον

Είναι μια εταιρεία που σου προσφέρει έναν καλό μισθό όσο είσαι φοιτητής, δυστυχώς δεν εξελίσσεται κάποιος αν δεν έχει γνωστό στα κεντρικά ή έντονη συμπάθεια.Οσο κι αν εργαστείς αντικειμενικά δεν ανεβαίνεις.Υπήρξε μεγάλο σχολείο κυρίως για να μην επιτρέψω σε κανέναν να με μειώσει ξανά.Σαφώς και οι διευθύντριες δεν έχουν καν τίτλο σπουδών με κάποιες εξαιρέσεις....και οι βοηθοί νομίζουν ότι είναι μέλη του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου.

Καλός μισθος

Κατά

Καμία εξέλιξη

3,5-4 /5 η εργασία σε αυτήη την εταιρεία . νεανικό περιβάλλον σχετικά εύκολο αντικείμενο σχετικά καλός μισθός.

η ορθοτητα από part time να γίνεσαι full time και μετά να αναλαμβάνεις θέση υπευθύνου είναι αξιοκρατική και κατ εμε ορθή. ωστόσο ο πωλητής μέσα στα καταστήματα σε ώρες αιχμής γίνεται απλός παρατηρητής και θεωρώ πως αρκετοί πελάτες χάνουν τον προσανατολισμό του μέσα στο κατάστημα μη βρίσκοντας αυτό που θέλουν , ενώ αυτό υπάρχει.

ΕΡΓΑΣΙΑΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ, ΕΚΠΤΩΣΗ ΣΤΙΣ ΑΓΟΡΕΣ, ΕΞΕΛΙΞΗ

Κατά

ΜΕΓΑΛΟΣ ΟΓΚΟΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ, ΜΗ ΕΥΕΛΙΚΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ, ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑ ΤΟΥ FULL TIME ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ PART TIME.

Αγχωτικό περιβάλλον.

Ελλιπής εκπαίδευση,αρκετό άγχος και πίεση. Οι υπάλληλοι και οι υπεύθυνοι στην αρχή σε κοιτάνε υπεροπτικά,βέβαια αυτό εξαρτάται από το μαγαζί. Ήμουν μόνος μου εξ αρχής με ελάχιστη βοήθεια. Μόνο τα χρήματα αξίζουν.

Ικανοποιητικός μισθός, ευγενικοί πελάτες

Κατά

Τρέξιμο, άγχος

Γρήγοροι ρυθμοί με αρκετό άγχος

Οι ρυθμοί σε ένα τέτοιο κατάστημα είναι αρκετά γρήγοροι και απαιτητικοί, συνεχώς τρέχεις. Στο κατάστημα που βρισκόμουν εγώ, οι συνάδελφοι στην αρχή, μου φαίνονταν ξινοί αλλά ήταν μέχρι να τους μάθεις και να συναναστραφείς μαζί τους. Βέβαια η εικόνα αυτή φαινόταν στους πελάτες και πολλοί παραπονιόντουσαν για την εξυπηρέτηση. Ένα πράγμα που πραγματικά με ενοχλούσε εμένα ηταν η κλασσική καραμέλα που λένε όλοι οι υπεύθυνοι περί εξέλιξης και αηδίες. ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ, εκτός κ αν σε συμπαθούν πάρα πολύ και έτσι σε "προωθήσουν". Η δικιά μου υπεύθυνη πάντως με κοιτούσε πάντα με ένα υπερ οπτικό βλεμμα λες και νομιζε οτι είναι καμία με μεγάλη εξουσία, που οι περισσότερες εκεί μέσα είναι χωρίς σπουδές αλλά έχουν κάποιο θείο στα κεντρικά και έτσι ανεβαίνουν.Από άποψη χρημάτων, είναι ικανοποιητικά όσο είσαι φοιτητής, για να νοικιάσεις σπίτι και να έχεις έξοδα, δεν γίνεται.Για μένα ήταν ένα μεγάλο σχολείο που μου έμαθε πολλά. Πρώτο και κυριότερο, να μην αφήνω τους άλλους να με εκμεταλλεύονται κ να με μειώνουν.Υ.Γ. το πιο αστείο κομμάτι που δεν θα ξεχάσω, ήταν που τώρα με τον Covid-19 μου ζητούσαν να χαμογελάω περισσότερο στους πελάτες... φορώντας μάσκα!

