Lidl Αξιολογήσεις Υπαλλήλων

Ελλάδα57 αξιολογήσεις
Βρέθηκαν 57 αξιολογήσεις που αντιστοιχούν στην αναζήτηση
Δείτε και τις 6.218 ανασκοπήσεις
Τρεχτε ερχεται ελεγχος!
Χαος χωρις αρχη και τελος..

Παντα οτι καινα γινει καταληγεις να τρεχεις ..

Ειτε λογω ελειψης προσωπικου

Ειτε λογω παραγωγικοτητας σε σχεση με τις εργατοωρες βασει τζιρου που σου επιτρεπει η εταιρια .

Το ολο συστημα ειναι φτιαγμενο για να λογοδοτεις συνεχως και να τρεχεις και να μη φτανεις .

Αξιοκρατια μηδεν

Ανωφελες προσληψεις και απολυσεις
Στύρα καί αλαζονική συμπεριφορά
Ποτέ δεν συμβαδίζουν όλα όσα αναφέρονται γραφτά για την κουλτούρα τής εταιρείας, με αυτά που συμβαίνουν στην πράξη
Χρήματα στην ώρα τους
Κατά
Βάρβαρο καί απρόσωπο περιβάλλον εργασίας
4,0
Παραγωγικό εργασιακό περιβάλλον με δυνατότητες εργασιακής ανέλιξης.
Γρήγοροι ρυθμοίί εργασίας κάτω από έντονη πίεση. Πολύ καλές αποδοχές και ευχάριστο εργασιακό περιβάλλον.Καθημερινή συναναστροφή με ανθρώπους διαφόρων ηλικιών που προάγουν την ανταλλαγή απόψεων και τη δημιουργία διαπροσωπικών σχέσεων.
Άμα δεν θες προσωπική ζωή είσαι στο σωστο μέρος
Το να κάθεσαι σαν στέλεχος πάνω από 10 ώρες θεωρείτε υποχρέωση εφ όσον χρειαστεί ...το κακό είναι ότι χρειάζεται πολλές φορές ..είχα δεχτεί εμεσες απειλές ότι θα κινδύνευε η θέση μου αν ζητούσα να δουλεύω ανθρώπινες ώρες ...τότε έκανα την πάπια και συνέχιζα (μεγάλο λάθος ) .στην τελική αναρωτιέμαι πολλές φορές γιατί καθόμουν τόσο καιρό σε αυτήν την εταιρεία και δεν έφυγα ποιο νωρίς (10χρονια )..στα στέλεχοι ισχύει hire and fire όπως στην Αμερική ,το πρωί είσαι εκεί και το απόγευμα ψάχνεις για νέα δουλειά ..βαρέθηκα να βλέπω συναδέλφους να φεύγουν και να αναρωτιέμαι ποτέ θα είναι η σειρά η δικιά μου ,γιαυτο και έφυγα από μόνος .βέβαια κάτω από το φάσμα της κρίσης δεν νομίζω ότι είναι η μόνη εταιρεία που λειτουργεί έτσι ..συνάδελφοι που το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να επιρρίπτουν την ευθύνη ο ένας στον άλλον ..»μακριά από εμάς και ας είναι όπου θέλει το σφάλμα «..βέβαια αυτό έχει και να κάνει με τον φόβο της απολησης που πάντα ήταν στο μυαλό μας (χωρισ Κανένα συγκεκριμένο λόγο )..πολλες διαδικασίες οι οποίες στην ουσία αντί να κάνουν την δουλειά πιο εύκολη την κάνουν ποιο πολύπλοκη ...ασε που βαριέσαι να συμπλημωνεις χαρτιά για τις διαδικασιες ..να πω και ένα καλό :ο μισθός τότε ήταν αρκετά πάνω από τον μέσο όρο της αγοράς (γιαυτο και καθόμουν εκεί )...εξέλιξη συνήθως μόνο αν είσαι στις πωλήσεις ,οι υπόλοιποι έμεναν στάσιμοι(εξετάσεις επιβεβαιώνουν τον κανόνα )..επίσης υπήρχαν αρκετες εκπαιδεύσεις και σεμινάρια ..
Μισθος
Κατά
Ώρες εργασίες, άνθρωπο είναι μόνο νούμερα
ΜΗ Αξιοκρατική Εταιρεία
Καλησπέρα σε όλους τους αναγνώστες
θα ήθελα να ανεφερθω και εγώ σε αυτό το κομμάτι αξιολογήσεις διότι έχω μια εμπειρία 9 ετών με καλές και κακές αναμνήσεις .

