Αξιολογήσεις εργαζομένων για Lidl

Δείτε όλες τις αξιολογήσεις της Lidl

Οι θέσεις δεν απαιτούν μόνο δεξιότητες/ικανότητες αλλά γερό στομάχι, νου που να ξεχνάει και καρδιά που να μην αγχώνεται.
Διευθυντής (Πρώην Υπάλληλος) –  Ελλάδα16 Απριλίου 2018
Θα είμαι δίκαιος και αντικειμενικός διότι θέλω και εμένα να με αξιολογούν δίκαια και αντικειμενικά οι άλλοι.

Αρχίζοντας από τα θετικά, η Lidl είναι μεγάλο σχολείο. Αν το καθετί στη ζωή αλλά κυρίως στον επαγγελματικό χώρο δε το βλέπεις καθημερινά ως μάθημα, απλά έχεις μείνει πίσω. Δεν προοδεύεις, απλά κοιτάς τους άλλους να σε προσπερνάνε. Η Lidl ώς πολυεθνική έχει τρομερά συστήματα διαχείρισης και οργάνωσης προϊόντων, εργασιών, προσωπικού κ.τ.λ. Κινείται απίστευτα γρήγορα σε όλα και πρέπει να τρέχεις να την προλάβεις. Ένα κατάστημα έχει τεράστιες ευθύνες, αλλά μέσα από αυτές γίνεσαι ακόμα καλύτερος. Αναπτύσσεσαι επαγγελματικά, ουσιαστικά αναπτύσσεις επιπλέον δεξιότητες, μαθαίνεις να σκέφτεσαι καλύτερα και γρηγορότερα. (Αυτό γιατί μερικοί νομίζουν ότι μόνο όταν ανεβαίνεις ώς θέση, μόνο τότε αναπτύσσεσαι επαγγελματικά.) - Απολαμβάνεις συνεχή τρομερή εκπαίδευση, και ένα όντως σύγχρονο περιβάλλον (βέβαια εξαρτάται από το κατάστημα που θα είσαι, ή αν είσαι στα κετρικά. ΑΥΤΟ είναι το πιο σημαντικό.) Σου προσφέρουν όλο τον απαραίτητο εξοπλισμό για να εργαστείς και οι αποδοχές είναι πάντοτε στην ώρα τους. Κάποιοι άνθρωποι που είναι σωστοί και σώφρονες περιλαμβανομένου και αυτών που είναι σε μεγάλες διοικητικές θέσεις, ξέρουν να ξεχωρίζουν πραγματικά την ειλικρίνεια, την αλήθεια και την εργατικότητα, τους ανθρώπους. Αλλά αυτό δεν αρκεί... Θέλω να είμαι δίκαιος το λέω ξανά. Όλα αυτά ισχύουν. Η εταιρία είναι απίθανη σε αυτά. Άλλοι παράγοντες την χαλάνε.

Το πιο ευχάριστο κομμάτι της εργασίας πάντα ήταν η εκπαίδευση των συναδέλφων που είχαν πρόθυμο πνεύμα να μάθουν και όχι να του την
  περισσότερα... πουν. Και φυσικά η επικοινωνία με τους πελάτες. Ακόμα και όταν οι πελάτες έρχονταν νευριασμένοι για κάποιο λόγο και εσύ τους καθυσήχαζες ικανοποιώντας το αίτημα τους, ήταν το καλύτερο αίσθημα για εμένα.

Στα αρνητικά τώρα.
Έχοντας στο νου όλα τα παραπάνω θετικά, είναι πολύ εύκολο να γκρεμιστούν όταν έχεις να κάνεις με τον ανθρώπινο παράγοντα.
Τεράστια και τερατώδης ψυχολογική πίεση για να καλύψεις στόχους και παραγωγικότητα. (αυτό δύσκολα περιγράφεται με λόγια, πρέπει να το ζήσεις για να καταλάβεις).

