Lidl

Αξιολογήστε αυτή την εταιρία
Ελλάδα107 αξιολογήσεις

Ταξινόμηση με βάση

ΧρησιμότηταΒαθμολογίαΗμερομηνία
Βρέθηκαν 107 αξιολογήσεις που αντιστοιχούν στην αναζήτησηΔείτε και τις 10.295 ανασκοπήσεις

Καμμία σχέση με αυτό που προωθούν

Επιλεγμένη αξιολόγηση Indeed

Επιλέχθηκε ως πιο χρήσιμη από την Indeed
Μετά απο χρόνια εργασίας. Χαμαλίκι εξαντλητικά ωράρια ξύπνημα στις 5 το πρωί απολαβές λίγες για αυτό που κάνεις ανθρωποφαγία. Κακό περιβάλλον καθόλου αξιοκρατία με τίποτα στους top employer που τόσο διαφημίζεται.

Χρήματα

Κατά

Μεγάλη καταπόνηση, τοξικό περιβάλλον

Χαλαρό περιβαλλον

Γεια σας, αυτή η δουλειά είναι πολύ κατάλληλη για μένα, θα ήθελα να συνεργαστώ μαζί σας.

όπως εσύ κρίναιτε κατάλληλο

Κατά

η υγεία μου είναι καλή, δόξα τω Θεώ

Γρήγοροι ρυθμοί/πίεση/σκληρή δουλειά

Είναι αρκετά σκληρή δουλειά.Αν είσαι γεροδεμένος και εργατικός συνήθως σε βάζουν 6 το πρωί σε κάποιο απαιτητικό πόστο (πχ μανάβικο).Οι προϊστάμενοι σου σε πιέζουν συνέχεια με σκοπό την γρήγορη εξέλιξη σου και την αύξηση παραγωγικότητας.Υστερουν πολύ στο θέμα εκπεδευσης προσωπικού κυρίως στο πρακτικό κομμάτι..το θεωρητικό είναι μια χαρά.Οι στόχοι είναι σχεδόν αδύνατον να υλοποιηθούν αλλά νμζω το ξέρουν και οι ίδιοι απλά στους αναθέτουν ώστε να σε πιέζουν περισσότερο και να κερδίσουν έστω και 5-10 λεπτά από την υπεράνθρωπη προσπάθεια που θα κάνεις..επίσης τα λεφτά για την συγκεκριμένη δουλειά είναι σχεδόν ικανοποιητικά και ας είναι 510 μικτά το 4ωρο αν αναλογιστής το κουβάλημα που έχει...η γνώμη μου είναι ότι έπρεπε να είναι τουλάχιστον 600€ με την λογική ότι κάνεις την διπλάσια δουλειά από οποιοδήποτε άλλο σούπερ μάρκετ θα έπρεπε να πληρώνεσαι σχεδόν και τα διπλά λεφτά...Ο μόνος λόγος να κάτσεις είναι η εξέλιξη μιας και το σύστημα είναι αξιοκρατικό ώστε να φτάσεις πόστα όπως πχ Υποδιευθυντής όπου οι αποδοχές είναι ικανοποιητικές και οι ευθύνες αυξάνονται αντίστοιχα....επίσης θετικό ειναι ότι πάντα πληρώνουν στην ώρα τους, πληρώνουν υπερωρίες και το δεκάλεπτο και ότι έχεις κάποια μπονους χρήματα για αγορές κάθε γιορτές.Αν είσαι αργατικος,σε καλή φυσική κατάσταση και έχεις σκοπό την εξέλιξη χωρίς να αγχώνεσαι από την πίεση που σου ασκούν είναιι καλή δουλειά αλλιώς μακριά

