Vodafone

Αξιολογήστε αυτή την εταιρία
Ελλάδα174 αξιολογήσεις

Ταξινόμηση με βάση

ΧρησιμότηταΒαθμολογίαΗμερομηνία
Βρέθηκαν 174 αξιολογήσεις που αντιστοιχούν στην αναζήτησηΔείτε και τις 6.418 ανασκοπήσεις

Πιεστικό περιβάλλον

Επιλεγμένη αξιολόγηση Indeed

Επιλέχθηκε ως πιο χρήσιμη από την Indeed
Στις συνεντεύξεις είχα μείνει ενθουσιασμένος από την περιγραφή της εργασίας. Όταν ξεκίνησα κατευθείαν πέσαμε στα βαθειά, με καμπάνιες αφαίρεσης αθλητικών από υφιστάμενους πελάτες και αργότερα πώληση σταθερών σε πελάτες κινητής. Στην αρχή σε ενημέρωναν ότι έπρεπε να κάνεις 15 σταθερά το μήνα. Λόγω της εξέλιξης μου μέσα σε 5 μήνες ήθελαν 30 σταθερά το μήνα. (Περίπου 1.5 την ημέρα). Φοιτητικές άδειες κλπ δεν είχαμε, αλλά μας είχαν εξυπηρετήσει αφού εργαζόμασταν από το σπίτι. Είναι μια καλή αρχή για άτομα που μόλις τελείωσαν το λύκειο, αλλά μέχρι εκεί.

Κάντε αίτηση μόνο αν είστε εντάξει με το να μην σας βλέπουν ως ανθρώπους

Η εκπαίδευση είναι ένα ανέκδοτο. Παρουσιάσεις τύπου powerpoint χωρίς καμία χρήσιμη συμβουλή ή οδηγία. Υποστελέχωση όσο δεν πάει, διάλειμμα ανύπαρκτο και απαιτήσεις λες και περιμένουν όπως ξύπνησες σήμερα έχεις εμπειρία 20ετίας. Άκρως αντιεπαγγελματική συμπεριφορά. Προϊστάμενοι που υποκρίνονταν τους καλούς στην αρχή και μετά σε προσέβαλαν και μπροστά στους πελάτες. Μάλιστα ήμουν μάρτυρας και σε περιστατικά όπου προϊστάμενοι μιλούσαν άσχημα για πελάτες μπροστά τους, νομίζοντας ότι δεν ακούνε οι πελάτες. Είναι γελοίο να πλασάρονται ως καλοί εργοδότες με βασικό μισθό για χρόνια και "bonus" για ολοένα και πιο εξωφρενικούς στόχους σε κουπόνια! Δεν αξίζει τον κόπο σας εκτός αν δεν έχετε άλλες επιλογές.

Customer Support

Worked there for 15 months. Very stressful environment with poor salaries and bad management. Only for someone at the beginning of his/her carrer. No serious chances of advancing inside the company.

