The Mart Αξιολογήσεις Υπαλλήλων

Ελλάδα8 αξιολογήσεις
Βρέθηκαν 8 αξιολογήσεις που αντιστοιχούν στην αναζήτηση
Δείτε και τις 11 ανασκοπήσεις
Ακόμα μία εταιρία που η πολιτική της είναι να κάνει προσλήψεις με συμβάσεις τετράωρης απασχόλησης. Ο μισθός δεν επαρκεί για τις βασικές ανάγκες, και οι κυλιόμενες βάρδιες καθιστούν αδύνατη την παράλληλη απασχόληση σε δεύτερη εργασία. Συνεπώς, μην μπαίνετε στον κόπο να ασχοληθείτε, καθώς προοπτικές εξέλιξης δεν υπάρχουν για κάτι καλύτερο.

Παρόλα αυτά, θα πρέπει να τονίσω ότι δούλεψα με αξιόλογους ανθρώπους και η συμπεριφορά της διοίκησης ήταν μέσα σε λογικά πλαίσια.
Μισθός στην ώρα του
Κατά
Πολύ χαμηλός μισθός, δεν υπάρχουν προοπτικές εξέλιξης
Eξωτερικές πωλήσεις εργάστηκα στην εταιρία και ενώ όλα ξεκίνησαν καλά στην πορεία στράβωσαν.Πήρα την θέση μέσω γνωστού όπως και οι περισσότεροι εκεί μέσα (αυτά περι αξιολογήσεων βιογραφικών μην τα ακούτε καν είναι ας το πούμε τυπικά) ξεκίνησα με όρεξη και ζήλο διαπίστωσα όμως πως οι υπεύθυνοι στα γραφεία τους δεν έχουν την παραμικρή σχέση με την αγορά του HORECA και τι αυτή χρειάζεται.
Στόχοι το λιγότερο άπιαστοι,πίεση,ειρωνεία σε καθημερινή βάση εκ μέρους του Διευθυντή πωλήσεων ο οποίος στερείται βασικών δεξιοτήτων την στιγμή που θεωρεί τον εαυτό του κάτι σαν γκουρού των πωλήσεων!

Η εταιρία έχει τίμιους εργαζομένους όμως πάρα πολύ κακή ηγεσία,οι άνθρωποι σε θέσεις κλειδιά είναι το λιγότερο ανεπαρκείς και παρά τα ψεύτικα χαμόγελα και την προσποιητή ευγένεια στερούνται ήθους και ικανοτήτων.

Το ''πακέτο'' που σου υπόσχονται αρχικά δεν το παίρνεις ποτέ καθώς υπάρχουν εργαζόμενοι πολλών ταχυτήτων.Οι συνάδερφοι (με κάποιες εξαιρέσεις) πρόθυμοι να βοηθήσουν δυστυχώς όμως η ηγεσία εκτός τόπου και χρόνου χωρίς διάθεση συνεργασίας και ευελιξίας.

Κάτι που μου κανε μεγάλη εντύπωση η συγγένεια πολλών εργαζομένων μεταξύ τους!
κανένα
Κατά
κλίκες
Η αξιολόγηση μου αφορά το κατάστημα της Λάρισας όπου και εργάζομαι μέχρι σήμερα (για λίγο ακόμα ελπίζω).
Κατα έναν περίεργο τρόπο υπάρχει μια γενικότερη συγγένεια στο κατάστημα,κουμπάροι,ξαδέρφια,θείοι κλπ κάποιος που δεν γνωρίζει θα μιλήσει για κλίκες εδώ όμως έχουμε συγγενικούς δεσμούς!!!

Εδώ και 2 χρόνια κόσμος που βάζει πλάτη στην εταιρία πάει κι έρχεται,αυτοί που γλύφουν την διεύθυνση (αναβαθμίστηκε προσφάτως μάλιστα μιας και εργάστηκε πολύ σκληρά στην επιβράβευση της ρουφιανιάς) απολαμβάνουν πλήρους ασυλίας μιλάμε για διαλείμματα άνω της 1 ώρας!!! για καφέ,τσιγάρο και κους κους.

Σε κάθε τμήμα υπάρχει ένα κορόιδο που δουλεύει φιλότιμα για 5,σε αυτό το 1 άτομο του την λένε κι απο πάνω,μιλάμε για καταστάσεις σουρεάλ.

Η αξιοκρατία είναι ανέκδοτο στο κατάστημα,τον τελευταίο χρόνο έφυγαν άνθρωποι εργατικοί που κάναν υπομονή και δουλεύαν χωρίς να παραπονιούνται και μονιμοποιήθηκαν άνθρωποι που δεν δίσταζαν ανα πάσα ώρα και στιγμή να χτυπήσουν την πόρτα της Διεύθυνσης απλά και μόνο για να ρουφιανέψουν καθώς έτυχε να ναι και γνωστοί απο παλιά!!!