Πίεση και ανισότητα ανάμεσα στους υπαλλήλους

Απο που να αρχίσω και που να τελειώσω.Τρέχεις σαν τρελός και δε φτάνεις με ΤΙΠΟΤΑ, 5 υπάλληλοι να κάνουν μια δουλειά των 10 τουλάχιστον ατόμων. Αν είσαι άντρας ξέχνα τον ύπνο σου, κάθε μέρα θα είσαι 5 το πρωί χωρίς εξαιρέσεις και θα φορτώνεις σαν παλαβός να προλάβεις το άνοιγμα στις 7, το οποίο φόρτωμα δε ΒΓΑΙΝΕΙ ΦΙΛΕ ΟΥΤΕ ΑΝ ΕΙΣΑΙ Ο ΣΟΥΠΕΡΜΑΝ, θέλουν να βάζεις 30 παλέτες σε 2 ώρες. Αν είσαι γυναίκα και δείξεις φιλότιμο την πάτησες!!! Θα φορτώνεις σαν άντρας και θα ξεχάσεις τι θα πει μέση και πόδια, αν πάλι είσαι ''κουφαλίτσα'' και φιδιάζεις θα είσαι μόνιμα ταμείο και θα σε μισούνε όλοι γιατί δε θα βοηθάς κανέναν συνάδελφο σου. Η εταιρεία δε διώχνει ούτε τον πιο ανάπηρο και κακό συνάδελφο, οπότε θα πρέπει να τον υποστείς. Κάθε μέρα αξιολογήσεις, ελέγχους, παραγωγικότητες, χαρτούρα χαρτούρα χαρτούρα, σε χρονομετράνε για τα ΠΑΝΤΑ και οι στόχοι που έχουν δε πιάνονται ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ, χτυπάς τα προιόντα στο ταμείο με ταχύτητα φωτός και πάλι σε λένε οτι είσαι πίσω στην παραγωγικότητα!!! Ο τζίρος τους αυξάνεται συνεχώς και πάλι φίλε δεν είναι αρκετό, βγάζουν ΑΠΕΙΡΑ ΛΕΦΤΑ και σε δίνουν 500 ψοροευρώ, ίσα ίσα 100 με 150 ευρώ παραπάνω απο άλλες αλυσίδες σούπερ μάρκετ που δεν κάνουν ουτε τα μισά που θα κάνεις στο Lidl.

Πληρωμές

Κατά

Όλα τα υπόλοιπα

Ο,τι χειροτερο

λαμόγια του κερατα.Ο,τι χειρότερο ειναι κουραστική δουλεια

Πολύ καλός εργοδότης με πολύ καλή αμοιβή αλλά απαιτητική εργασία

Πολύ καλή εταιρεία σέβεται και αμοιβει τον εργαζόμενο

Πολύ καλή αμοιβή

Γρηγοροι ρυθμοι

Υπαρχουν γρηγοροι ρυθμοι και εισαι συβεχως σε ενταση. Καμια μερα δεν ειναι ιδια μεντην προηγουμενη. Το κλιμα στο καταστημα πολυ καλο, ειμασταν μια δεμενη ομαδα. Πολυ καλες και οι απολλαβες. Παντα τυπικοι και ολα στην ωρα τους. Καθε λεπτο υπερωριας το πληρωνεσαι.

Υψηλες αποδοχες και παροχες

Κατά

Δεν υπαρχει καποιο ισχυρο κατα

Παραγωγικό

Αξιοπιστία, σταθερότητα καλές αποδοχές επιπλέον περίθαλψη

Σταθερότητα

Κατά

Γρήγοροι ρυθμοί

Αντισυναδελφικη συμπεριφορά

Άθλιο εργασιακό περιβάλλον μεταξύ των συναδέλφων όλες επειδή είναι από το ίδιο μέρος και εντελώς τυχαία επειδή γνωρίζονται αυτές που είναι ξένες από άλλο μέρος και δεν ξέρουν κανέναν τον συμπεριφέρονται λες και είναι αυτές τα αφεντικά και απαξιοτικα, απορώ οι ανώτεροι γιατί δεν κάνουν κάτι για αυτο. Έτυχε να βρεθώ στο λάθος σημείο τη λάθος στιγμή και είδα και άκουσα διάφορα απλά κάνω υπομονή.

Μόνο τα χρήματα τίποτα αλλο

Κατά

Αντισυναδελφικη συμπεριφορά

Δεν υπάρχει

Δεν θα συνιστούσα να εργαστεί κάποιος στην θέση καθαριστήρια ειδικά όταν δεν έχει εργαστεί στο σουπερμάρκετ γιατί δεν υπάρχει καθοδήγηση από κανέναν όταν έκανα μια ερώτηση σε μια προϊστάμενη με ρώτησε γιατί την ρωτάω μόνο αυτή από εκείνη την στιγμή κατάλαβα ότι δεν υπάρχει ομαδική συνεργασία έδειξε ότι δεν την νοιάζει για αυτό και σταμάτησα η καθαριστήρια που θα αναλάβει το καθήκον θα πρέπει να είναι προετοιμασμένη ψυχολογικά για αυτό που θα αντιμετωπίσει όπως αν σε κάποιον δεν του αρέσει κάτι από την δουλειά της να της αφήνει καυστικά σχόλια σε γραμμένα σε εμφανές σημείο στο κατάστημα δηλαδή να την έκθεσή αντί να κάνει παρατήρηση σε άμεση επαφή λυπάμαι πάρα πολύ αλλά δεν ισχύει ομαδικό πνεύμα χρειάζεται ριζική αλλαγή στο τομέα αυτό

