Leroy Merlin Ανασκοπήσεις Υπαλλήλου σε Μαρούσι

Βρέθηκαν 7 ανασκοπήσεις που ταιριάζουν με την αναζήτηση Δείτε και τις 2.951 ανασκοπήσεις
Ταξινόμηση με βάση: Χρησιμότητα | Βαθμολογία | Ημερομηνία
Πάρα πολύ άσχημη κατάσταση, χαμηλοί μισθοί
Πωλήσεις (Πρώην Υπάλληλος) –  Μαρούσι, Αττική23 Φεβρουαρίου 2019
Ήμουν εργαζόμενη στο κατάστημα του Αμαρουσίου από το 2018 μέχρι πριν λίγους μήνες. Η συγκεκριμένη εταιρία δείχνει προς τα έξω ότι ανοίγει καταστήματα και υποτίθεται ανοίγει θέσεις εργασίας, αλλά κάνει περικοπές στα πάντα και στους πάντες στα υπάρχοντα καταστήματα της. Θα αναφέρω μερικά παραδείγματα..βάζει υπαλλήλους της στις διαφημίσεις χωρίς φυσικά να τους δίνει αμοιβή για αυτό, έκανε οικονομία στο ρεύμα και στο νερό σε τουαλέτες και σε όλους τους κοινόχρηστους χώρους, οι περισσότεροι υπολογιστές που βρίσκονται στα καταστήματα της είχαν φτάσει στο όριο αντοχής τους μιας και η εταιρία δεν αγοράζει άλλους για αντικατάσταση για να κάνει οικονομία, κάθε εβδομάδα είχαμε πρόβλημα δικτύου ίντερνετ και πρόβλημα με τις γραμμές του τηλεφώνου, προβλήματα βεβαίως που ποτέ δεν λύθυκαν, δεν μας έδιναν δεύτερες μπλούζες ή παντελόνια και αναγκαζόμουν να φοράω τα δικά μου, δεν μας έδιναν μπουφάν για το χειμώνα, παπούτσια σου έδιναν ότι νούμερο είχαν κι ας κολυμπούσε το πόδι σου μέσα αλλιώς έφερνες από το σπίτι σου, πολλά παιδιά δούλευαν 4ωρο χωρίς κάρτα απεριορίστων διαδρομών για τα μέσα μεταφοράς κι ας ερχόσουν από πολύ μακριά, φίλες μου από το τηλεφωνικό μου είχαν πει ότι για ένα χρόνο τους έδιναν μειωμένα ένσημα και χρήματα μέχρι που το κατάλαβαν οι ίδιοι οι υπάλληλοι στο τέλος του έτους και έγινε ολόκληρη φασαρία μέχρι να αναγκαστούν να τους δώσουν τα δεδουλευμένα τους, φίλες μου από τα κεντρικά μου είχαν πει ότι είναι κοινό μυστικό ότι τους κρατάνε από τις 9 το πρωί μέχρι τις 7 το απόγευμα, ο κάθε υπάλληλος από τα κεντρικά έχει χώσει ξάδερφο/η, ανηψιό/α, βαπτιστικό/κια, γιο/κόρη, γυναίκα/πρώην  περισσότερα... σε κάποιο κατάστημα, από εκεί που κάθε τμήμα είχε ένα διευθυντή, τώρα ένας διευθυντής χειρίζεται 4 τμήματα για να κάνουν οικονομία, τα τμήματα δουλεύουν με μισούς υπαλλήλους από αυτούς που θα έπρεπε, πολλούς υπαλλήλους τους έχουν κάνει agile όπου τους δίνουν αρμοδιότητες υπευθύνου υποσχόμενοι ότι κάποια στιγμή θα τους κάνουν υπεύθυνο αλλά ο μισθός παραμένει απλού υπαλλήλου, πολλά προβλήματα με τη μεταφορική και με τις τοποθετήσεις μιας και ένας θεός ξέρει πόσα λίγα χρήματα τους δίνουν, είχε τύχει να ακούσω συζητήσεις όπου ποσά 100 ή 200 ή 400 ευρώ για επένδυση για μια αλλαγή υπολογιστή που υπήρχε ανάγκη φαίνονταν πολλά στην εταιρία και είχε αρνηθεί να τα δώσει. Καταλαβαίνετε λοιπόν για τι καταστάσεις σας μιλάω.  λιγότερα
Κατά