Η εταιρεία σαν Μοντέλο, Αρχές,Θεσμούς ,είναι σούπερ για τα μαθησιακά δεδομένα και αναφέρομαι έτσι γιατί θέλω να πω πως υπάρχουν και διδάσκονται στα χαρτιά μόνο ,στην πράξη απέχει, το πρότυπο Μοντέλο ερχόμενο από την Γερμανία σε όλη την Ευρώπη είναι σωστό ,όμως υπάρχει ένα μεγάλο ΑΛΛΑ..

Σε κάθε χωρά υπάρξεις της εταιρείας υπάρχει μια διοίκηση,με πρόεδρο αντιπρόεδρο και ούτω καθεξής..η κάθε χωρά λειτουργεί και είναι Ανεξάρτητη ως προς την Διοίκηση,ομως θα πρέπει να λειτουργεί βάση του υιοθετημένου μοντέλου Γερμανίας.

Εδω αρχίζει να χαλάει λίγο έως πολύ θα έλεγα η νοοτροπία του Ελληνα στο να ασκεί διοίκηση και αυτό το έχω καταλάβει τα τελευταία 3 χρονιά,δούλεψα και συνεργάστηκα με πολλούς προισταμενους ,υφισταμένους ,γραφεία,σαφώς και υπάρχουν αξιόλογοι και άτομα που ήταν καταξιωμένα άλλα δεν είναι άλλο πια γιατί όμως ?

η τρέχων διοίκηση τα τελαιυταια 3 χρονιά είναι για τα κλάματα εδώ αρχίζουν και φαίνονται,πολύ αισθητά η νέα διοικητική γραμμη της εταιρείας,που την καταλαβαινουν μόνο όση εργάζονται,

Κυρίαρχη η πολίτικη του θα σε πατήσω για να πάω μπροστά εγώ,

θα σε απολυσω γιατί εχω τους λογούς μου και φυσικά με ευνοούν,η το αντιθετο θα προσλάβω αυτόν που θέλω γιατί έχω πάλι τους λόγους μου , αυτό το θέμα είναι πολύ έντονο και αυτό έγινε και γίνετε πολύ έντονα από μια χρονιά όπου οι προϊστάμενοι όπου διοικούν,είναι από τα ίδια μεροι και εύλογο και επόμενο είναι να έχουν γνωστούς ,φίλους,συγγενής και πάει παραπέρα
 - περισσότερα...
ΜΗΔΕΝ
Κατά
ΠΟΛΛΑ
περιβαλλον φιλικο με κουζινα και χωρο αναπαυσης προσωπικου
Πολυ καλες αποδοχες βελτιστο κλιμα εργασιας οι παροχες εξαιρετικες με ιδιωτικη ασφαλεια ζωης .μια τυπικη μερα ειναι αγχωτικη με αρκετη σωματικη κουραση αλλα με πολυ συναδελφικοτητα
αποδοχες παροχες
Κατά
βαρος χρονομετρηση
Καλο εργασιακό περιβάλλον
Είναι μια σοβαρή και σωστή εταιρεία ,με προοπτικές εξέλιξης .
Κουπόνια για αγορές στα super market lidl
Κατά
Όχι σταθερό ωράριο
Πιεστικό περιβάλλον με συνεχείς επιπλήξεις
Πολυ πιεση, οι παλιοι φερονται πολυ ασχημα στους νεους. Ανίκανοι διευθυντές που μολις δουν πτυχιούχο φοβούνται κ πεφτουν να τον φανε. Αδικίες συνεχώς κ δεν βρίσκεις το δικιο σου.
Χρηματα
Κατά
Πιεση, υψηλές απαιτήσεις
Βαρια δουλεια,πολλες ωρες
-Χωρις προοπτικες για εξελιξη
-Λογο της μεγαλης παραγωγικοτητας και των λιγων ατομων,οι ωρες εργασιας ειναι υπερβολικα πολλες για το συγκεκριμενο ποστο

