Αξιολογήσεις εργαζομένων για Lidl

Δείτε όλες τις αξιολογήσεις της Lidl

Οι θέσεις δεν απαιτούν μόνο δεξιότητες/ικανότητες αλλά γερό στομάχι, νου που να ξεχνάει και καρδιά που να μην αγχώνεται.
Διευθυντής (Πρώην Υπάλληλος) –  Ελλάδα16 Απριλίου 2018
Θα είμαι δίκαιος και αντικειμενικός διότι θέλω και εμένα να με αξιολογούν δίκαια και αντικειμενικά οι άλλοι.

Αρχίζοντας από τα θετικά, η Lidl είναι μεγάλο σχολείο. Αν το καθετί στη ζωή αλλά κυρίως στον επαγγελματικό χώρο δε το βλέπεις καθημερινά ως μάθημα, απλά έχεις μείνει πίσω. Δεν προοδεύεις, απλά κοιτάς τους άλλους να σε προσπερνάνε. Η Lidl ώς πολυεθνική έχει τρομερά συστήματα διαχείρισης και οργάνωσης προϊόντων, εργασιών, προσωπικού κ.τ.λ. Κινείται απίστευτα γρήγορα σε όλα και πρέπει να τρέχεις να την προλάβεις. Ένα κατάστημα έχει τεράστιες ευθύνες, αλλά μέσα από αυτές γίνεσαι ακόμα καλύτερος. Αναπτύσσεσαι επαγγελματικά, ουσιαστικά αναπτύσσεις επιπλέον δεξιότητες, μαθαίνεις να σκέφτεσαι καλύτερα και γρηγορότερα. (Αυτό γιατί μερικοί νομίζουν ότι μόνο όταν ανεβαίνεις ώς θέση, μόνο τότε αναπτύσσεσαι επαγγελματικά.) - Απολαμβάνεις συνεχή τρομερή εκπαίδευση, και ένα όντως σύγχρονο περιβάλλον (βέβαια εξαρτάται από το κατάστημα που θα είσαι, ή αν είσαι στα κετρικά. ΑΥΤΟ είναι το πιο σημαντικό.) Σου προσφέρουν όλο τον απαραίτητο εξοπλισμό για να εργαστείς και οι αποδοχές είναι πάντοτε στην ώρα τους. Κάποιοι άνθρωποι που είναι σωστοί και σώφρονες περιλαμβανομένου και αυτών που είναι σε μεγάλες διοικητικές θέσεις, ξέρουν να ξεχωρίζουν πραγματικά την ειλικρίνεια, την αλήθεια και την εργατικότητα, τους ανθρώπους. Αλλά αυτό δεν αρκεί... Θέλω να είμαι δίκαιος το λέω ξανά. Όλα αυτά ισχύουν. Η εταιρία είναι απίθανη σε αυτά. Άλλοι παράγοντες την χαλάνε.

Το πιο ευχάριστο κομμάτι της εργασίας πάντα ήταν η εκπαίδευση των συναδέλφων που είχαν πρόθυμο πνεύμα να μάθουν και όχι να του την
  περισσότερα... πουν. Και φυσικά η επικοινωνία με τους πελάτες. Ακόμα και όταν οι πελάτες έρχονταν νευριασμένοι για κάποιο λόγο και εσύ τους καθυσήχαζες ικανοποιώντας το αίτημα τους, ήταν το καλύτερο αίσθημα για εμένα.

Στα αρνητικά τώρα.
Έχοντας στο νου όλα τα παραπάνω θετικά, είναι πολύ εύκολο να γκρεμιστούν όταν έχεις να κάνεις με τον ανθρώπινο παράγοντα.
Τεράστια και τερατώδης ψυχολογική πίεση για να καλύψεις στόχους και παραγωγικότητα. (αυτό δύσκολα περιγράφεται με λόγια, πρέπει να το ζήσεις για να καταλάβεις).