None

Κατά

Salary, management, stress

Περίεργα στην αρχή και κακή εμπειρία το TSR αλλά αρκετά καλύτερα στο 2nd

Άρχισα στο TSR με 11 παιδιά και από την πρώτη βδομάδα μείναμε 9. Ο ένας έφυγε από την πρώτη κλήση και τον άλλο τον "φύγανε" γιατί έκανε αίτηση να βάλει υπαλληλικό internet το οποίο δεν μπήκε στις 3 βδομάδες εκπαίδευση και 1 βδομάδα κέντρο και θα ήταν κακός πελάτης....Οι TL στο TSR ήταν κατά 90% κακοί άνθρωποι, μέτριοι στην καλύτερη στην δουλειά τους. Εγώ είχα έναν κακό TL ο οποίος ήταν πάντα δίπλα μας όταν τον είχαμε ανάγκη, α ναι, ξέχασα ένα ΔΕΝ. Ήταν τυπικός στα στατιστικά μας κτλ αλλά φαινόταν από μακρυά ότι δεν γνώριζε πράγματα και για μην δείξει ότι δεν γνώριζε γινόταν εριστικός και πιεστικός ενώ και καλά ήξερε από ψυχολογία(γελάσαν και τα RJ11 από τα καλώδια). Από την εμπειρία μου στο TSR απέκτησα προβλήματα υγείας τα οποία έχω ακόμα. Τελικά μετά από περίπου 5 μήνες στο TSR πήγα στο 2nd level(από τους 9 ήμασταν μετά τις πρώτες μέρες έχουμε μείνει 3). Άλλη εμπειρία! Οι TL ήταν και είναι άνθρωποι! Λιγότερη πίεση και στρες και ωράρια ανθρώπινα! Για το 2nd έχω να πω τα καλύτερα με εξαίρεση όταν ήθελα να κάνω αίτημα για να πάω στο NMC όπου χρειαζόταν να κάνω εκπαίδευση στα διαχειριστικά των DSLAM και ενώ πίεσα πολλές φορές για να μου τα δείξουν(σιγά την επιστήμη), ο TL μου δεν ήθελε να με βάλει σε κάποιο πρόγραμμα για να τα μάθω. Τώρα γιατί; Δεν θα το μάθω ποτέ.Στα θετικά:-Ο μισθός στην ώρα του.-Τηλεργασία.-Φιλικό περιβάλλον εργασίας στο 2nd level.-Μπόνους παραγωγικότητας*.Στα αρνητικά:-Πίεση.-Άγχος.-Στρες.-Στόχοι(*μπόνους) μακρυά από το ρεαλιστικό.-Τα μπόνους ΑΝ ποτέ και όποτε πιαστούν δίνονται σε endered και όχι στον μισθό(ως ένα ποσόν).-Συστήματα που κολλάνε -

Όλα υπέροχα

Αφού υπάρχει η Αννα στο κατάστημα εθνικής αντιστάσεως στη Ρόδο είναι όλα τέλεια

Ότι πιο χάλια υπάρχει!

Οποίος αγαπάει την ζωή του και τον εαυτό του μην μπλέξει.ΜΟΝΟ αν είναι στην κοσμάρα του και δεν τον νοιάζει,που σημαίνει ότι δεν θα τον κρατήσουν ούτε 3 μήνες.Μιλάμε για μια τρέλα,σου κάνουν πλύση εγκεφάλου,και όλα αυτά για τον βασικό μισθό,σου τάζουν λαγούς με πετραχήλια και δεν δίνουν τίποτα..Τα συστήματα για πέταμα και έχουν μόνο απαιτήσεις,τρελές απαιτήσεις,η εταιρία απάτη ..Πρέπει κάποιος να κινηθεί πιο σοβαρά απέναντι σε αυτή την εταιρία…Προσωπικά και άλλοι 4-5 που γνωρίζω(και συνάδελφοι)περάσανε δύσκολα,και αφού παραιτήθηκαν άργησαν να βρουν τον εαυτό τους..Δεν είναι αστείο η υγεία(σωματική και πνευματική)Μακάρι να είχα κάποιον να μου τα πει πρώτου μπλέξω.

σε πετάνε έξω αναίτια μόνο για να αυξήσουν τα κέρδη τους

Λήξη σύμβασης και απόλυση άλλων 5 ατόμων χωρίς αιτιολόγηση, με έναν TL ανύπαρκτο, μία διοίκηση άφαντη και κανέναν πειστικό λόγο απόλυσης, πλην του προφανούς, αύξηση των εταιρικών κερδών. Γνωστοποίηση απόλυσης: 1 ημέρα πριν.