μισθοί στην ώρα τους, άδειες

Κατά

συμπεριφορά υπευθύνων, εκμετάλλευση

Πολύ καλή εμπειρία

Πολύ καλή εταιρία όσον αφορά αυτά που θα μάθεις να κάνεις, γρήγορες ταχύτητες, πολλά πράγματα ταυτόχρονα , καλύτερη διαχείριση του χρόνου. Δυσκολη εργασία με πολλές απαιτήσεις χωρίς αυτό να είναι μειονέκτημα. Πολύ καλές αποδοχές ( 20ωρη σύμβαση: 400€). Πολύ δύσκολη εξέλιξη. Θέλει πολύ υπομονη, διαχείριση νεύρων ειδικά για τον πρώτο χρόνο.

Εκπτωτικές κάρτες και κάρτες Χριστουγέννων, προνόμια: bussu ( δωρεάν εφαρμογή ξένων γλωσσών), αποδοχές, άδειες

Κατά

Ασταθές ωράριο, εξέλιξη, υποδομές μικρών καταστημάτων

Υπερβολικη πιεση

Υπερβολικα εντονοι ρυθμοί και ασχημο κλιμα. Κυλιόμενο ωραριο το οποιο αλλαζε συχνα κατοπιν εντολης απο τα κεντρικα και τις αναγκες του καταστηματος, συχνα χωρις να λαβουν υποψιν τις προσωπικες αναγκες του εργαζομενου. Μεγαλη σωματικη κουραση λογω των υποδομων του καταστηματος, ενω αναμενεται να "τρεχεις" κυριολεκτικα κανοντας μαλιστα 2-3 διαφορετικα tasks. Δουλευοντας εκει, δεν μπορεις να εχεις δικο σου προγραμμα και αναμενεται να εισαι συνεχως διαθεσιμος. Αρνητικη εμπειρια στο συνολο της, αν εξαιρεσεις τις καλες αποδοχες (σε συκριση με θεσεις πωλησης σε μικροτερα καταστηματα), δωρα, αδειες και ασφαλιση.

αδειες, δωρα, καλες αποδοχες

Κατά

πιεση, σωματικη κουραση, υπερβολικο multi tasking

Αναξιοκρατία στο μεγαλείο

Αγχωτικό περιβάλλον, πολλή πίεση να είσαι όσο πιο γρήγορος γίνεται, αλλά μόνο στα άτομα που δεν είχαν φιλικές σχέσεις με τους ανώτερους. Σου έλεγαν να κάνεις κάτι και μετα από πέντε λεπτά σε έκραζαν γιατί δεν το έκανες διαφορετικά. Όταν δεν είχε κόσμο, οι υπεύθυνοι μπαίνανε στην αποθήκη και αραζανε ή συζητούσαν στα ταμεία του καταστήματος και εμείς σκιζόμασταν στη δουλειά. Αυτό που καταλάβαμε όλα τα καινούργια άτομα, πριν κλείσουμε 6 μήνες μας έδιωχναν για να επωφελούνται οι παλιές τα bonus καταστήματος. Απαράδεκτη και απάνθρωπη συμπεριφορά. Οι υπεύθυνοι και οι βοηθοί υπευθύνων, ένα υφάκι λες και έσωζαν κάθε μερα τον κόσμο. Οι παλιές επίσης υφάκι λες και ήταν διευθύντριες. Βέβαια υπήρχαν και ελάχιστες εξαιρέσεις στο προσωπικό αλλά ελάχιστες. Με απλα λόγια καθημερινός ψυχολογικός πόλεμος. Οι μισθοί και οι άδειες πάνω κάτω όπως είχαν υποσχεθεί, φοιτητικές άδειες πληρώθηκαν μετά από 6μηνο αλλά πληρώθηκαν. Το πρόγραμμα σχετικά ευχάριστο, κατά κανόνα σέβονταν τις υποχρεώσεις σου αλλά υπήρχαν συχνά υπερωρίες οι οποίες όμως πληρώνονταν. Αλλά για ακόμη μια φορά και στο πρόγραμμα και στις άδειες προτεραιοτητα είχαν τα άτομα που είχαν συμπάθειες με τους ανώτερους.