Άσχημες συνθήκες εργασίας, χαμηλοί μισθοί
Κάκιστο περιβάλλον εργασίας
Πωλήσεις (Πρώην Υπάλληλος) –  Μαρούσι, Αττική1 Ιανουαρίου 2019
Ας είμαστε λίγο σοβαροί. Η συγκεκριμένη εταιρία τα τελευταία χρόνια λειτουργεί με όλο και πιο άσχημες συνθήκες, κάνοντας οικονομία ακόμα και στο ρεύμα στις τουαλέτες, οι απλοί υπάλληλοι παίρνουν πολλές φορές ρούχα ή μπουφάν από το σπίτι τους για να ντυθούν, στις διαφημίσεις τους χρησιμοποιούν υπαλλήλους τους για να κάνουν οικονομία, κάνουν οικονομία ακόμα και στο πόσα φύλλα θα εκτυπώσουν για τα φυλλάδια τους, έρχονται υπάλληλοι από απομακρυσμένες περιοχές και δεν τους βγάζει ούτε μια κάρτα απεριορίστων διαδρομών ακόμα και στους 4ωρους που αμείβονται ελάχιστα, οι περισσότεροι υπάλληλοι είναι 4ωροι, οι υπεύθυνοι λουφάρουν μεταφέροντας ευθύνες στους απλούς υπαλλήλους, δεν μιλάνε με πελάτες και βάζουν τους απλούς υπαλλήλους να κάνουν την δουλειά που θα έπρεπε οι ίδιοι να κάνουν, οι διευθυντές επίσης το ίδιο, λένε στους από πάνω τους ότι όλα πηγαίνουν καλά για να κρατήσουν έστω και λίγο παραπάνω τη θεσούλα τους, οργάνωση μηδενική, μια μειοψηφία υπαλλήλων δουλεύει σωστά και οι υπόλοιποι λουφάρουν, οι ευθύνες πηγαίνουν μπαλάκι, κανείς δεν νοιάζεται, κοιτάει απλά να διώξει την ευθύνη από πάνω του για να την πληρώσει κάποιος άλλος πιο φιλότιμος και η εταιρία πηγαίνει από το κακό στο χειρότερο. Ο ένας υπάλληλος εκμεταλλεύεται τον άλλον με διάφορους τρόπους. Πονηριά και κουτσομπολιό έχουν κατακλύσει την εταιρία. Οι σωστοί τους υπάλληλοι έχουν φύγει και απλά έχουν μείνει άνθρωποι με οικογένειες που έχουν ανάγκη τα χρήματα και τους εκμεταλλεύονται.
Κατά
Κάκιστο περιβάλλον εργασίας
Πολύ πίεση και απολύσεις
Ταμίας (Πρώην Υπάλληλος) –  Μαρούσι, Αττική25 Σεπτεμβρίου 2018
Στο τμήμα παραγγελιών σε ένα μόνο κατάστημα μέσα σε ένα χρόνο είχαν αλλάξει 50 περίπου υπαλλήλους, όσο και αν ακούγεται υπερβολικό. Απολύουν παλιούς, προσλαμβάνουν νέους με χαμηλότερες αποδοχές και απαιτήσεις. Δύσκολα δίνουν και την παραμικρή αύξηση. Δύσκολα σε κάνουν από 4ωρο σε 6ωρο ή 8ωρο εκτος κι αν σε κάνουν agile, οπου αναλαμβάνεις υποχρεώσεις υπευθύνου με μισθό απλού υπαλλήλου. Σου τάζουν ότι θα εξελιχθείς ή ότι θα σε κάνουν 6ωρο ή 8ωρο του χρόνου, ενώ τελικά όσα χρόνια κι αν περάσουν μένεις στην ίδια θέση με την ίδια σύμβαση και σε απειλούν ότι θα σε διώξουν ενώ σου βάζουν επιπλέον αρμοδιότητες και σου τάζουν ότι υποτίθεται σε εξελίσσουν με αυτό τον τρόπο αλλά αυτό δεν φαίνεται ούτε στη συμβασή σου όυτε πουθενά. Απλά το κάνουν οι υπεύθυνοι για να ξεφύγουν των υποχρεώσεων τους και τελικά καταλήγουν οι απλοί υπάλληλοι να έχουν αρμοδιότητες που θα έπρεπε να κάνουν οι υπεύθυνοι. Τελικά καταλήγεις να παίρνεις ίδιο μισθό, στην ίδια θέση με αυξανόμενη πίεση