Τοξικο Περιβάλλον, ανυπαρκτη οργανωση

Χειρότερη εμπειρία που είχα σε εργασιακό χώρο. Μακριά από την vodafone, προτιμήστε οτιδήποτε άλλο, μη χάνετε το χρόνο σας και την ψυχική σας υγειά σε μπουρδο εταιρείες σαν και την Vodafone.Δεν υπάρχει καμία μα καμία συνέπεια με τα όσα σου παρουσιάζονται στην αρχή, ότι όλα είναι τελειά, είναι εργασιακός παράδεισος κλπ. Στην πραγματικότητα μιλάμε για ένα κανονικό κολαστήριο. Κανένας σεβασμός στον υπάλληλο, δεν υπάρχεις σαν άνθρωπος, είσαι μόνο ένα νούμερο. Χρησιμοποιούν ηλίθιες / κουτοπόνηρες μεθόδους για να σε χειραγωγήσουν και καλά, προσβολές και ειρωνείες στο φουλ από team leaders που την έχουν δει θεοί, ενώ την ιδιά ώρα είναι πανασχετοι, κάνεις τους δεν έχει ιδέα να σου δώσει μια λύση ακόμη και για απλά πράγματα, 10 άτομα να ρωτήσεις θα πάρεις 10 διαφορετικές απαντήσεις, καμία συνεννόηση μεταξύ τους, δεν τους έλεγχοι κάνεις. (Υπάρχουν λίγες εξαιρέσεις αλλά αυτό και πάλι δεν αλλάζει την κατάσταση και την εικόνα, η πλειοψηφία των team leaders – supporters είναι καβαλημενα ψωνακια με υφος 100 καρδηναλιων και φουλ κομπλεξ, εντελώς άσχετα με το αντικείμενο, τεχνικές γνώσεις υπό του μηδενός ).Δεν υπάρχει καν ουσιαστική εκπαίδευση, καμία οργάνωση, όλα είναι στον αυτόματο. Παράλογες και τραγελαφικές διαδικασίες, ακόμη πιο παράλογες απαιτήσεις που δεν έχουν κανέναν μα κανένα ουσιαστικό νόημα και ακόμη πιο άθλια συστήματα - εξοπλισμός δεκαετίας 80!! (η τεχνολογία προχωράει αλλά η Vodafone αρνείται να το αποδεχτεί), να θέλεις να δουλέψεις και να μην μπορείς λόγω αδυναμίας συστημάτων και διαδικασιών!!Εάν ήμασταν σοβαρό κράτος θα είχε κλείσει ήδη στον ένα μήνα λειτουργίας, αλλά στην -

Ανχος, βαβουρα, τρεξιμο, πιεση

Ειναι μια δουλεια αντοχης, απο την ωρα που θα μπεις στο κεντρο, πρεπει να παιρνεις συνεχεια κλησεις, δεν υπαρχει περιθωριο λαθους, πρεπει να το διορθωσεις ενω μιλας με τον πελάτη, πριν πας στον επομενο, η διαρκεια κλησης με την επομενη ειναι δευτερόλεπτα, δεν παιρνεις ανασα και οσο αφορα το μπονους απαράδεκτο

Περίεργες και θολές τακτικές

Στην αρχή ενθουσιάστηκα στην προοπτική να εργαστώ σε μιά εταιρεία του βεληνεκούς της Vodafone΄ αλλά,απο την εκπαίδευση ακόμη μου δημιουργήθηκαν απορίες για ποιόν λόγο μας υπέβαλαν σε ψυχομετρικά τεστ εν αγνοία μας,σε ποιόν πήγαιναν τα δεδομένα μας,για πόσο καιρό,αν ήταν επώνυμα που σίγουρα ήταν και κάπου εκεί χαλάστηκα άσχημα όταν συνειδητοποίησα οτι όλα περί προσ. δεδομένων και GDPR ήταν λόγια του αέρα και οτι η πολιτική του εγχώριου παρακλαδιου ήταν η ακριβώς αντίθετη.. Στα 7 χρόνια που δουλεύω στην εξ. πελατών ποτέ μα ποτέ ούτε στην χειρότερη εταιρεία που έχω δουλέψει,δεν με ψυχομέτρησαν χωρίς συγκατάθεση,δεν πιέστηκα τόσο πολύ στην διάρκεια της εκπαίδευσης. Ούτε μια φορά.Αποτέλεσμα,έπεσε η παραγωγικότητα μου και η ψυχολογία μου κάθετα .Μου άφησε αλγεινές εντυπώσεις και μια εικόνα ζοφερή.¨Αν έχετε άλλες επιλογές προτιμήστε τις.