Ψυχολογική βία,ψεύτικα χαμόγελα και δήθεν επιβραβεύσεις απο πλευράς ηγεσίας,ωράρια απάλευτα και γενικά μια αίσθηση πως είτε ανήκεις στους εκλεκτούς που λιβανίζουν την διεύθυνση (μπροστά τους,απο πίσω μπορείς να την θάβεις όσο θές) είτε είσαι αναλώσιμος και απλά περιμένεις την απόλυση σου.
πληρωμή στην ώρα της
Κατά
ρουφιάνοι, αναξιοκρατία, κουτσομπολιό, τεμπέληδες
Μιλάμε για μία τραγική περίπτωση από 1 ανίκανο (σε θέματα management) χωριάτη που το έχει κάνει "τσιφλίκι" του επειδή ο ίδιος ως υποδιευθυντής προάχθηκε στην θέση κωλογλείφοντας τον εμπορικό διευθυντή επί σειρά ετών!! Ο ίδιος απειλεί συστηματικά επειδή δεν είναι σε θέση να διορθώσει τα πραγματικά προβλήματα που υπάρχουν λόγω "κλίκας". Στο κατάστημα Ιωαννίνων υπάρχει η λογική "όποιος είναι στην κλίκα - και με γλείφει- δεν έχει πρόβλημα ακόμα και αν είναι κακός στην δουλεία του". Ο νέος διευθυντής απλά μπήκε στην κλίκα του υποδιευθυντή, και από τα κεντρικά είναι σαν να μην βλέπουν τι συμβαίνει πραγματικά. Κάποιο στέλεχος πωλήσεων πήγε να τα αλλάξει αυτά και να αναδείξει τα προβλήματα και τον έδιωξαν!!! Το περιβάλλον είναι μόνο για γλείφτες και ρουφιάνους που κατηγορούν άδικα τους άλλους για να το παίζουν καλοί!! Αν έχετε αξιοπρέπεια, μείνετε μακριά!!!
Ευχάριστοι συνάδελφοι , οχι τόσο άξιος διευθυντής.
Σχεδόν καλό εισόδημα για εργασία 4ωρου
Κατά
Πολλές συμβάσεις μερικής απασχόλησης με συνεχείς ανανεώσεις
Το γλυψιμο και η ρουφιανιά είναι τα μόνα εργαλεία που χρειάζεται κάποιος να εργαστεί σε αυτή την εταιρεία.
Αν μπεις με λογική εργάζομαι το ωράριο μου,είμαι οκ στο ταμείο μου,διεκπαιρεωνω με ταχύτητα,ευγένεια και συνέπεια τους πελάτες είσαι εξαρχής ανεπαρκής!!!

Οι υποδείξεις αστείες στα όρια προσβολής που σε θίγουν σαν άνθρωπο και σαν προσωπικότητα (πχ σου το έχω επισημάνει πολλές φορές,μάλλον κάποιο πρόβλημα θα υπάρχει με την νοημοσύνη σου) μα δεν μου είπατε κάτι η ευγενική απάντηση σου "είδες που έχεις πρόβλημα αντίληψης" η απόκριση!

Πίεση και προσβολές καθημερινά (αφού δεν κάνει κάποιος γιατί δεν απολύεται άμεσα και περιμένει η Διεύθυνση την επιστροφή των αδειούχων του καλοκαιριού);

Εδώ είναι και το κλειδί της ιστορίας,σε παίρνουν απλά να καλύψουν εποχικές άδειες μονίμου προσωπικού αλλά είναι τόσο ανήθικοι που προτιμούν να σου δώσουν ψεύτικες ελπίδες πως βρήκες έστω μια 4ωρη εργασία παρά να είναι εξαρχής ειλικρινείς μαζί σου λέγοντας 2 - 3 μήνες σε θέλω μετά τέλος.Για να κρύψουν την ανηθικότητα τους το γυρνούν πάνω σου κατηγοροντας σε πως απλά δεν διαθέτεις τα απαιτούμενα προσόντα κάνοντας σε να αισθάνεσαι κουρέλι και ανεπαρκής κι ας διαθέτεις πτυχίο ΑΕΙ(όσο χαμηλό επίπεδο κ να χουν τα ελληνικά ΑΕΙ πτυχίο δεν χαρίζουν)...

Εύχομαι οι ιθύνοντες της εταιρείας να διαβάσουν αυτή την αξιολόγηση και αν πραγματικά νοιάζονται για το καλό της να κάνουν κάτι και να βάλουν τους υπεύθυνους καταστημάτων κάτω και να τους εξηγήσουν κάποια πράγματα καθώς η φήμη της Σκλαβενίτης δεν έχει καμία σχέση με τις συνθήκες εργασίας στην The Mart.

Συγνώμη αν κούρασα οι υποψήφιοι εργαζόμενοι θα
Πληρωμή στην ώρα τους
Κατά
Ψυχολογική βία, αίσθηση ανεπάρκειας, εργασιακό bullying
Όταν σε προσλαμβάνουν ζητούν πτυχίο ΑΕΙ/ΤΕΙ κάτι που δεν σου το αναγνωρίζουν μισθολογικά παρά τις διαβεβαιώσεις.
Πακέτο αποδοχών ονομάζουν τα εργαλεία που σου δίνουν ώστε να εργαστείς (πχ αυτοκίνητο)

Εξωτερικές πωλήσεις ακα εργασία χωρίς ωράριο προσαρμόζεις τον χρόνο σου στα θέλω του πελάτη όχι όμως σύμφωνα με την The Mart,τους πελάτες θα τους βλέπεις στις ώρες που σου λέει η εταιρία,κι αν δεν μπορεί ο πελάτης;Τι θα πεί δεν μπορεί...