μισθός, άδειες, μπόνους εάν είσαι τυχερός και το λάβεις

Κατά

υφάκι, συμπάθειες, αναξιοκρατία

Έντονοι ρυθμοι

Μακραν Η καλύτερη εταιρία για να εργαστεί κάποιος!

Υπομονή μεγάλη στα καινούργια παιδιά και γερό στομάχι

Τα λεφτά για τις ώρες είναι πολύ καλά γερό στομάχι να έχεις να αντέχεις την πίεση και τα πικρόχολα σχόλια από τους υπεύθυνους και όχι μόνο.. Ο ανταγωνισμός 100% εάν δεν είσαι πρόβατο δεν υπάρχει περίπτωση να ανεβεί η σύμβαση σου και επίσης θα δέχεσαι κάθε μέρα και πιο μεγάλο ψυχολογικό πόλεμο. Όταν πας για πρώτη σου δουλειά καλό είναι να εφοδιαστείς με μεγάλη υπομονή και ανέχεια

Γρήγοροι ρυθμοί

Η εργασία στην εταιρεία της inditex σου προσφέρει ίσως την καλύτερη εκπαίδευση στον τομέα των πωλήσεων και όχι μόνο. Μαθαίνεις να συνεργάζεσαι με ανθρώπους που μοιράζεστε το ίδιο όραμα και έχετε έναν κοινό στόχο!! Η καλύτερη εξυπηρέτηση των πελατών με χαμόγελο και ευχάριστη διάθεση! Από τις πιο όμορφες εμπειρίες μέχρι στιγμής στην ζωή μου. Κλείνοντας τον κύκλο μου στη εταιρεία αποκόμισα μόνο οφέλη.

Αξιοπρεπής μισθός και πολλά προνόμια από την εταιρεία

-Μια τυπική μέρα στην δουλειά έχει αρκετό τρέξιμο,αρκετό άγχος και αρκετή πίεση κυρίως τις ώρες αιχμής άλλα και καθ' όλη την διάρκεια της ημέρας. -Όσο αναφορά την εκπαίδευση είναι ελλιπής, μην περιμένετε πολλά από απρόθυμους ανθρώπους (χωρίς να τους βάζω όλους στο ίδιο τσουβάλι). -Το μάνατζμεντ σε ένα γενικότερο πλαίσιο όσο αναφορά τις παροχές της εταιρείας είναι πολύ καλές, πιο συγκεκριμένα μισθός,μπόνους όλα στην ώρα τους και ικανοποιητικα για τις ανάγκες του καθενός,πέρα από αυτό η εταιρεία παρέχει εκπτώσεις και πολλά άλλα προνόμια.Τώρα σχετικά με το μάνατζμεντ στο κάθε κατάστημα αυτό διαφέρει,υπάρχουν άτομα ικανά και μή. Επίσης η εξέλιξη θα επέλθει μετά από πολύ καιρό και φυσικά παίζουν ρόλο συμπάθειες,δυστυχώς οι παλιοί επωφελούνται στα πάντα. -Το περιβάλλον και αυτό διαφέρει,αυτό που συνάντησα εγώ είναι άτομα που μπορείς να πεις και μια κουβέντα,είναι πρόθυμα να βοηθήσουν και γενικά κομπλέ σαν προσωπικότητες και η άλλη κατηγορία αφορά τα άτομα με ένα μόνιμο υπεροπτικό ύφος λες και είναι υψηλά στελέχη σε καμία χαι φασιον εταιρεία (γελάω),πολλά κόμπλεξ,με λίγα λόγια η δεύτερη κατηγορία είναι αυτή που θα σας γυρίσει με νεύρα σπίτι και αφορά κυρίως υπεύθυνες,βοηθούς και εκπαιδευόμενες για την θέση των υπευθύνων.Φυσικά δεν ισχύει παντού το ίδιο. -Το πιο δύσκολο μέρος της δουλειάς είναι το τρέξιμο και η τεράστια πίεση,είναι αρκετά κουραστικό επάγγελμα και συνεχώς ασχολείσαι με κάτι. -Το πιο ευχάριστο κομμάτι θα έλεγα είναι η θετική ενέργεια που θα σου βγάλει ο πελάτης και το ευχαριστώ που θα σου πει. Γενικά σαν δουλειά θα την πρότεινα,ανεξαιρέτως τα αρνητικά που αφορούν -

