Marks and Spencer

Marks and Spencer Αξιολογήσεις Υπαλλήλων

Ελλάδα16 αξιολογήσεις
Βρέθηκαν 16 αξιολογήσεις που αντιστοιχούν στην αναζήτηση
Δείτε και τις 6.436 ανασκοπήσεις
Ευχάριστο περιβάλλον με συνεχή εκπαίδευση, ομαδικό πνεύμα και καλές ώρες εργασίας.

Σημαντικά μειονεκτήματα είναι τα εξής:

Σε ώρες αιχμής ο αριθμός υπάλληλων δεν ανταποκρίνεται στις ανάγκες του χώρου. Και πρόκειται για δουλειά με πεντάμηνη σύμβαση σε πολύ μεγάλο ποσοστό των προσλήψεων.
Αναφέρομαι στα Mark's της Καβάλας. Τα άτομα είναι λίγα, όχι αντίστοιχα των τετραγωνικών του πολυκαταστήματος. Οι υπεύθυνες (πλην μίας) καθώς και οι ευνοούμενές τους σε ένα μόνιμο διάλειμμα. Η "εκπαιδεύτρια" σε "εκπαιδεύει" κάνοντας σου γυμνάσια, προσβάλλοντας και μειώνοντας τον νέο της υφιστάμενο. Οι διοίκηση (τοπική και κεντρική) εθελοτυφλεί.

προβάλλοντας σε και και
Κατά
Διακρίσεις, κακή συμπεριφορά προϊσταμένων, bullying
Η κριτική αφορά το κατάστημα της Καβάλας. Οι αξιολογήσεις που γίνονται στο εν λόγω κατάστημα αποτελούν καθαρά προϊόν μυθοπλασίας των προϊσταμένων και ουδεμία σχέση έχουν με την πραγματικότητα. Σε περίπτωση που ο νέος υπάλληλος δεν ενταχθεί στην κλίκα "κατινιάς" του καταστήματος φεύγει με συνοπτικές διαδικασίες έπειτα από υποδείξεις των προϊσταμένων (Κ.) και της διευθύντριας. Η εταιρία δε φαίνεται να ενδιαφέρεται για τους εργαζομένους της. Μιλώντας από προσωπική εμπειρία η ίδια η προϊσταμένη που μου ανατέθηκε μαζί με την υποτιθέμενη εκπαιδεύτρια με αποκάλεσε "ξυνομ....α" μέσα στο γραφείο της διοίκησης. Η εταιρία και η διεύθυνση δεν κάνανε τίποτα για αυτό. Επιτρέπουν τον ψυχολογικό πόλεμο που ασκείται σε κάθε νέο παιδί που προσπαθεί να βγάλει ένα χαρτζιλίκι. Όχι μισθό, χαρτζιλίκι. Είναι ντροπή.
-Πρότυπο ευρωπαικης εκπαίδευσης και κουλτούρας που απέχει χιλιόμετρρα από τον κακό ερασιτεχνικό τρόπο της ελληνικής νοοτροπίας που επικρατεί γυρω μας
-τηρείται το ωράριο στο ακέραιο , Ούτε λεπτό παραπάνω και Κάθε υπερωρία πληρώνεται βάση νόμου επακριβώς . Πολύ σημαντικό

-Ωραίο περιβάλλον εργασίας

-10 λεπτό διαλλειμα ακόμα και στο 4ωρο

Κατά

-Ελάχιστα χρήματα για την κούραση την ορθοστασία και το βάρος που σηκώνεις στις αποθήκες κατά την παραλαβή αλλά και άλλες μέρες , εκτίθεσαι σε μικρόβια, έπαθα μόλυνση στο δέρμα την οποία ακόμα την καταπολεμώ

-Κοροϊδία σχετικά με το μπόνους υπαλλήλων . Μπόνους το οποίο κέρδισα και μου ανήκει από Ιανουάριο και Φεβρουάριο δεν μου το δώσανε με την πρόφαση ότι η πολιτική της εταιρείας για όσους φεύγουν (έληξε η σύμβαση ορισμένου χρόνου τον Μάρτιο!!) είναι να μην το δίνουν....

μιλάμε για 2 μήνες νωρίτερα .

Το θεωρώ εμπαιγμό του υπαλλήλου όταν επί καιρό τον διαβεβαιώνεις πως θα πάρεις το μπόνους σου. Όλοι οι άλλοι το πήραν

-Δεν υπάρχει προοπτική μεγάλης εξέλιξης και κυρίως

Δεν υπάρχει ελπίδα αύξησης του πενιχρού μισθού.

Ξεκινάς τόσο χαμηλά που δεν υπάρχει ελπίδα να φτάσεις ποτέ στο ελάχιστο ποσό αξιοπρέπειας διαβίωσης σου.

Όποτε χαμένος χρόνος και κόπος

Η εταιρία ανταμείβει μόνο τους παλιούς υπαλλήλους δεν την ενδιαφέρουν οι καινούργιοι γιαυτο φεύγουν τα παιδιά κάθε μήνα