Είσαι υπεύθυνος για εμπορεύματα εκατομμυρίων ευρώ (κάτι το οποίο το ήξερες από την αρχή που μπήκες στην εταιρία), αλλά είσαι υπεύθυνος και για αρκετούς ανθρώπους απο τους οποίους μερικοί στις περισσότερες περιπτώσεις, βιάζονται να κρίνουν, κουτσομπολεύουν, εργάζονται μόνο όταν είσαι κοντά τους, μιλάνε πίσω απο την πλάτη, ενώ εσύ προσπαθείς να τους εκπαιδεύσεις να τους υποκινήσεις και να τους καλύψεις-βοηθήσεις πάρα πολλές φορές όταν αργούν, η κάνουν ζημιές η μαλώνουν μεταξύ τους η δεν έρχονται επειδή είναι "άρρωστοι".
Ουσιαστικά λίγοι εκτιμάνε το αληθινό προσωπικό ενδιαφέρον για τον συνάδελφο. Λίγοι απο τους "παλιούς" είναι άνθρωποι, οι υπόλοιποι με ψέμματα και δολοπλοκίες προσπαθούν να ανέβουν ή να σταθεροποιήσουν την θέση τους παρά την κακή τους συμπεριφορά. (όπως στις περισσότερες επιχειρήσεις.)
Τουλάχιστον υπάρχουν κάποιοι αληθινοί άνθρωποι με αληθινές αξίες, δεν τους παίρνει όλους η μπάλα. Ένα τρομερό μάθημα που πήρα είναι, μην εμπιστεύεσαι κανέναν, κυρίως τους παλιούς. Φοράνε μάσκα συμπονετικού και αγαπητού συναδέλφου και απο πίσω αφου ζηλεύουν λένε ένα σωρό ψέμματα γιατί φοβούνται για τη θέση τους ότι είναι ανεπαρκείς. (Και εδώ δεν μετράει η άποψη, "άν είσαι σωστός δεν πάει ό άλλος να πηδήξει στο ποτάμι..." όχι, αυτό δεν μετρά καθόλου) Οι αξιολογήσεις που γίνονται εντός του καταστήματος τις περισσότερες φορές είναι στημένες.

Κεντρική ιδέα; Αν στο κατάστημα που είσαι δεν υπάρχει ειρήνη, την έβαψες. Απλά είσαι αυτός / αυτή που θα σχολιάζουν συνέχεια και θα προσπαθήσουν να σε φάνε. Καταστήματα σε τουριστικές περιοχές συχνά υποφέρουν από αυτό το πρόβλημα. Τι γίνεται λοιπόν αν εσύ προσπαθείς να διευθύνεις διαφορετικούς ανθρώπους με διαφορετική ψυχολογία, υπόβαθρο και χαρακτήρα και συμβαίνουν όλα αυτά;
Είναι πολύ δύσκολο γιατί οι μισοί απο αυτούς κουβαλάνε τα προβλήματά τους στη δουλειά τους και φέρονται απερίσκεπτα και δόλια. Πάλι λέω, λίγοι εκτιμάνε.

Η τεράστια ψυχολογική πίεση έρχεται και όταν έχεις επίσκεψη από ανωτέρους, που για αυτούς απλά είναι ένα νούμερο τζίρου. Ζητάνε εξωπραγματικά πράγματα σε χρόνο 0. Το χρονόμετρο ισχύει για όλους, από τη πιο μικρή θέση έως την πιο μεγάλη. Σε πληρώνουν "καλό μισθό" σε σχέση με τις υπόλοιπες επιχειρήσεις, αλλα απαιτούν τα 10πλάσια απο εσένα. Προσωπική ζωή 0. Είναι δική τους η ζωή σου. Πρέπει να διαβάζεις και να ενημερώνεσαι συνέχεια για την επόμενη μέρα. Μπορεί να εργάζεσαι 5 μέρες (αν και νιώθεις ότι δουλεύεις για 15), όμως τις άλλες 2 διαβάζεις σε συνδυασμό με την ξεκούραση / άλλες υποχρεώσεις.