Ένα μικρό μπόνους

Κατά

Μίνι άδεια

Καμια δικαιη αξιολόγηση

Χωρίς καν να σε καλέσουν σε συνεντευξη σε απορρίπτουν με email και αν τυχει να πας για συνέντευξη η ειρωνεία των ατόμων που παίρνουν τη συνέντευξη ,περίσσεια

Ηr

Ίσως η χειρότερη εταιρία. Ζητάνε πτυχία για να σε προσλάβουν. Το μόνο που δε ζητάνε ξεκάθαρα είναι το βύσμα. Γιατί όλοι με μέσο μπαίνουν εκεί και χωρίς πτυχία. Έγιναν όλα τα τσουτσέκια χωρίς εμπειρία HR. Δεν αξίζει ούτε αίτηση να κάνεις ούτε να ψωνίζεις προϊόντα β και γ διαλογής που σου πασάρουν.

Αγχωτικό περιβάλλον αλλά με το διάλειμμα υποχρεωτικο

Πολύ καλή εργασιακή εμπειρία ...ικανοποιητικός μισθός .. διάλειμμα παντα

Καλα

Ότι να νε θσαγνψσγηψσυκψσγξωχφηωχφηωχρηωχφηψφηψδηψγγ

Φράγκα μόνο

Κατά

Όλα καλά. Προσωπική ζωή "0"

Συνέντευξη

Εντελώς αντιεπαγγελματική συμπεριφορά κατά τη διάρκεια της συνέντευξης από την κυρία, η οποία είναι και υπεύθυνη μάλιστα! Έστειλα βιογραφικό, εφόσον έψαχνα εργασία και δεν αναφερόταν κάποιο συγκεκριμένο πτυχίο ως απαραιτήτως προαπαιτούμενο για τη συγκεκριμένη θέση. Ωστόσο, η κυρία κάθε άλλο παρά σεβασμό έδειξε σε έναν άνθρωπο που αναζητά εργασία. Οι απαντήσεις που έδινε σε όλα τα λεγόμενά μου ήταν με ειρωνικό ύφος. Το αποκορύφωμα ήταν στο τέλος, όπου ρωτήθηκα αν έχω κάποια απορία. H απορία μου αφορούσε στο μισθολογικό κομμάτι, καθώς είχα δει άλλη πληροφορία στην ιστοσελίδα. Η εν λόγω κυρία μου απάντησε πως αποκλείεται να διάβασα κάτι τέτοιο και στη συνέχεια, αφού επέμεινα, μου εξήγησε ότι αφορά διαφορετικό κατάστημα. Κατά τη γνώμη μου, επίσης, θεωρώ αγένεια να σου μιλάει ένας υπεύθυνος στον ενικό χωρίς να σε γνωρίζει, ειδικά όταν απαντάει με τέτοιο τρόπο. Το θέμα είναι ότι ο τρόπος ήταν αρκετός, για να καταλάβω περί τίνος πρόκειται και λυπάμαι, καθώς τα Lidl είναι καταστήματα που τα προτιμώ ως πελάτισσα λόγω προϊόντων. Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να προσθέσω ότι αρκετοί υπάλληλοι που εργάζονται στα καταστήματα είναι αγενείς με τους πελάτες. Το ότι υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι στέλνουν βιογραφικό και έχουν ανάγκη να εργαστούν, δε δίνει σε καμία περίπτωση το δικαίωμα σε κανέναν υπεύθυνο ή εργοδότη να τους απευθύνεται με τέτοιο τρόπο. Θεωρώ ότι αυτό είναι κάτι το οποίο πρέπει να ληφθεί σοβαρά υπόψη από μια εταιρεία που αποτελείται από αλυσίδα καταστημάτων.

