Αξιολογήσεις εργαζομένων για Lidl

Δείτε όλες τις αξιολογήσεις της Lidl

ΜΗ Αξιοκρατική Εταιρεία
ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ (Πρώην Υπάλληλος) –  ΠΑΤΡΑ22 Δεκεμβρίου 2018
Καλησπέρα σε όλους τους αναγνώστες
θα ήθελα να ανεφερθω και εγώ σε αυτό το κομμάτι αξιολογήσεις διότι έχω μια εμπειρία 9 ετών με καλές και κακές αναμνήσεις .
Η εταιρεία σαν Μοντέλο, Αρχές,Θεσμούς ,είναι σούπερ για τα μαθησιακά δεδομένα και αναφέρομαι έτσι γιατί θέλω να πω πως υπάρχουν και διδάσκονται στα χαρτιά μόνο ,στην πράξη απέχει, το πρότυπο Μοντέλο ερχόμενο από την Γερμανία σε όλη την Ευρώπη είναι σωστό ,όμως υπάρχει ένα μεγάλο ΑΛΛΑ..
Σε κάθε χωρά υπάρξεις της εταιρείας υπάρχει μια διοίκηση,με πρόεδρο αντιπρόεδρο και ούτω καθεξής..η κάθε χωρά λειτουργεί και είναι Ανεξάρτητη ως προς την Διοίκηση,ομως θα πρέπει να λειτουργεί βάση του υιοθετημένου μοντέλου Γερμανίας.
Εδω αρχίζει να χαλάει λίγο έως πολύ θα έλεγα η νοοτροπία του Ελληνα στο να ασκεί διοίκηση και αυτό το έχω καταλάβει τα τελευταία 3 χρονιά,δούλεψα και συνεργάστηκα με πολλούς προισταμενους ,υφισταμένους ,γραφεία,σαφώς και υπάρχουν αξιόλογοι και άτομα που ήταν καταξιωμένα άλλα δεν είναι άλλο πια γιατί όμως ?
η τρέχων διοίκηση τα τελαιυταια 3 χρονιά είναι για τα κλάματα εδώ αρχίζουν και φαίνονται,πολύ αισθητά η νέα διοικητική γραμμη της εταιρείας,που την καταλαβαινουν μόνο όση εργάζονται,
Κυρίαρχη η πολίτικη του θα σε πατήσω για να πάω μπροστά εγώ,
θα σε απολυσω γιατί εχω τους λογούς μου και φυσικά με ευνοούν,η το αντιθετο θα προσλάβω αυτόν που θέλω γιατί έχω πάλι τους λόγους μου , αυτό το θέμα είναι πολύ έντονο και αυτό έγινε και γίνετε πολύ έντονα από μια χρονιά όπου οι προϊστάμενοι όπου διοικούν,είναι από τα ίδια μεροι και εύλογο και επόμενο είναι να έχουν γνωστούς ,φίλους,συγγενής και πάει παραπέρα
  περισσότερα... ,άρα μην ερωτησθαι με ποια κριτήρια προσλαμβανουν στα καταστήματά τους ... αυτό λέγεται..δεν είμαι αξιόλογος ,αξιοκρατικός, δεν ειμαι ο καλύτερος εργοδότης κάθε χρόνο ,αυτά μόνο στην διαφήμιση,διαφήμιση είναι η εταιρεία την πληρώνει αυτή αυτοπροβαλαιτε
δεν υπάρχει ο Ανθρωπινός Παράγοντας ,από την μεριά μόνο των
προϊσταμένων και γενικά από την εταιρεία,διάβασα στα σχόλια πως παρέχεται ιδιωτική περίθαλψη από μεριά εργοδότη και είναι στα συν της εταιρείας ,ναι φυσικά γιατί η κατάσταση στα καταστήματα έχει ξεφύγει ,οι απαιτήσεις πολύ μεγάλες οι στοχοι για να καταφέρεις την εργασία σου ει ναι μηδαμινοί,χρονομέτρησε,βάρος,ταχύτητα,συμπεριφορά,αυτά όλα σε κάνουν να πηγαίνεις στον γιατρό ανά πολύ τακτικά διαστήματα,θα ήθελα πραγματικά να γίνει μια στατιστική μέτρηση ,για το πόσο συχνά επισκεπτονται η εργαζόμενοι τις lidl τον γιατρό τους,πιστέψτε με πολύ συχνά,δεν υπάρχει έπαινος επιβράβευση,για την εργασία σου ,είναι ευνοείτο για αυτούς ,σου δημιουργούν το συναίσθημα οτι σε πληρώνω για να το κάνεις,στο λένε κιόλας με την φράση τύπου
αυτό το μηνά σε αφήσαμε απλήρωτο ?υπάρχουν πολλά γεγονότα και υπάρχουν πολλοί που ξέρουν άλλα δεν μιλούν γιατί έχουν ανάγκη την
εργασία ,έχουν ανάγκη τα χρήματα..ο εννοώ νοεί τω .....
κυριαρχεί ο Φόβος στα καταστήματα,οι πωλητές δεν μιλάνε ,τα στελέχη ,έχουν την εξουσία και ο έχων εξουσία( δεν το λέω παρακάτω) .... δέρνει.
μια γενική εικόνα είναι πως δεν αξίζει δίνει μεγάλη σημασία στην εικόνα της η εταιρεία, και για αυτό η διαφημίσεις είναι πολύ συχνές ,
διαφήμιση είναι είπαμε την πληρώνουν αλίμονο...
σε αυτούς που θέλουν να εργαστούν ας ρωτήσουν πρώτα έναν υπάλληλο που εργάζεται ήδη και μετά να κάνουν την κίνηση...
  λιγότερα
ΜΗΔΕΝ
Κατά
ΠΟΛΛΑ