Αν κάποιοι άνθρωποι απλά έφευγαν από την εταιρία θα ήταν το καλύτερο για αυτήν. Η πρόοδος έρχεται όταν μία επιχείρηση έχει τα σωστά άτομα. Οι κομπίνες όμως πάνε και έρχονται. Δυστηχώς δεν εντοπίζονται εύκολα οι άνθρωποι που ζουν διπλή ζωή, δηλαδή έχουν τη μάσκα του καλού εκεί που πρέπει και την μάσκα του κακού εκεί που δεν πρέπει.

Την εταιρία δεν την χαλάνε οι διαδικασίες, τα πρότυπα, οι αρχές, τα συστήματα. Όχι! Μια χαράα κερδοφόρα είναι και καλά κάνει εφόσον έχουν βρεί τον τρόπο. Την εταιρία την χαλάνε αυτοί οι λίγοι-πολλοί ψεύτικοι άνθρωποι που έχουν κολλήσει σαν βδέλλες πάνω της και με απανθρωπιά και ίντριγκες νοιάζονται για τον εαυτούλη τους, όχι για την εταιρία. Δεν πηράζει, αργά η γρήγορα θα ξεσκεπαστούν. Οι περισσότεροι από αυτούς είναι αποτυχημένοι σε αληθινές αξίες όπως η οικογένεια. Βρίσκουν πρόσφορο έδαφος στην εταιρία όμως.

Παρ'ολα αυτά ευχαριστώ αυτή την εταιρία και για τα θετικά και για τα αρνητικά. Ήταν ένα μεγάλο μάθημα.
  λιγότερα
Μεγάλο Σχολείο
Κατά
Μερικοί ψεύτικοι άνθρωποι