Επαγγελματική εξέλιξη

Μπορείς να φτάσεις μέχρι όπου εσύ θες!ευκαιρίες καριέρας και στο εξωτερικο

Μείνετε μακριά

Ξεκίνησα στην εταιρεία σαν εκπαιδευόμενος υποδιευθυντής.Η εμπειρία της εκπαίδευσης δεν ήταν καλή... Ενώ σου παρουσιάζουν ένα πλάνο άρτιο, δομημένο με χρονοδιάγραμμα (εξαιρετική δουλειά οποίου του συνέταξε) η πραγματικότητα είναι τελείως διαφορετική....Το πρόβλημα εντοπίζεται αφενός στο γεγονός ότι σαν εταιρεία οι άνθρωποι (τους) δεν διαθέτουν ανθρωποκεντρική κουλτούρα ή πιο σωστά δεν έχουν μυηθεί σε αυτή...(και μην μασάτε από την δραστηριότητα τους στα social...Την πάτησα και εγώ βλέποντας χαμόγελα και δραστηριότητες εκτός δουλειάς...). Αφετέρου ούσα μια εταιρεία που το μοντέλο λειτουργίας της συμπιέζει όλα τα κόστη, (δυστυχώς) κάνουν εκπτώσεις ακόμα και στο χρόνο ( αλλά και τον τρόπο) που δαπανούν για εκπαίδευση.Έπεσα στην παγίδα των οικονομικών απολαβών οι οποίες αντικειμενικά είναι πολύ υψηλές... Έλεγα στο εαυτό μου ότι ας παίρνω εγώ τα 1300€ τσέπη (με προσαυξήσεις βραδινά, Κυριακές και υπερωρίες) και ας είναι και χαλιά το κλίμα... Πίστεψε με όμως όσοι κάνετε την ίδια σκέψη.... Είναι 1000% φορές πιο δύσκολο από ότι φαντάζεστε . Προσωπικά έχω δουλέψει οικοδομή , έχω ξαναδουλέψει σε σούπερ μάρκετ έχω υπηρετήσει σε επίλεκτο κομμάτι του στρατού ειλικρινά τέτοια παράνοια δεν την έχω ξαναβιώσει.Αυτό που ζητά η εταιρεία με τον τρόπο που το ζητά απλά δεν γίνεται και εκεί ξεκινούν όλα ....Η πίεση που δέχονται οι άνθρωποι ,τους αναγκάζει να βγάλουν το κακό τους εαυτό (φωνές, προσβολές, απειλές)Ειδικά στο κομμάτι των απειλών λάβετε υπόψη ότι όσοι πάτε για υποδιευθυντές και πάνω θα κάνετε μαύρες ώρες (σαν βοηθοί παίζεται...) Εννοείται δεν θα σας ζητηθεί ευθέως αλλά θα είναι μονόδρομος -

Υψηλές αποδοχές

Κατά

Δεν περιγράφω άλλο...

Παραγωγική.. Γεμάτη μέρα

Μέχρι τώρα ολα καλα.. Μαθαίνω συνέχεια καινούργια πράγματα

Αγχος

Ωραρια χαλια πολυ πιεσηΚακη συμπεριφορα διακρισεις

Κακό περιβάλλον

Άνθρωποι σε λάθος θέσεις οι οποίοι πάντα έχουν δίκιο

Για τα σημερινά δεδομένα καλό μισθό

Κατά

Κακό περιβάλλον

Διαίρει και βασίλευε μεταξύ εργαζομένων..

Φτωχοί σε management.. Έχουν τους εργαζόμενους σκλάβους, έχουν υπεύθυνους αμόρφωτους, ανθρωποφαγία μεταξύ εργαζομένων από τους υπεύθυνους.. Να Δουλευεις σαν χαμαλης για να είσαι στην κλίκα αλλιώς εκτός κλίκας, με υποτιμητικά σχόλια για την εργασία, κουτσομπολιό μόνο κουτσομπολιό.. Η κλίκα αραχτή και οι σκλάβοι δουλειά...

Μισθός και δωροεπιταγές

Κατά

Όλα, εργασιακός μεσαίωνας αυτό χαρακτηρίζει την Λιντ....

Κάντε μια ερώτηση σχετικά με την εργασία ή τις συνεντεύξεις στην Lidl. Η κοινότητά μας είναι έτοιμη να απαντήσει.Κάντε μια Ερώτηση

Βασισμένο σε 10.295 αξιολογήσεις

2,8 από 5 αστέρια για το θέμα Ισορροπία Εργασίας/Ζωής