μισθός στην ώρα του

Κατά

Ανασφάλεια, καταχώρηση προσ. δεδομένων χωρίς συγκατάθεση, ελλιπής εκπαίδευση, υπερβολική πίεση, συστήματα που υπολειτουργούν

Xαλαρό περιβάλλον εργασίας , ευγενικοί team leader και στο πλευρό του υπαλλήλου τους

Και να μην κάτσετε καιρό θα μάθετε πολλά ενδιαφέροντα πράγματα που ίσως δεν γνωρίζατε πάνω στις τηλεπικοινωνίες αλλά και στον τρόπο λειτουργίας των εταιριών τηλεπικοινωνιών , το πιο δύσκολο μέρος της δουλειάς είναι μόνο όταν σκάνε απανωτές οι κλήσεις και προπάντων για αυτόν τον λόγο να βγαίνετε στα break σας στην ώρα σας.

N/a

It's a good company in terms of gaining experience in sales or if it's your first job but that's it. After a year or so it might be a good idea to consider changing company.

Παραγωγικό περιβάλλον

Θέλω να μην υπάρχουν κλικες για να ανέλθεις σε πιο υψηλή θεση

Διάλειμμα

Κατά

Αυστηρά στατιστικά στοιχεία πρέπει να είσαι ρομπότ για να τα πετύχεις

Quite decent for Greek standards

Extremely low tech customers, tough personalities as well who make the job itself a difficult thing to cope with on a regular basis. Most of the clients are overly demanding for no reason at all.

Home office

Κατά

Stressful.

Καλά γραφεία κακή δουλειά και προϊστάμενοι

Αρκετή πίεση από τους από πάνω. Πληρώνουν στην ώρα τους. Οι team leaders οι περισσότεροι δεν ξέρουν τις διαδικασίες και ο καθένας σου λέει τα δικά του. Ανοργάνωτοι και τα συστήματα και οι υπολογιστές τους κολλάνε χειρότερα από υπολογιστή του 2005.