συνεργασία, δυνατότητες εξέλιξης, καινοτομία

Μια εταιρεία που προσφέρει στον εργαζόμενο και στον πελάτη. Καινοτομεί, στηρίζει και προωθεί την εξέλιξη. Θα επιθυμούσα ξανά μια μελλοντική συνεργασία.

παραγωγικό περιβάλλον

Εμαθα πολλα μεσα απο την δουλεια μου. Ηταν ενα δημιουργικο και ευχαριστο περιβαλλον.

Εμπειρία

Ο μισθός είναι αξιοπρεπής για εναν φοιτητή.Ολα είναι θεμα συμπάθειάς και κλικας, οι υπεύθυνες συνήθως δεν έχουν εργαστεί ποτέ αλλου, ειναι απότομες κ επικριτικες για όλα. Δεν ανεβαίνεις αν δεν σε συμπαθει η υπεύθυνη κ επίσης προάγουν μια ψεύτικη φούσκα επαγγελματισμου. Δεν εκτιμανε τίποτα και ακούς προσβολες.

δυστυχώς η εκπαίδευση απ τις υπεύθυνες του καταστήματος ηταν ελλιπής ... πολυ κακο μάνατζμεντ ...ήμουν Πρόθυμη αλλα χωρις ανταπόκριση απο υπευθυνη

Η εταιρεια ειναι αξιόλογη στις παροχές της αλλα θα επρεπε να υπαρχει μεγαλύτερος έλεγχος στις υπεύθυνες καταστημάτων ούτως ωστε να ειναι πιο αντικειμενικές οι εκτιμήσεις τους ως προς το προσωπικό . Δυστυχώς δεν παρέχουν την απαιτούμενη εκπαίδευση στους νέους υπαλλήλους κ ταυτόχρονα απαιτούν να γνωρίζουν πραγματα που κανεις δεν τους τα εκπαίδευσε

Υπεύθυνες καταστημάτων

Θα έπρεπε να ελέγχονται περισσότερο οι υπεύθυνες καταστημάτων κ να μην έχουν τόση εξουσία κ να μην παίρνουν μόνες τους αποφάσεις για τους εργαζόμενους .πρέπει οπωσδηποτε να εξετάζονται οι αποφάσεις τους κ ειδικά για το προσωπικό Υπάρχει ένα κατάστημα ζαρα παιδικό στο οποίο κάποια κυρία αποφασίζει για την τύχη των συναδέλφων τι στιγμη που καμία κοπέλα δεν θέλει να δουλέψει μαζί της ευχαριστώ ελπίζω να ληφθεί υπόψη σας αυτό που καμία κ

Άθλιο περιβάλλον εργασίας

Πολλή διπροσωπία, ανταγωνισμός, άγχος χωρίς λόγο, ψυχολογικός πόλεμος, απροσωπία μεταξύ των συνεργατών, μη αναγνώριση της υπερωρίας, κλίκα μεταξύ υπευθύνων, απαιτήσεις εργασίας χωρίς να σε εκπαιδεύουν, ξεκάθαρες συμπάθειες / αντιπάθειες.

Τρέξιμο και άγχος.

Το κακό είναι ότι η εταιρεία παίρνει μόνο part time ενώ κάποιοι θέλουμε να δουλεύουμε full time. Ωστόσο η εταιρεία κάνει μονο τους υπεύθυνους 40ωρους.

Καλός μισθός για part time.

Κατά

Δεν φτάνουν για να ζήσεις.

Κάντε μια ερώτηση σχετικά με την εργασία ή τις συνεντεύξεις στην Inditex. Η κοινότητά μας είναι έτοιμη να απαντήσει.Κάντε μια Ερώτηση

Βασισμένο σε 2.007 αξιολογήσεις

3,6 από 5 αστέρια για το θέμα Ισορροπία Εργασίας/Ζωής