μέρα με τη μέρα. Αν αντιδράσεις ακόμα και δίκιο να έχεις, οι προιστάμενοι σου, οι διευθυντές και οι υπεύθυνοι πατάνε επί πτωμάτων για να κρατηθούν εκεί που είναι. Οι συνεντεύξεις και οι αξιολογήσεις για τα μάτια του κόσμου. Ο γνωστός του γνωστού και στα κεντρικά και στα καταστήματα, πιεστικά ωράρια, όποτε θέλουν σου αλλάζουν ωράριο για να πας για δουλειά, όποτε θέλουν σου δίνουν άδεια και όχι όταν την χρειάζεσαι ακόμα και αν έχεις σοβαρό λόγο. Τεράστια και πολλά παράπονα από πελάτες που δεν λύνονται ποτέ γιατί κανένας από τους υπεύθυνους και τους διευθυντές δεν ασχολείται. Πολύ κουτσομπολιό μέσα στην εταιρία. Υπεύθυνοι/ες  περισσότερα... από την εξυπηρέτηση πελατών και από τις παραγγελίες πελατών που δεν κάνουν τίποτα όλη μέρα, άσχετοι/ες,αμόρφωτοι/ες, αγενείς που απλά κουτσομπολεύουν και δεν σε σέβονται κανέναν. Και το χειρότερο είναι ότι κάποιοι από αυτούς είναι για χρόνια στην εταιρία. Αυτό από μόνο του δείχνει πόσο χαμηλό επίπεδο υπευθύνων και διευθυντών θέλει να έχει η εταιρία.  λιγότερα
Κανένα
Κατά
Πίεση, Καμία προοπτική εξέλιξης, χαμηλές αποδοχές, αναξιοκρατία
Πίεση, χαμηλές αποδοχές και πολλά προβλήματα
Πωλήσεις (Πρώην Υπάλληλος) –  Μαρούσι, Αττική24 Σεπτεμβρίου 2018
Καθημερινή πίεση σε μια εταιρία που δουλεύει με ελλείψεις προσωπικού, χαμηλούς μισθούς, καμία προοπτική εξέλιξης, η διαδικασία της αξιολόγησης έχει γίνει τυπική απλά για να υπάρχει και να λένε και καλά ότι αξιολογούν τους υπαλλήλους, πολλά προβλήματα παραγγελιών πελατών που ποτέ δεν λύνονται, πολλά παράπονα από πελάτες, οι ευθύνες μπαλάκι από υπεύθυνο σε υπεύθυνο και από διευθυντή καταστήματος σε διευθυντή τμήματος, αμόρφωτοι και πολλές φορές άσχετοι υπεύθυνοι και διευθυντές που δεν ξέρουν καν τη δουλειά τους και που κοιτάζουν να πατήσουν και να εκμεταλλευτούν τους υφισταμένους τους, οι διευθυντές και οι υπεύθυνοι μεταφέρουν ευθύνες από τους ανωτέρους τους απευθείας στους απλούς υπαλλήλους, δεν δίνουν άδειες στους υπαλλήλους όταν τις χρειάζονται και όταν τις δικαιούνται, δεν σέβονται τίποτα και κανέναν. Και το χειρότερο είναι ότι κανένας δεν τους ελέγχει και δεν λογοδοτούν επί της ουσίας γιατί και οι ανώτεροι τους είναι ακόμα χειρότεροι. Διώχνουν υπαλλήλους ή τους αναγκάζουν με την άσχημη συμπεριφορά τους να φύγουν. Η κύρια αξία της πολυεθνικής είναι υποτίθεται ο σεβασμός. Εδώ ισχύει το ακριβώς αντίθετο. Η κυριότερη αξία τους είναι να βρούνε όσο πιο φθηνούς υπαλλήλους, διευθυντές και υπευθύνους γίνεται και ας είναι και άσχετοι με το αντικείμενο για το οποίο τους προσλαμβάνουν. Να χώσουν συγγενείς διευθυντών μέσα στην εταιρία λες και είναι δημόσιο. Έχουν καταλήξει με χαμηλό επίπεδο υπαλλήλων ενώ όλοι οι παλιοί καλοί τους υπάλληλοι έχουν φύγει σε άλλες εταιρίες.