-Ως προς το περιβαλλον εργασιας,υπαρχει συνενοηση,καλη διαθεση για βοηθεια
ΔΩΡΟΕΠΙΤΑΓΕΣ-ΚΟΥΠΟΝΙΑ
Κατά
ΜΕΙΩΣΗ ΜΙΣΘΟΥ
Στην χαλεπα εξαιρετικες συνθηκες
Στο καταστημα της χαλεπας οι συνθηκες εργασιας ηταν αψογες..Στο καταστημα των μουρνιων ηταν απαραδεκτες.
ΣΤΗΝ ΧΑΛΕΠΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΜΕ ΙΚΑΝΟΤΑΤΟ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ
Κατά
ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΕΝΤΟΝΗ ΚΟΥΡΑΣΗ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ
σκληρη εργασια απιστευτη πιεση-ανοργανωτοι
7 Χρονια σε μια δουλεια, που λογο οικονομικων προβληματων ανεχομαι και αντεχω.Ζητανε το ακατορθωτο, να καθαριζεις μεσα σε 2-2,30 ωρες ενα καταστημα 700τμ και βαλε + αποθηκη αλλα 700τμ γραφεια + τουαλετες + παρκινγκ 4.000τμ .Με σπασμενες μπυρες, μελια κρασια και οτι αλλο μπορει να λερωσει σε ενα σουπερ μαρκετ.
Μου εχει ζητηθει αρκετες φορες να χτυπησω καρτα και να συνεχισω την εργασια μου απο απαραδεκτους προισταμενους.Ευτυχως τα τελευταια χρονια ''ξυπνησα'' και τους το κοψα.Τωρα αν δεν προλαβω και ''καιγονται'' μου κανουνε ''χαρη'' και μου δινουνε 20 λεπτα υπερωρια για να τους καθαρισω!!!Διαφορετικα ουρλιαζουνε να φυγω. Ολοι οι ακριβοπληρωμενοι [διευθυντης -προισταμενοι]κανουνε ατελειωτες υπερωριες χωρις κανενα προβλημα. ""Ακριβοι στο πιτουρο και φθηνοι στο αλευρι". Βεβαια οταν περιμενουμε 'επισκεψεις' ξαφνικα ειμαι υποχρεωμενη απο 2ωρη να γινω και 5ωρη για να καθαρισω και την παραμικρη γωνια μαζι με τα συνεργεια καθαρισμου.ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ!!!! ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ!!!
μισθος στην ωρα του, καρτα μμμ
Κατά
σκληρη εργασια, πιεση, εκμεταλευση.
Great Company
Great Business Concept, Great Colleagues and good Products)
Απαιτητικό περιβάλλον εργασίας
Θετικά:Οργάνωση,ευελιξία,τυπικοί στις πληρωμές.
Αρνητικά:Απασχολεί μόνο 4ωρους και 3ωρους κατα βάση,τρομερές απαιτήσεις για παραγωγικότητα και κόψιμο των υπερωριών για να επιτευχθούν οι στόχοι.Στα μείον και η συμπεριφορά των προισταμένων και επιθεωρητών που ποτέ δεν στηρίζουν τους ανθρώπους που βγάζουν όλη την δουλεια και πολλές φορές με πολύ χαμηλού επιπέδου συμπεριφορες!
Οι θέσεις δεν απαιτούν μόνο δεξιότητες/ικανότητες αλλά γερό στομάχι, νου που να ξεχνάει και καρδιά που να μην αγχώνεται.
Θα είμαι δίκαιος και αντικειμενικός διότι θέλω και εμένα να με αξιολογούν δίκαια και αντικειμενικά οι άλλοι.