Άλλες αξιολογήσεις εργαζομένων για Lidl

Τραγικοί!!!!
Υποδιεθυντης (Πρώην Υπάλληλος) –  Κόρινθος, Πελοπόννησος30 Ιανουαρίου 2020
Τραγικοί!!! Όποιος έγραψε παραπάνω οποίος έφυγε ούτε από έξω δεν περναει Έχει απόλυτο δίκιο.. σε Απόσταση.. όλα μπορείς να τα πάλεψεις αλλά οι ρουφιάνοι οι γλειφτες κ οι αυλικοί των υποτιθέμενων προϊσταμένων δεν παλεύονται.. διευθύντριες που ήταν πωλητριες κ πηραν προαγωγή επειδή κάποιος ανώτερος τις γουσταρε Διευθύντρια που δεν ξέρει που να βάλει το στοκ ψυγείο κ το βαζει στην κατάψυξη.. κ αυτές μπορούν να σε προσβάλλουν να σε μειώσουν να σε απολύσουν... Καμία αξιοκρατία καμία αξιοπιστία μόνο ρουφιανιλικι κ πας μπροστά κ γίνεσαι σαν τα μούτρα τους!!! Thanks but no thanks!!! Έφυγα κ ηρέμησε το κεφαλάκι μου!!! Κ φυσικά ούτε ξαναπατήσα.
Ήταν αυτή η αξιολόγηση χρήσιμη;ΝαιΌχιΑναφορά
Συνέντευξη
Υποψήφιος/α εργαζόμενος/η (Πρώην Υπάλληλος) –  Σαλαμίνα, Αττική17 Ιανουαρίου 2020
Με αφορμή την πολύ πρόσφατη συνέντευξη που είχα σε κατάστημα του Lidl έχω να πω αρχικά ότι είμαι έξαλλος/η με το γεγονός ότι συνεχίζουν να "πατάνε" ανθρώπους που έχουν ανάγκη από εργασία και όχι από δουλία!
Συγκεκριμένα...Φτάνω στο κατάστημα όπου και περίμενα αρκετά μέχρι να βρουν το όνομά μου στο πρόγραμμα και απ'ότι είπαν, τους είχαν στείλει λίστα στην οποία εγώ δεν συμπεριλαμβανόμουν. Το προσπερνώ. Συνέντευξη από την υποδιευθύντρια και από μια πιτσιρίκα υπεύθυνη κάτι, η οποία παπαγάλιζε ό,τι της είχαν μάθει αναφορικά με την εταιρεία. Έκανε μπαμ πόσο άπειρη είναι, το πόσο με εκνευρίζουν άτομα που φαίνεται ότι δεν έχουν δουλέψει σκληρά στη ζωή τους και προσπαθούν να σε πείσουν ότι ειναι οκ να κουβαλάς και να ξεφορτώνεις σαν τον είλωτα ένα φορτηγό ΜΟΝΟΣ-Η ΣΟΥ. Χαζή ερώτηση: Τί ξερετε για την εταιρεία μας; Εκεί αρχίζει το νευρικό μου σύστημα να ταράζεται. Μιας και μένω σχετικά κοντά στο κατάστημα, υπέθεσε κιόλας ότι ψωνίζω και από εκεί, ότι παρακολουθώ την πορεία της εταιρείας κτλ κτλ. Φυσικά, γιατί αν δεν ενημερωθώ κάθε πρωί για το πώς πάει το LIdl, η μέρα