Δεν το προτείνω
Τρέχουν τα μαγαζια με λίγα άτομα και η διοίκηση το ξερει αλλα δεν προσλαμβάνει λογω οικονομιας
Κανενα
Κατά
Ολα
Από εμπειρία 2 μηνών σε κατάστημα της Αθήνας δεν σε εκπαιδεύουν, κοροϊδεύουν. Αλλιώς τα παρουσιάζουν στην συνέντευξη κι αλλιώς είναι η πραγματικότητα. Σου κάνουν μια τυπική ξενάγηση στους ορόφους την 1η μέρα και μετά σε παρατούν. Στην ουσία σε έχουν για τα σκουπίδια τους, σπάνια σε βάζουν πρωινή βάρδια, οι συνάδελφοι κρύβονται για το δικό σου διάλειμμα, καμία οργάνωση γενικά ούτε συναδελφικότητα, αχρείαστο το πιστοποιητικό υγείας που σου ζητούν, αγένεια, πηγαδάκια, σχολιασμοί, δεν τελειώνεις την βάρδια στις 21:00 αλλά 21:30. Σου φορτώνουν το ατέλειωτο δίπλωμα των ρούχων από όλους τους ορόφους και στην ουσία δεν ασχολείσαι με το πόστο σου ούτε με τους πελάτες. Χάλια εργασιακό περιβάλλον, προσβλητικοί υπεύθυνοι και αγενείς. Μόνο πώληση δεν κάνεις. Χάσιμο ποιοτικού χρόνου εργασίας.
4,0
Αξιοπρεπές και σχεδόν ιδανικό περιβάλλον εργασίας, κανονικά ωράρια, πνεύμα συνεργασίας με συναδέλφυς και ανωτέρους.
Ευχάριστο και δεκτικό περιβάλλον, εξαιρετικά επίπεδα ομαδικότητας μέχρι να περάσει καιρός και να σε θάβουν όλες τους εκτός από τις υπεύθυνες οι οποίες εργάζονται στο ακέραιο και είναι αξίες.
Δυστυχώς όλες οι παλιές πωλήτριες στήνουν πηγαδάκια πολλές φορές σε μέρη που δεν τις πιάνουν οι κάμερες.

Εξαιρετικά σημαντικό η εκπαίδευση που μου παρείχαν καθ όλη τη διάρκεια της εργασίας μου.

Ευχαριστώ πολύ την λογίστρια Στεφανία και την υπεύθυνη μου Πωλίνα που μου έμαθαν τόσα πολλά τόσο στο χώρο της ένδυσης γενικότερα όσο και στο ταμείο .
Εξαιρετικό περιβάλλον με τους συνεργάτες και τους προϊσταμένους. Τυπική εταιρία σε όλα της τα καθήκοντα.
Ψεύτικες και άδικες αξιολογήσεις που γίνονται κάθε εξάμηνο ,οι οποίες βασίζονται μόνο στο αν ανηκεις στην κλίκα που διοικεί το συγκεκριμένο κατάστημα. Ψυχολογικός πόλεμος από την διοίκηση του καταστήματος π.χ. ποτέ δεν φεύγεις στην ώρα σου γιατί τρώνε πιτογυρα και κουτσομπολευουν τον κάθε εργαζόμενο στο γραφείο . Για τούς ίδιους λόγους σε αφήνουν μόνο σου σε δύο ορόφους να είσαι και στο ταμείο και εξυπηρέτηση και δοκιμαστηριο και αν κάνεις το λάθος να τους ενοχλήσεις στο γραφείο γιατί χρειάζεται βοή θα σου φερθούν με προσβλητικό τρόπο . Μπροστά σου δείχνουν ότι αναγνωρίζουν την αξία σου και δήθεν πως σε συμπονουν αλλά πίσω από την πλάτη σου σε μειώνουν για να μπορέσουν να σώσουν την καρέκλα τους. Βέβαια όλα αυτά δεν τηρούν τα πρότυπα της εταιρείας για αυτό και όταν μέλη της εταιρείας επισκέπτονται το κατάστημα συμπεριφέρονται τελείως διαφορετικά,δηλ.συμφωνα με τα στάνταρ της εταιρείας.
Καλός μισθος
Κατά
Απαράδεκτη συμπεριφορα
Den dinoun kammia simasia sto ergatiko dinamiko.Proslamvanoun eukairiaka atoma gia ergasia.To 70% ton neoproslifthenton den kanei tipota me apotelesma to 30% na kanei oli ton douleia.Otan teleioname tin vardia mas mas epsaxnan tis tsantes min tixon klevame tipota
Vouchers
Κατά
Argi exelixi
4,0
Ένα μαγαζί με πολλή δουλειά και τρέξιμο αλλά πολύ ωραίες συνθήκες εργασίας έτσι ώστε να περνάει η μέρα ευχάριστα..
Σε αυτό το κατάστημα έμαθα πως είναι η θέση της πωλήτριας πώς να εξυπηρετώ τον κόσμο πως να τακτοποιώ το μαγαζί και τα δοκιμαστήρια σε γρήγορο χρόνο πέρασα από όλα τα πόστα πωλήσεις γυναικείο αντρικό παιδικό εσώρουχα ήτανε μία πολύ ωραία και αξέχαστη εμπειρία
4,0
Καθημερινη παρακολουθηση πωλησεων και τροπους προς αυξηση τους.Εκπαιδευση και παρακολουθση προοδων προσωπικου.Τακτικων αλλαγων επμπορευματων στον οροφο αναλογα με τις αναγκες του καταστηματος.
8ωρη 5ημερη εργασια οικογενειακο περιβαλον
Ready to answer questions and find items for customers, giving advice and information, keeping the stock in the shop looking its best, and handling payment for customers' purchases.
Όχι μεγάλες αποδοχές αν κ η εργασία ήταν ευχάριστη.
Είχε πολύ καλή διευθύντρια και μας κάναν κ σεμινάρια εξυπηρέτησης πελατών
Ευχάριστο περιβαλλον
Κατά
Όχι εκπτώσεις στους εργαζόμενους
Πολυ καλη συνεργασια με προοπτική και ευελικτο ωραριο σταθερο μισθο
σταθεροτητα
Δείτε περισσότερες αξιολογήσεις για την εταιρεία Marks and Spencer