Αρχίζοντας από τα θετικά, η Lidl είναι μεγάλο σχολείο. Αν το καθετί στη ζωή αλλά κυρίως στον επαγγελματικό χώρο δε το βλέπεις καθημερινά ως μάθημα, απλά έχεις μείνει πίσω. Δεν προοδεύεις, απλά κοιτάς τους άλλους να σε προσπερνάνε. Η Lidl ώς πολυεθνική έχει τρομερά συστήματα διαχείρισης και οργάνωσης προϊόντων, εργασιών, προσωπικού κ.τ.λ. Κινείται απίστευτα γρήγορα σε όλα και πρέπει να τρέχεις να την προλάβεις. Ένα κατάστημα έχει τεράστιες ευθύνες, αλλά μέσα από αυτές γίνεσαι ακόμα καλύτερος. Αναπτύσσεσαι επαγγελματικά, ουσιαστικά αναπτύσσεις επιπλέον δεξιότητες, μαθαίνεις να σκέφτεσαι καλύτερα και γρηγορότερα. (Αυτό γιατί μερικοί νομίζουν ότι μόνο όταν ανεβαίνεις ώς θέση, μόνο τότε αναπτύσσεσαι επαγγελματικά.) - Απολαμβάνεις συνεχή τρομερή εκπαίδευση, και ένα όντως σύγχρονο περιβάλλον (βέβαια εξαρτάται από το κατάστημα που θα είσαι, ή αν είσαι στα κετρικά. ΑΥΤΟ είναι το πιο σημαντικό.) Σου προσφέρουν όλο τον απαραίτητο εξοπλισμό για να εργαστείς και οι αποδοχές είναι πάντοτε στην ώρα τους. Κάποιοι άνθρωποι που είναι σωστοί και σώφρονες περιλαμβανομένου και αυτών που είναι σε μεγάλες διοικητικές θέσεις, ξέρουν να ξεχωρίζουν πραγματικά την ειλικρίνεια, την αλήθεια και την εργατικότητα, τους ανθρώπους. Αλλά αυτό δεν αρκεί... Θέλω να είμαι δίκαιος το λέω ξανά. Όλα αυτά ισχύουν. Η εταιρία είναι απίθανη σε αυτά. Άλλοι παράγοντες την χαλάνε.