Παραγωγικό δυναμικό περιβάλλον

Ευχάριστο περιβάλλον παραγωγικό δυναμικό με πολλές ευκαιρίες εξελιξης

Καμία ειλικρίνεια καμία εντιμότητα

Παιδιά, έχω δουλέψει σε πολλές δουλειές στην ζωή μου, μέχρι που ήρθε η vodafone για να μου επιβεβαιώσει, ότι τα χειρότερα υπάρχουν και τα έχει όλα αυτή η (ας την ονομάσουμε) "εταιρεία", αν όχι όλα, σίγουρα τα 3,5/4 χωρίς καμία αμφιβολία. Άλλα κανονίζεις και άλλα σου κάνουν. Σου λένε κανένα άγχος, ότι τον πρώτο καιρό δεν θα χρειάζεται να πουλήσετε κάτι αρκεί να μάθετε την δουλειά, και με το που ξεκινήσετε, μόνο για να πουλήσετε σας λένε. Σας πιέζουν όσο δεν πάει είτε για την διάρκεια κλήσεων (να είναι μεγαλύτερες), είτε για το ότι είσαι πολύ ευγενικός. .ναι ναι παιδιά , δεν θέλει ευγένεια αυτή η "εταιρεία", θέλουν σφαγή, θέλουν να μαλώνεις με τον πελάτη και όχι να του μιλάς ευγενικά. Και το πιο βασικό, σου λένε για διαλείμματα και δεν κάνεις κανένα εκτός αν το ζητήσεις και πάλι στο δίνουν με το ζόρι, λες και σου κάνουν χάρη. (Ενώ οι ίδιοι στην αρχή μιλάνε για διαλείμματα) Επίσης, όταν κλείνεις κάποιον πελάτη είσαι ο θεός τους. εάν όμως δεν κλείνεις είσαι ελαττωματικός για αυτούς. Γενικότερα πολύ ψευτιά, κοροϊδία, δεν τηρούνε ποτέ αυτά που σας λένε. μέχρι και για τον μισθό ψέματα λένε. άλλα συμφωνείς και άλλα παίρνεις στο τέλος. Ουσιαστικοί μπόνοι δεν υπάρχουν. Φυσικά ΚΑΙ ΔΕΝ το συνιστώ σε κανέναν. Δεν υπάρχει κανένα κίνητρο απολύτως. Θα πρέπει ή να έχεις πάρα πολύ ανάγκη την δουλειά (και πάλι αφού καταλάβεις τι είναι , το σκέφτεσαι) ή να είναι η δουλειά που ψάχνεις και σου αρέσει τόσο πολύ, που τα παραβλέπεις όλα αυτά, στοχεύοντας σε μια καλύτερη θέση, αν όντως υπάρχει σε αυτή την "εταιρεία" κάτι καλύτερο (που και πάλι δουλεύοντας μαζί τους , θα αναθεωρήσετε αν όντως αυτό που -

κανενα

Κατά

τα πάντα

Χείριστη εργασιακή εμπειρία

Εργάστηκα σε ιδιόκτητο κατάστημα. Δεν έκανα ποτέ εκπαίδευση, ο μόνος στόχος ήταν η πώληση. Υπήρξε μεγάλη διαφορά στο πώς μου παρουσίασαν τη θέση στη συνέντευξη και τι ήθελαν στο κατάστημα. Οι υπεύθυνοι σου ζητούσαν να λες ψέματα στους πελάτες και να προσπαθείς να αποφεύγεις να ενημερώνεις σωστά σχετικά με τα συμβόλαια. Μεγάλη πίεση για να κάνεις πωλήσεις. Σπαστό ωράριο. Ο υπεύθυνος καταστήματος απαράδεκτος στους τρόπους του και στη διαχείριση της ομάδας του.

Κατά

Σπαστό ωράριο, πίεση, άγχος, δυσαρεστημένοι πελάτες

Ολα ειναι κατω απο το μηδέν

Το περιβάλλον εκεί είναι χάλια. 1ον η συνέντευξη από εξωτερικό συνεργάτη ήταν ότι νανε.κανενα ενδιαφέρον καν2ον Ειδικά πέρσι. Που η εκπαίδευτρια είχε το υφακι της Κ το τρόπο το ειρωνικό. Μόνο στο βύσμα ήταν καλή κ ευγενική. Μόνο 3 εβδομάδες π δεν μας έμαθε τίποτα. Κ δεν ήξερε καν να μας μάθει τις γνώσεις.μονο τα έλεγε από έξω λες κ τα λέει έτσι όπως τα έμαθε.καμια σωστή γνώση στο σύστημα.κ πριν καν πάρει κάποιος κλήση έδιωξαν άτομα. Χωρίς καν εξήγηση.ο μισθός ότι νανε.θελει άτομο π να μένει ήδη με τους δικούς του.ο team leader ήταν από αυτούς π την πέφτουν στις γυναίκες μιλώντας ειρωνικά όταν μιλούσες επαγγελματικά. Άθλιο περιβάλλον. Σε σχέση με διεθνή εταιρείες είναι μηδέν.βαζουν βύσματα. Κανένας επαγγελματισμος.κ καμία εξέλιξη όπως λένε ότι υπάρχει.ψεματα συνέχεια.κανενας σεβασμός. Δλδ κάποιος με πείρα 10 χρόνια σε εξυπηρέτηση κ πώλησης κ στο αντικείμενο στο εξωτερικό είναι αίσχος να είναι άθλιοι μαζί του !!μακριά από την εταιρεία. Πάτε σε άλλες. Ρεύματος η κάπου αλλού. Κάντε σεμινάριο να είστε σε καλύτερο πόστο.. εκεί είναι χάλια. Μόνο δωρεάν καφέ σ δίνουν εκεί από υη κουζίνα τους ..... αίσχος

Τιποτα

Κατά

Τιποτα

Υπάλληλοι Vodafone

Σου λέμε για bonus κ τα παίρνεις κ κάθε τρία χρόνια. Όπως κ τις υπερωρίες.