Είσαι υπεύθυνος για εμπορεύματα εκατομμυρίων ευρώ (κάτι το οποίο το ήξερες από την αρχή που μπήκες στην εταιρία), αλλά είσαι υπεύθυνος και για αρκετούς ανθρώπους απο τους οποίους μερικοί στις περισσότερες περιπτώσεις, βιάζονται να κρίνουν, κουτσομπολεύουν, εργάζονται μόνο όταν είσαι κοντά τους, μιλάνε πίσω απο την πλάτη, ενώ εσύ προσπαθείς να τους εκπαιδεύσεις να τους υποκινήσεις και να τους καλύψεις-βοηθήσεις πάρα πολλές φορές όταν αργούν, η κάνουν ζημιές η μαλώνουν μεταξύ τους η δεν έρχονται επειδή είναι "άρρωστοι".
Ουσιαστικά λίγοι εκτιμάνε το αληθινό προσωπικό ενδιαφέρον για τον συνάδελφο. Λίγοι απο τους "παλιούς" είναι άνθρωποι, οι υπόλοιποι με ψέμματα και δολοπλοκίες προσπαθούν να ανέβουν ή να σταθεροποιήσουν την θέση τους παρά την κακή τους συμπεριφορά. (όπως στις περισσότερες επιχειρήσεις.)
Τουλάχιστον υπάρχουν κάποιοι αληθινοί άνθρωποι με αληθινές αξίες, δεν τους παίρνει όλους η μπάλα. Ένα τρομερό μάθημα που πήρα είναι, μην εμπιστεύεσαι κανέναν, κυρίως τους παλιούς. Φοράνε μάσκα συμπονετικού και αγαπητού συναδέλφου και απο πίσω αφου ζηλεύουν λένε ένα σωρό ψέμματα γιατί φοβούνται για τη θέση τους ότι είναι ανεπαρκείς. (Και εδώ δεν μετράει η άποψη, "άν είσαι σωστός δεν πάει ό άλλος να πηδήξει στο ποτάμι..." όχι, αυτό δεν μετρά καθόλου) Οι αξιολογήσεις που γίνονται εντός του καταστήματος τις περισσότερες φορές είναι στημένες.

Κεντρική ιδέα; Αν στο κατάστημα που είσαι δεν υπάρχει ειρήνη, την έβαψες. Απλά είσαι αυτός / αυτή που θα σχολιάζουν συνέχεια και θα προσπαθήσουν να σε φάνε. Καταστήματα σε τουριστικές περιοχές συχνά υποφέρουν από αυτό το πρόβλημα. Τι γίνεται λοιπόν αν εσύ προσπαθείς να διευθύνεις διαφορετικούς ανθρώπους με διαφορετική ψυχολογία, υπόβαθρο και χαρακτήρα και συμβαίνουν όλα αυτά;
Είναι πολύ δύσκολο γιατί οι μισοί απο αυτούς κουβαλάνε τα προβλήματά τους στη δουλειά τους και φέρονται απερίσκεπτα και δόλια. Πάλι λέω, λίγοι εκτιμάνε.

Η τεράστια ψυχολογική πίεση έρχεται και όταν έχεις επίσκεψη από ανωτέρους, που για αυτούς απλά είναι ένα νούμερο τζίρου. Ζητάνε εξωπραγματικά πράγματα σε χρόνο 0. Το χρονόμετρο ισχύει για όλους, από τη πιο μικρή θέση έως την πιο μεγάλη. Σε πληρώνουν "καλό μισθό" σε σχέση με τις υπόλοιπες επιχειρήσεις, αλλα απαιτούν τα 10πλάσια απο εσένα. Προσωπική ζωή 0. Είναι δική τους η ζωή σου. Πρέπει να διαβάζεις και να ενημερώνεσαι συνέχεια για την επόμενη μέρα. Μπορεί να εργάζεσαι 5 μέρες (αν και νιώθεις ότι δουλεύεις για 15), όμως τις άλλες 2 διαβάζεις σε συνδυασμό με την ξεκούραση / άλλες υποχρεώσεις.