Το πιο ευχάριστο κομμάτι της εργασίας πάντα ήταν η εκπαίδευση των συναδέλφων που είχαν πρόθυμο πνεύμα να μάθουν και όχι να του την
 - περισσότερα...
Μεγάλο Σχολείο
Κατά
Μερικοί ψεύτικοι άνθρωποι
Αυστηρο-ενταση
Πολυ ενταση και πανικοσ.Εμαθα να συνεργαζομαι με πολλους ανθρωπουσ.Πολυ καλο μανατζμεντ.
4,0
It was a chill place as my colleagues helped me out to understand the basics that required for the job
I had to carry all the time, but that wasnt a problem. My colleagues was very helpful and motivated. I used to work there part time as I was still student.
Free lunches
Κατά
Long hours
πιεστικο περιβαλλον
καλος μισθος οσον αφορα μονο στους παλιους συμβασιουχους. με τις νεες συμβασεις περνεις 3 κ 60 οσα και στος υπολοιπες εταιριες δηλαδη. πολυ απαιτητικοι και παραλογοι.δεν υπάρχει κλιμα συνεργασιας και συναδελφικοτητας. κοιτανε μονο το κέρδος και καμια φορα και εις βαρος του πελατη.το μονο καλο παρεχει καρτες μετακινησης
καρτες μετακινησης
Κατά
αγχωτικο περιβαλλον
Πιεση..πιεση...νουμερα...
Πολυ πιεστικο εως εξοντωτικο περιβαλλον εργασιας. Αγενοις, αγχωμενοι, ανικανοι να διοικησουν , να εμπνευσουν, να οργανωσουν την βαρδια οταν παροντες, να εκπαιδευσουν, αδικοι διευθυντες καταστηματων. Υπευθυνοι πωλησεων μιλανε μονο με τον διευθυντη και δεν μπορουν να πιασουν το κλιμα του καταστηματος. Αν εχεις το θαρρος της γνωμης σου, εντοπιζεις παρανομιες, κακοδιαχειρησεις, υγειονομικες παραβασεις, κανεις με την αποδοση σου τον προισταμενο σου να φαινεται λιγος...εφυγες...το πιο αστειο και γελοιο κομματι ηταν οτι ενω σου ζητουσαν υψηλα νουμερα παραγωγικοτητας και υπηρχαν μερες που θα σου ελεγαν κλεισε και ασε το μαγαζι χαλια για να πιασεις το νουμερο...οταν θα ειχαν πληροφοριες οτι θα ειχαν επισκεψεις απο ανωτερους...κατσε υπερωριες!!! Τις οποιες μετα βεβαια η ομαδα θα σκιζοταν στην πιεση για να καλυφθουν...παντα ειχα την απορια για τις προγραμματισμενες επισκεψεις ανωτερων στελεχων...γιατι αραγε δεν πανε ποτε απροειδοποιητα στα μαγαζια για να δουν τι πραγματικα γινεται...lidl...ποιοτητα και ταλαιπωρια ...και για τον εργαζομενο και για τον πελατη...θα με ρωτησετε...δεν εχει τιποτα θετικο? Μηπως απλα εισαι πικραμενος? Εχει..εγρηγορση, δυναμικη, πρεπει να εχεις,κοφτερο μυαλο, μπορεις παρα την πιεση αν εισαι κοινωνικος να φτιαξεις καλες σχεσεις με τους πελατες και να σε ψαχνουν μετα, μεγαλο σχολειο γενικα αλλα παντα θα μου μεινει η απορια...ειναι τοσο μεγαλη εταιρεια με συστηματα πρωτοποριακα και γραπτες εταιρικες αξιες...αλλα το χανουν στην εφαρμογη..κριμα και πεταγα...το καλυτερο οι απολαβες και το πενθημερο αλλα δυστυχως αλλαζουν και αυτα...θα ακολουθησει την υπολοιπη αγορα...το - περισσότερα...
Productive and easy going environment
Nice and hardworking people that I gained a lot of experience of
Never sick
Αρκετά ευχαριστημένη
Αρκετά ευχαριστημένη σαν εποχιακή.
Στα συν η αξιοκρατία ο σεβασμός η ευγένεια από όλους στελέχη και συνεργάτες.

Ο μισθός παραπάνω από τα υπόλοιπα σούπερ πάντα στην ώρα του.

Στα μείον το φόρτο εργασίας αλλά υπάρχει παντού

Τα συστήματα τους φοβερά πλήρης οργάνωση.

Ανεβαίνεις σχετικά εύκολα σε αντίθεση με άλλη μεγαλη αλυσίδα του Βελγίου που για να γίνεις στέλεχος πρέπει να είσαι κουμπάρος η γνωστός ή βύσμα.
Μισθός
Κατά
Κωδικοί απομνημόνευση
Τμήματα της εταιρείας με πολύ μεγάλη ευθύνη και μηδενική εταιρική υποστηριξη
Με εξαίρεση το κάθε αυτό πόσο της μισθοδοσίας η εταιρεία γενικά ζητά να εργάζεται για 5 άτομα και να πληρώνεσαι για 1,5 σε σχέση με υπόλοιπη αγορά εργασίας.
Κατά
Μηδενική προσωπική ζωή
Κατοχυρωμένο προφίλ
Κάντε μια ερώτηση σχετικά με την εργασία ή τις συνεντεύξεις στην Lidl. Η κοινότητά μας είναι έτοιμη να απαντήσει.
3,3
Βασισμένο σε 6.218 αξιολογήσεις