μου δεν έχει κανένα νόημα. Αυτά ειπώθηκαν απ΄την ανεκδιήγητη υπεύθυνη κάτι, η οποία πάσχιζε να με πείσει για το πόσο γαμάτη είναι αυτή η εταιρεία απέναντι στο προσωπικό της. Πρέπει να είχα πάρει μια έκφραση λες και με πότιζαν λεμόνι. Στη συνέχεια παίρνει το λόγο η υποδιευθύντρια, οκ, πιο προσγειωμένη, μιας και φαντάζομαι ότι θα έχει χρειαστεί να εργασθεί εκεί μέσα. Μου παρουσιάζει την ρουτίνα της ημέρας. Απ'το πρωί μέχρι το βράδυ. Σε κάθε περιγραφή που έκανε, στεκόταν πάντα στο αν έχω κάποια παρατήρηση να κάνω. Και έκανα
  περισσότερα... φυσικά στο γεγονός ότι ένας άνθρωπος δεν μπορεί να ξεφορτώνει μόνος-η του-της το φορτηγό με τις παραλαβές και κυρίως μια γυναίκα που διατρέχει πολλούς κινδύνους απ΄το βάρος. Εκεί πολύ απλά είπα ότι δεν ρισκάρω να βλάψω την υγεία μου και αμέσως ταράχτηκαν προσπαθώντας να με πείσουν ότι γίνονται σεμινάρια για να διδάξουν στο προσωπικό τον σωστό τρόπο έγερσης ενός φορτίου και ουδέποτε δεν θα ρίσκαραν να πάθει κάποιος κακό. Χρησιμοποιούν λέει ειδικά παπούτσια και κάτι τέτοια. Ως γνώστης, τους είπα ότι το σώμα επιβαρύνεται απ'το βάρος ο,τι και να κανεις! Αυτό που δεν είπα είναι ότι πάνω στο φόρτο εργασίας, σιγά μην σκεφτείς να λυγίσεις γονατάκια για να σηκώσεις τη κούτα! Επιπλέον επιχείρημα;; Στη καθημερινότητά μας αναγκαζόμαστε να σηκώνουμε βάρη, μια μητέρα μπορεί να σηκώνει το παιδί της, πού είναι το πρόβλημα; Κάπου εκεί κατάλαβα περί τίνος πρόκειται και πολύ απλά τις άδειασα χωρίς να το περιμένουν απ'οτι φάνηκε και αποχώρησα.
Τέλος, η θέση αφορά μερική απασχόληση, 3 φορές / εβδομάδα. Βιοποριστικά αυτό δεν βοηθά κάποιον ο οποίος περιμένει να ζήσει δουλεύοντας. Σακάτεμα άνευ λόγου.
Όσοι έχετε την επιλογή κρατηθείτε μακριά και ως υποψήφιοι εργαζόμενοι(υπό αυτές τις συνθήκες) αλλά και ως πελάτες!
  λιγότερα
Ήταν αυτή η αξιολόγηση χρήσιμη;Ναι 12ΌχιΑναφορά
Κατοχυρωμένο προφίλ

Κάντε μια ερώτηση σχετικά με την εργασία ή τις συνεντεύξεις στην Lidl. Η κοινότητά μας είναι έτοιμη να απαντήσει.

3,3
Βασισμένο σε 5.894 αξιολογήσεις