Αν κάποιοι άνθρωποι απλά έφευγαν από την εταιρία θα ήταν το καλύτερο για αυτήν. Η πρόοδος έρχεται όταν μία επιχείρηση έχει τα σωστά άτομα. Οι κομπίνες όμως πάνε και έρχονται. Δυστηχώς δεν εντοπίζονται εύκολα οι άνθρωποι που ζουν διπλή ζωή, δηλαδή έχουν τη μάσκα του καλού εκεί που πρέπει και την μάσκα του κακού εκεί που δεν πρέπει.

Την εταιρία δεν την χαλάνε οι διαδικασίες, τα πρότυπα, οι αρχές, τα συστήματα. Όχι! Μια χαράα κερδοφόρα είναι και καλά κάνει εφόσον έχουν βρεί τον τρόπο. Την εταιρία την χαλάνε αυτοί οι λίγοι-πολλοί ψεύτικοι άνθρωποι που έχουν κολλήσει σαν βδέλλες πάνω της και με απανθρωπιά και ίντριγκες νοιάζονται για τον εαυτούλη τους, όχι για την εταιρία. Δεν πηράζει, αργά η γρήγορα θα ξεσκεπαστούν. Οι περισσότεροι από αυτούς είναι αποτυχημένοι σε αληθινές αξίες όπως η οικογένεια. Βρίσκουν πρόσφορο έδαφος στην εταιρία όμως.

Παρ'ολα αυτά ευχαριστώ αυτή την εταιρία και για τα θετικά και για τα αρνητικά. Ήταν ένα μεγάλο μάθημα.
  λιγότερα
Μεγάλο Σχολείο
Κατά
Μερικοί ψεύτικοι άνθρωποι

Άλλες αξιολογήσεις εργαζομένων για Lidl

Πιεση δουλειας / συνομοσιες προισταμενων με διευθυντες
ΥΠΕΥΘΥΝΗ (Πρώην Υπάλληλος) –  Άρτα, Ήπειρος15 Ιουλίου 2019
καλησπέρα εργαστηκα στην εταιρια αυτη 3 ΧΡΟΝΙΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ως απλη ταμιας... στην αρχη τα παρουσιαζουν ολα τελεια για το ποσες ευκαιρίες επαγγελματικές έχουμε κλπ.Εμένα μου προτείναν να ανέβω να γίνω υποδιευθύντρια, προφανώς κανένας δεν με εκπαίδευσε, οι παλιοτερες συναδέλφισσες ήταν τα αποκούμπια της διευθύντριας, μου φωνάζανε με βρίζανε και στην ουσία δεν μου μάθανε τίποτα.η προισταμένη μου ένω ηξερε την κατασταση δεν έκανε τπτ και επομένως έτρεξα μονη μου την εκπαίδευση μου διοτι είχα ανάγκη τα περισότερα χρήματα..ΠΟΛΛΕΣ ΜΑΥΡΕΣ ΩΡΕΣ ΔΙΧΩΣ ΑΥΡΙΟ....ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ....ΝΤΡΟΠΗ ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ Η ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΜΗ ΗΞΕΡΕ ΤΙΣ ΜΑΥΡΕΣ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΤΠΤ
ΜΙΣΘΟΣ
Κατά
ΑΔΕΙΕΣ/ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ
Ήταν αυτή η αξιολόγηση χρήσιμη;Ναι 50ΌχιΑναφορά
παραγωγικό περιβαλλον
φορτωτης (Πρώην Υπάλληλος) –  Σαλαμίνα11 Ιουλίου 2019
έχω εργαστεί ως φορτωτης στην αποθήκη αλλά γνωρίζω όλους τους τομεις
Κατοχυρωμένο προφίλ

Κάντε μια ερώτηση σχετικά με την εργασία ή τις συνεντεύξεις στην Lidl. Η κοινότητά μας είναι έτοιμη να απαντήσει.

3,3
Βασισμένο σε 5.099 αξιολογήσεις