Κατά

Δεν δίνονται άδειες

Χαμένος χρόνος.. Μακριά από βοσκούς που το παίζουν cool!!!

Αυτό που σε κάνει να ενθουσιάζεσαι όταν προσλαμβάνεσαι στη Vodafone είναι το brand. Θεωρείς ότι οι συνθήκες που θα συναντήσεις έχουν σχέση με όλα τα καλά που γνωρίζεις για την εταιρεία. Δυστυχώς, καμία σχέση με την πραγματικότητα. Η Vodafone έχει επενδύσει περισσότερο σε ένα είδους marketing, ώστε οι εργαζόμενοι να νομίσουν ότι είναι μια οικογένεια, ότι εργάζονται για κάποιον ύψιστο στόχο, ότι κάνουν κάτι σπουδαίο. Στην ουσία, πρόκειται για προπαγάνδα ώστε να είναι όσο το δυνατόν πιο παραγωγικοί. Επίσης, από βύσματα και ρουφιάνους άλλο τίποτα, είναι το πρώτο που αντιλαμβάνεσαι. Αξιοκρατία δεν υπάρχει καμία, έστω κι αν το επίπεδο των εργαζομένων είναι πολύ χαμηλό. Μένεις μέχρι να αποφασίσουν ότι δεν σε χρειάζονται άλλο, όσο καλός κι αν είσαι. Κι όταν έρθει εκείνη η ώρα, το περιβάλλον γίνεται τοξικό και σου τραβούν το χαλί κάτω από τα πόδια. Έχουν δημιουργήσει τους μηχανισμούς και δεν μπορείς να κάνεις κάτι για να βρεις το δίκιο σου διότι είσαι μόνος. Έχουν προνοήσει για αυτή τη στιγμή από την πρώτη μέρα. Σε γενικές γραμμές, είναι από τις χειρότερες εμπειρίες που είχα και μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι είναι χάσιμο χρόνου να πηγαίνεις εκεί για δουλειά, εκτός κι αν έχεις μεγάλη ανάγκη για χρήματα. Η εμπειρία μου αφορά τα ιδιόκτητα καταστήματα αλλά πλέον τα πιο πολλά είναι franchise απ’ ότι ξέρω και εκεί είναι ακόμα χειρότερη η κατάσταση, εκτός κι αν πέσεις σε καλό ιδιοκτήτη. Συμπέρασμα: αναζητήστε μια κανονική εργασία και μην ξοδεύετε άσκοπα το χρόνο σας στη συγκεκριμένη εταιρεία. Μακριά από βοσκούς που το παίζουν cool. Άνθρακας ο θησαυρός.

μισθός στην ώρα του

Κατά

χαμηλό επίπεδο προσωπικού και προϊσταμένων, αναξιοκρατία

Κάντε μια ερώτηση σχετικά με την εργασία ή τις συνεντεύξεις στην Vodafone. Η κοινότητά μας είναι έτοιμη να απαντήσει.Κάντε μια Ερώτηση

Βασισμένο σε 6.418 αξιολογήσεις

3,7 από 5 αστέρια για το θέμα Μόρφωση
  • Εταιρείες
  • Vodafone
  • Αξιολογήσεις εργαζομένων
Πείτε μας πώς μπορούμε να βελτιώσουμε αυτήν τη σελίδα
Τι θα θέλατε να προσθέσετε ή να αλλάξετε;