Κανένα
Κατά
Πίεση, χαμηλές αποδοχές, πολλά προβλήματα
Υπεύθυνοι ανεύθυνοι, κακό περιβάλλον, χαμηλές αποδοχές
Πωλήσεις (Πρώην Υπάλληλος) –  Μαρούσι, Αττική20 Σεπτεμβρίου 2018
Δυστυχώς μια τραγική κατάσταση. Ο διευθυντής του καταστήματος ρίχνει την ευθύνη στον διευθυντή τμήματος, ο διευθυντής τμήματος στον υπεύθυνο τμήματος και ο υπεύθυνος τμήματος στον απλό υπάλληλο. Ψηλά στην ιεραρχία άνθρωποι ανειδίκευτοι, χωρίς ανάληψη ευθύνης, χωρίς φιλότιμο, αμόρφωτοι, πολλοί δεν ξέρουν ελληνική ορθογραφία, δεν γνωρίζουν αγγλικά, πολλοί συγγενείς εργαζομένων και ειδικά διευθυντών και υπευθύνων. Χαμηλές αποδοχές. Πιεστικά ωράρια υπό την κάλυψη του "σεβασμού" και άλλων αξιών που έχει η Leroy Merlin Γαλλίας. Δυσκολία να πάρεις ακόμα και άδεια όταν την χρειάζεσαι. Στα καταστήματα πίεση αφού δουλεύουν με τους μισούς υπαλλήλους από αυτούς που πρέπει, δεν σου δίνουν ακόμα και μπλούζες για οικονομία. Τελευταία κάνουν οικονομία ακόμα και στο ρεύμα. Στα κεντρικά τους κρατάνε από τις 9 το πρωί μέχρι αργά το απόγευμα πέρα του κανονικού 8ωρου.
Κατά
Υπεύθυνοι ανεύθυνοι, χαμηλές αποδοχές
Χαμηλές αποδοχές, Πολύ πίεση, έλλειψη αξιοκρατίας
Customer Service (Πρώην Υπάλληλος) –  Μαρούσι, Αττική20 Σεπτεμβρίου 2018
Πολύ πίεση, χαμηλές αποδοχές, μηδαμινή εκπαίδευση, κακές συνθήκες εργασίας, υπεύθυνοι και διευθυντές χωρίς γνώσεις και μόρφωση που διατηρούνται για χρόνια μέσα στην εταιρία. Ο κάθε υπάλληλος, υπεύθυνος ή διευθυντής έχει βάλει τουλάχιστον έναν συγγενή του μέσα στην εταιρία. Μηδενική αξιοκρατία και μηδενικές δυνατότητες εξέλιξης. Η εταιρία εξελίσσει υπαλλήλους χωρίς να λαμβάνει υπόψη το μορφωτικό υπόβαθρο,το βιογραφικό τους ή την προσπάθεια τους. Προωθεί ανειδίκευτους σε θέση ευθύνης αρκεί να δεχτούν τα πάντα και φυσικά τις χαμηλές αποδοχές που προσφέρει ακόμα και σε υπεύθυνους ή διευθυντές.

Δείτε περισσότερες Leroy Merlin ανασκοπήσεις

Κατοχυρωμένο προφίλ

Κάντε μια ερώτηση σχετικά με την εργασία ή τις συνεντεύξεις στην Leroy Merlin. Η κοινότητά μας είναι έτοιμη να απαντήσει.

4,1
Βασισμένο σε 2.951 αξιολογήσεις