Να τους κλείνουμε ένα τηλεφωνικό ραντεβού ρε παιδιά τιιιι;Όχι βέβαια...

Κεφάλαιο στόχοι,εδώ τα νούμερα ξεφεύγουν μιλάμε για πολλά μηδενικά την στιγμή που το κοινό που απευθύνεσαι είναι mini market σε χωριά και ταβέρνες που δουλεύουν max 2 βραδιές άντε 3 την βδομάδα!

Γκρίνια,πίεση και προσβολές σε καθημερινή βάση απο ανθρώπους που δεν έχουν καμία αίσθηση της αγοράς πλέον,έχουν αράξει σε γραφειάρες και πουλάνε πνεύμα και αγένεια.

Βρές πελάτες ακούς μόνιμα υπάρχουν χιλιάδες εκει έξω έλα μου όμως που όταν πάς σε κάποιον νέο πελάτη και του συστήνεσαι εκ μέρους ποιού εργοδότη τον επισκέπτεσαι στην καλύτερη σου λέει ευχαριστώ δεν θα πάρω...

Δεν σου λέει ποτέ κανείς πως στον ίδιο πελάτη πρίν απο σένα πήγαν άλλοι 10 πωλητές της ίδιας εταιρίας και για να φτάσει σε σημείο να σε κόψει απο προμηθευτή του κάποιος παίχθηκαν χοντρά σκηνικά που δεν ήταν ευθύνη ούτε του πελάτη και σίγουρα ούτε και του πωλητή.

Λυπάμαι που γίνομαι δυσάρεστος αλλά η εργασία στην εταιρία δεν αξίζει,οτι και να προσφέρει κανείς θα ναι λίγο,όσο ζήλο και να επιδείξει δεν θα ναι αρκετός μόνιμα θα υπάρχει πίεση,άγχος σε παράλογο βαθμό.

Καλύτερη ώρα της ημέρας την ώρα που έφευγες απο
 - περισσότερα...
4ωρη εργασία με χαμηλό μισθό ξεκάθαρο εξ αρχής αυτό που δεν λένε όμως είναι πως δεν έχεις την παραμικρή προοπτική εξέλιξης (μισθολογικής που είναι και το σημαντικό κυρίως) παρά τις όποιες παραπλανητικές υποσχέσεις.
Αυταρχική και αγενής συμπεριφορά εκ μέρους της Διευθύνσεως που απαιτεί τυφλή υπακοή και ενθαρρύνει προισταμένους να φέρονται ανάλογα (οι περισσότεροι εξ αυτών έχουν γίνει προιστάμενοι ξεκινώντας απο χαμηλά κάτι που τους κάνει να αντιλαμβάνονται τις γελοιότητες της Διευθύνσεως και δεν πολυασχολούνται και οι ίδιοι αναγνωρίζοντας τις προσπάθειες που καταβάλει κάποιος σε σχέση με τον χρόνο που απασχολείται).

Εκπαίδευση καμία,επι του πεδιού και οτι μπορεί ο καθένας μόνος του με περίσσευμα φιλότιμου!

Πίεση,άγχος,παρατηρήσεις και αγένεια στη καθημερινή ατζέντα.

Γνώρισα έντιμους ανθρώπους στην εταιρία που πραγματικά αδικούνται εκει μέσα και παραμένουν επειδή δεν έχουν άλλη επιλογή.

Η εταιρία παρέχει έκπτωση για αγορές στους εργαζομένους της καθώς και σταθερή μισθοδοσία κάθε μήνα.

Έχει καλά στοιχεία αλλά στερείται ανθρώπων με όραμα και κυρίως με στοιχειώδεις γνώσεις διαχείρισης ανθρωπίνου δυναμικού,κάποιοι ζούν στις εποχές που έβριζες τον εργάτη και αυτός απλά έσκυβε το κεφάλι με ευγνωμοσύνη ψαρωμένος απο το ακριβό τους κοστούμι και το κουτσαβάκικο ύφος.

Έχω πάνω απο χρόνο που απολύθηκα καθώς η απόδοση μου ήταν μειωμένη όπως μου είπαν (σ.σ έχω σχεδόν 20ετή εμπειρία σε 2 αλυσίδες super market αν σημαίνει αυτό κάτι) και απο επαφές με πρώην συναδέλφους που κράτησα η κατάσταση παραμένει δύσκολη με όποιον τολμά να θίξει τα κακώς κείμενα να έχει την ίδια τύχη με μένα.

Αντίστοιχες
Δείτε περισσότερες αξιολογήσεις για την εταιρεία The Mart