Άλλες αξιολογήσεις εργαζομένων για Lidl

Τραγικοί!!!!
Υποδιεθυντης (Πρώην Υπάλληλος) –  Κόρινθος, Πελοπόννησος30 Ιανουαρίου 2020
Τραγικοί!!! Όποιος έγραψε παραπάνω οποίος έφυγε ούτε από έξω δεν περναει Έχει απόλυτο δίκιο.. σε Απόσταση.. όλα μπορείς να τα πάλεψεις αλλά οι ρουφιάνοι οι γλειφτες κ οι αυλικοί των υποτιθέμενων προϊσταμένων δεν παλεύονται.. διευθύντριες που ήταν πωλητριες κ πηραν προαγωγή επειδή κάποιος ανώτερος τις γουσταρε Διευθύντρια που δεν ξέρει που να βάλει το στοκ ψυγείο κ το βαζει στην κατάψυξη.. κ αυτές μπορούν να σε προσβάλλουν να σε μειώσουν να σε απολύσουν... Καμία αξιοκρατία καμία αξιοπιστία μόνο ρουφιανιλικι κ πας μπροστά κ γίνεσαι σαν τα μούτρα τους!!! Thanks but no thanks!!! Έφυγα κ ηρέμησε το κεφαλάκι μου!!! Κ φυσικά ούτε ξαναπατήσα.
Ήταν αυτή η αξιολόγηση χρήσιμη;ΝαιΌχιΑναφορά
Συνέντευξη
Υποψήφιος/α εργαζόμενος/η (Πρώην Υπάλληλος) –  Σαλαμίνα, Αττική17 Ιανουαρίου 2020
Με αφορμή την πολύ πρόσφατη συνέντευξη που είχα σε κατάστημα του Lidl έχω να πω αρχικά ότι είμαι έξαλλος/η με το γεγονός ότι συνεχίζουν να "πατάνε" ανθρώπους που έχουν ανάγκη από εργασία και όχι από δουλία!
Συγκεκριμένα...Φτάνω στο κατάστημα όπου και περίμενα αρκετά μέχρι να βρουν το όνομά μου στο πρόγραμμα και απ'ότι είπαν, τους είχαν στείλει λίστα στην οποία εγώ δεν συμπεριλαμβανόμουν. Το προσπερνώ. Συνέντευξη από την υποδιευθύντρια και από μια πιτσιρίκα υπεύθυνη κάτι, η οποία παπαγάλιζε ό,τι της είχαν μάθει αναφορικά με την εταιρεία. Έκανε μπαμ πόσο άπειρη είναι, το πόσο με εκνευρίζουν άτομα που φαίνεται ότι δεν έχουν δουλέψει σκληρά στη ζωή τους και προσπαθούν να σε πείσουν ότι ειναι οκ να κουβαλάς και να ξεφορτώνεις σαν τον είλωτα ένα φορτηγό ΜΟΝΟΣ-Η ΣΟΥ. Χαζή ερώτηση: Τί ξερετε για την εταιρεία μας; Εκεί αρχίζει το νευρικό μου σύστημα να ταράζεται. Μιας και μένω σχετικά κοντά στο κατάστημα, υπέθεσε κιόλας ότι ψωνίζω και από εκεί, ότι παρακολουθώ την πορεία της εταιρείας κτλ κτλ. Φυσικά, γιατί αν δεν ενημερωθώ κάθε πρωί για το πώς πάει το LIdl, η μέρα μου δεν έχει κανένα νόημα. Αυτά ειπώθηκαν απ΄την ανεκδιήγητη υπεύθυνη κάτι, η οποία πάσχιζε να με πείσει για το πόσο γαμάτη είναι αυτή η εταιρεία απέναντι στο προσωπικό της. Πρέπει να είχα πάρει μια έκφραση λες και με πότιζαν λεμόνι. Στη συνέχεια παίρνει το λόγο η υποδιευθύντρια, οκ, πιο προσγειωμένη, μιας και φαντάζομαι ότι θα έχει χρειαστεί να εργασθεί εκεί μέσα. Μου παρουσιάζει την ρουτίνα της ημέρας. Απ'το πρωί μέχρι το βράδυ. Σε κάθε περιγραφή που έκανε, στεκόταν πάντα στο αν έχω κάποια παρατήρηση να κάνω. Και έκανα
  περισσότερα... φυσικά στο γεγονός ότι ένας άνθρωπος δεν μπορεί να ξεφορτώνει μόνος-η του-της το φορτηγό με τις παραλαβές και κυρίως μια γυναίκα που διατρέχει πολλούς κινδύνους απ΄το βάρος. Εκεί πολύ απλά είπα ότι δεν ρισκάρω να βλάψω την υγεία μου και αμέσως ταράχτηκαν προσπαθώντας να με πείσουν ότι γίνονται σεμινάρια για να διδάξουν στο προσωπικό τον σωστό τρόπο έγερσης ενός φορτίου και ουδέποτε δεν θα ρίσκαραν να πάθει κάποιος κακό. Χρησιμοποιούν λέει ειδικά παπούτσια και κάτι τέτοια. Ως γνώστης, τους είπα ότι το σώμα επιβαρύνεται απ'το βάρος ο,τι και να κανεις! Αυτό που δεν είπα είναι ότι πάνω στο φόρτο εργασίας, σιγά μην σκεφτείς να λυγίσεις γονατάκια για να σηκώσεις τη κούτα! Επιπλέον επιχείρημα;; Στη καθημερινότητά μας αναγκαζόμαστε να σηκώνουμε βάρη, μια μητέρα μπορεί να σηκώνει το παιδί της, πού είναι το πρόβλημα; Κάπου εκεί κατάλαβα περί τίνος πρόκειται και πολύ απλά τις άδειασα χωρίς να το περιμένουν απ'οτι φάνηκε και αποχώρησα.
Τέλος, η θέση αφορά μερική απασχόληση, 3 φορές / εβδομάδα. Βιοποριστικά αυτό δεν βοηθά κάποιον ο οποίος περιμένει να ζήσει δουλεύοντας. Σακάτεμα άνευ λόγου.
Όσοι έχετε την επιλογή κρατηθείτε μακριά και ως υποψήφιοι εργαζόμενοι(υπό αυτές τις συνθήκες) αλλά και ως πελάτες!
  λιγότερα
Ήταν αυτή η αξιολόγηση χρήσιμη;Ναι 12ΌχιΑναφορά
Κατοχυρωμένο προφίλ

Κάντε μια ερώτηση σχετικά με την εργασία ή τις συνεντεύξεις στην Lidl. Η κοινότητά μας είναι έτοιμη να απαντήσει.

3,3
Βασισμένο σε 5.883 αξιολογήσεις